به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مرور و بررسی نظرها در مورد نحوه مدیریت اقتصادی دولت و انتقادات مستقیم به آن نشان دهنده یک وجه مشترک در میان نگرانی های مردم است.  صنایع مختلف با چالش های متفاوت مواجه اند و آنچه برای مجلس مهم است با چیزی که برای بخش خصوصی اهمیت دارد تفاوت دارد اما در میان همه این انتقادات متفاوت یک چیز مشترک است و آن اشتباه دولت در عدم اذعان به شدت و وسعت مشکلات اقتصادی است.  ریاست جمهوری، آقای احمدی نژاد و کابینه ایشان به راحتی واقعیت های اقتصادی و مشکلات موجود را انکار می کنند و به آن بی توجه اند. 

این ریشه مشترک انتقادات است و آن را می توان از خلال تمام اظهار نظرها دید که دولت فکر می کند اگر سر خود را زیر برف کند و اینطور جلوه دهد که مشکلی وجود ندارد، آنوقت مشکلات به خودی خود حل می شوند!

آقای احمدی نژاد عادت کرده است که آمارهای اقتصادی پراکنده ای بیان کند که نه تنها با آمارهای مشکوک رسمی همخوانی ندارد بلکه به حدی ساختگی هستند که همگان آن را زیر سوال می برند.  همانطور که سید علیرضا کریمی در مردم سالاری نوشته است: آيا چهره‌های مردم كشور ما با تورم 6 درصدی همخوانی دارد؟

دولت همچنان در بی اعتنایی به توصیه های اقتصاددانان سابقه ای طولانی دارد.  محمد دلجوئی کلاچاهی در گیلان امروز می گوید: تورم فعلی موضوعی جدید و غافلگیر کننده نیست. سال ها است درباره ابتلای ایران به بیماری در اثر تزریق حساب نشده دلارهای نفتی به بودجه هشدار داده بودند اما دولتمردن ما یا این هشدارها را نشنیده گرفتند و یا با غرور آن هشدارها را مسخره و مضحکه کردند. 

برخی دیگر از انتقادات واضح تر بیان شده اند. برای نمونه، عصر ایران از آقای محمود احمدی نژاد به عنوان رییس جمهور می خواهد که به جای مسائل جهانی به مشکلات داخلی ایران توجه کند و می نویسد: در 7 سال گذشته این نخستین بار نیست که رییس جمهوری کشورمان در اجلاس های مختلف بین المللی برای بهبود و اصلاح مدیریت جهانی راهکار ارایه می کند . البته کسی با نفس این عمل مشکلی ندارد ، اما نکته در اینجاست که در بسیاری از موارد راهکارهای ارایه شده برای اصلاح و بهبود وضعیت جهان راه فراری برای کتمان یا نادیده گرفتن مشکلات بغرنج داخلی کشورمان شده است ... اصلاح مدیریت جهان امر خوبی است و همه مردم جهان و عموم فعالان جهان در این مسیر در حرکت هستند  و بیشتر سیاستمداران جهان هم این ادعا را دارند که به دنبال تحقق این مهم هستند ، اما نکته در این است که دولت یا دولت هایی باید جلودار این مساله باشند که الگو ونمونه ای کوچک از آن "دنیای اصلاح شده "را در کشور خود به مورد اجرا گذاشته اند و نتایج مثبت و عملی از آن گرفته اند.

برخی اوقات هم دولت از مسئولیت شانه خالی می کند و مشکلات را به گردن دیگران می اندازد.  علیرضا سلطانی در همشهری نوشته است: دولت نمی تواند همه مشکلات را بر گردن دیگران انداخته و خود را بیگناه جلوه دهد. براساس عرف و قانون دولت مسئول همه تحولات در حوزه‌های داخلی و روابط خارجی است و با فرض اینکه توطئه‌ای برای برهم زدن بازار و اقتصاد کشور باشد، این رافع مسئولیت و تقصیر دولت نیست چرا که در نگاه اول این مهم مطرح می‌شود که سوءمدیریت و ضعف دولت باعث ایجاد شرایط بروز توطئه شده است وگرنه اگر دولت برنامه و سیاست درست و مشخص و هدفمندی داشته باشد که در آن همه مسائل و متغیرها و چالش‌ها دیده شود و برای مواجهه با آن راهکارها پیش‌بینی شده باشد، بهانه یا فضایی برای توطئه ایجاد نمی‌شود.

فراتر از انکار مشکلات اقتصادی موجود، دولت تاثیرات بحران کنونی اقتصادی ما را نیز انکار می کند.  برای نمونه، آیت الله جوادی آملی به نقل از خبرآنلاین گفت: ضعف مدیریت یعنی همین؛ امکانات فراوان، درگیری زیاد و عده ای هم بیکار و فقیر و نتیجه این است که روزی تازیانه این کار را خواهیم خورد.  روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با اشاره به سیاست های اقتصادی نادرست دولت می نویسد: افزايش بيكاری، بالا رفتن آمار طلاق، گسترش فساد و فحشا و بحران‌های اخلاقی از عوارض مستقيم گرانی‌ها هستند. غفلت از اين عوارض خطرناك، مشكلات فرهنگی بزرگی را پديد مي‌آورد كه هويت جامعه اسلامی را تهديد خواهد كرد.

این مطالب تنها مشتی از خروارها بود و همه ما با نمونه های فراوان دیگری از این انکارها آشنایی داریم.  به نظر می رسد آقای احمدی نژاد متعهد شده تا بحران اقتصادی که با آن مواجه هستیم را انکار کند.  به نظر می رسد بهتر باشد تا آمدن رییس جمهور آینده صبر کنیم ولی ممکن است آن زمان بیش از حد دیر شده و کار از کار گذشته باشد.   

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: