به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

گروه کشورهای بریکس یعنی برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی بعنوان یک نیروی بالقوه اقتصاد جهانی یک دهه پیش شکل گرفت.  اقتصاددانان و کارشناسان تجارت و بازرگانی به دلیل نرخ رشد اقتصادی بالا، توسعه سریع زیرساخت های صنایع، ارتقاء سطح زندگی و نیروی انسانی زیاد، کشورهای بریکس را قدرت های آینده اقتصاد جهان یا کشورهای در حال توسعه می دیدند. 

با افزایش توان اقتصادی، تمایل این کشورها به روابط سیاسی بین المللی و تاثیرگذاری بر آنها افزایش داشت.  کشورهایی که مخالف تسلط و استیلای اتحادیه اروپا و آمریکا بر امور اقتصادی و سیاسی در عرصه بین المللی بودند به کشورهای بریکس به عنوان یک قدرت سیاسی و اقتصادی جایگزین نگاه می کردند.  با افزایش تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه برنامه هسته ای، ما نیز به گروه بریکس و به خصوص به چین و هند بعنوان جایگزین های تجارت از دست رفته با اروپا روی آوردیم.

در عین حال آینده بریکس ممکن است آنچنان که کارشناسان پیش بینی کرده اند نباشد.  پیشتر در مقاله اصلاحات اقتصادی و نرخ بهره در چین به نگرانی داخلی و بین المللی در مورد توانایی چین برای استمرار نرخ رشد اقتصادی لازم برای حفظ قدرت اقتصادی اشاره کردم. همچنین، در مقاله ای دیگر، به کاهش مستمر ارزش پول هند پرداختم.  این موضوعات از هم جدا نیستند. 

ارزش پول های برزیل، روسیه و هند به احتمال قوی در طی شش ماه آینده بیش از 15 درصد کاهش خواهد داشت.  و این کاهش علاوه بر کاهش ارزش آنها در سه ماهه گذشته است که رئال برزیل 12 درصد و روپیه هند 10 درصد کاهش داشتند.  پول چین و هند حتی با سرعت بیشتری در مقایسه با یورو دچار افت ارزش هستند.  رند آفریقای جنوبی نیز در مقابل دلار آمریکا در طول سال گذشته 20 درصد ارزش خود را از دشت داد.  واحد پول چین افت ارزش نداشت ولی تنها به دلیل اینکه پولشان با نرخ تثبیتی تبدیل ارز مدیریت می شود. 

کاهش ارزش پول گروه بریکس بی دلیل نیست.  نرخ رشد در آنها نسبت به رکورد چندین سال پیش پایین آمده است.  عدم بازپرداخت وام ها در برزیل افزایش داشته و رشد اقتصادی متوقف شده است.  آفریقای جنوبی هنوز نتوانسته است اقتصاد خود را به گونه ای متحول کند که اکثریت جمعیتی که تحت آپارتاید منزوی شده بودند را به خود جذب کند.  صادرات نفت روسیه کاهش داشته است و رییس جمهور آن کشور، ولادمیر پوتین، اخیرا به دولت خود هشدار داده است که احتمالا تا یکسال دیگر با یک بحران اقتصادی مواجه خواهند بود.  بازار مسکن و همچنین تولیدات صنعتی در چین ضعیف شده است.  هند با کسری بودجه دست و پنجه نرم می کند و اعتباراتش در معرض کاهش قرار دارد.  چین و هند، هر دو، وعده اصلاحات اقتصادی داده اند ولی آینده هنوز روشن نیست.  دولت هند سال ها است که وعده داده ولی به آن عمل نکرده است و چین نیز باید اصلاحات اقتصادی خود را در تقابل با واقعیت های سیاسی بررسی و اجرا کند. 

سهم ما چیست؟

1. هرچند دریافت پول از کشورهای بریکس ممکن است از بروز برخی مشکلات انجام معاملات به دلارجلوگیری کند ولی نگه داشتن پول این کشورها در درازمدت ایده خوبی نیست.  قراردادهای دراز مدت به پول این کشورها ریسک زیادی در بر دارد.

2. بازارهای کشورهای بریکس ضعیف هستند و بعید به نظر می رسد که این کشورها واردات خود از ایران را در یک یا دو سال آینده به میزان قابل توجهی افزایش دهند.  آنهایی که در فکر جبران ضرر بازارهای از دست رفته هستند و به بازارهای گروه بریکس به عنوان جایگزین نگاه می کنند ممکن است از این کار مایوس شوند. 

3. آنهایی که به فکر واردات از کشورهای بریکس هستند ممکن است تجارت خوبی نصیبشان شود.  این کشورها به دنبال یافتن بازارهای جدید و گسترش صادرات برای محصولات خود هستند. 

4. کشورهای گروه بریکس بیشتر روی مشکلات داخلی متمرکز خواهند بود تا مشکلات بین المللی.  این کار باعث می شود که همپیمان خوبی در مراودات بین المللی برای ما نباشند. 

5. کشورهای بریکس به دنبال معاملات سود آور و چانه زنی هستند.  از آنجاییکه خودشان با چالشهای اقتصادی مواجه اند به نظر نمی رسد که قراردادها و توافقات سودآوری با ما در مبادلات پایاپا یا تهاتری و یا نفت در برابر کالا ببندند.  طبیعی است که برای تجارت با ما خواهان تخفیف در قیمت ها و قراردادها باشند. 

6. با ضعیف شدن اقتصادهای کشورهای بریکس، دولت های آنها با افزایش فشار شرکت های داخلی مواجه خواهد شد تا در مقابل شرکت های خارجی دولت توجه بیشتری به آنها مبذول کند.  ما شاهد چنین پدیده ای در کشور خودمان نیز بودیم.  شرکت های خارجی بیش از اینکه بعنوان شریک تجاری و در جهت گسترش اقتصاد مورد توجه باشند به چشم رقیب به آنها نگاه خواهد شد. 

7. سرمایه گذاران، پول و سرمایه خود را از بریکس خارج خواهند کرد و به دنبال فرصت های دیگری در کشورهای دیگر خواهند بود.  کشور ما بعنوان کشوری وسیع با نیروی کار تحصیل کرده و متخصص باید بتواند از این فرصت برای جذب این سرمایه ها استفاده کند ولی مادام که بحران هسته ای حل نشده و تحریم ها به قوت خود باقی باشند این سرمایه گذاران ریسک نخواهند کرد تا در بازار ما سرمایه گذاری کنند.  ما باید این مسئله هسته ای راحل کنیم تا بتوانیم از فرصت هایی اینچنین بهره برداری کنیم.    

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: