به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

خانم نغمه یزدان کریمی، دانشجوی دکترای مدیریت کسب و کار، عضو هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت فنی و مشاوره ای هرم مدیریت بازار ارس مقاله ای با عنوان نقش فرش دستباف ایرانی در رویکرد اقتصاد مقاومتی ارائه کرده اند که در ادامه چکیده ای از آن را می خوانید. پیوند به نسخه کامل این پژوهش در پایان مقاله آمده است.  

در طول تاریخ کهن تولید فرش در ایران، این محصول با فرهنگ و هنر ایرانیان عجین شده و در کنار وجوه اقتصادی دارای جنبه های غنی هنری و فرهنگی است. فرش با ویژگی های شاخص اقتصادی خود و به ویژه با دارا بودن ارزش افزوده فراوان، نقش و سهمی شایان توجه در اقتصاد مقاومتی دارد. فرش دستباف این امكان را دارد كه در موضوع اقتصاد مقاومتی به یاری اقتصاد و اشتغال در كشور بیاید.  نتایج حاکی از آن است که مسؤلان دولتی، ارزش اشتغال زایی، برند فرش و تولید ملی را نمی‌دانند، آنگونه که باید به فرش دستباف توجه نمی‌کنند و به آن کم محلی می‌شود. فرش دستباف تنها محصولی است هیچ وابستگی به واردات ندارد و مصداق واقعی «اقتصاد مقاومتی» است.

بنابراین چنانچه مسؤلان و دست‌اندرکاران همت کنند می‌توان با رفع مشکلات این بخش، تولید را افزایش داد که نتیجه آن افزایش اشتغال زایی و رفاه بیشتر همه وابستگان به این هنر و صنعت است. ایجاد اشتغالزایی در هنر و صنعت فرش، یک شغل مستقیم و پایدار و یک اشتغال غیرمستقیم به دنبال دارد و موجب جلوگیری بی رویه مهاجرت روستائیان به شهر ها می گردد و در نهایت با توجه به نقاط فرصت و قوت و ضعف و تهدید (sowt) در عوامل داخلی و خارجی پیشنهاداتی در مورد توسعه صنعت فرش در داخل کشور و صادرات آن مطرح گردیده است .

یزدان کریمی در مقدمه این مقاله می نویسد، نگرش به فرش دستباف در جامعه ایران بایستی عوض شود. مسئولین محترم باید زاویه دید خود را کاملاً عوض نمایند و به فرش دستباف به عنوان (فرهنگ و هنر با کارکردهای اقتصادی) نگاه کنند نه اینکه چون فرش دستباف یک روش سنتی در امر تولید بوده و توجیه اقتصادی ندارد به آن بی مهری کرده و از آن حمایت نکنند و بخش مهمی از فرهنگ و هنر ایرانی را به بهانه عدم توجیه اقتصادی فراموش نمایند. این فرهنگ و هنر امروزه نیازمند حمایت همه جانبه مسئولین امر در کشور می باشد، نیازمند حمایتی اساسی در نمایشگاه های داخلی و خارجی رایگان برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش، معافیت از مالیات و عوارض شهرداری برای کلیه عرصه های تولید ؛ صادرات و حتی برای فروش، تزریق تسهیلات بلاعوض برای اتحادیه ها و تعاونیهای فرش فعال، احداث و ایجاد و خرید نمایشگاه فرش رایگان برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش، از طرف دولت.

در بخش دیگری از این پژوهش آمده: ایرا ن با دارا بودن 8 میلیون نفر که به طور مستقیم و غیر مستقیم از این هنر- صنعت ارتزاق می کنند وتقریبا  38 درصد از سهم صادرات فرش دنیا را به عهده دارند. این امر نشان از علاقه بالای مردم کشورمان به هنر – صنعت قالی  دارد و در امر اشتغال زایی نقش بسزایی دارد . کل صادرات فرش ایران در سال 1392 رقمی بالغ بر 314 میلیون دلار را شامل می گردد و تولید فرش نزدیک به 3 میلیون متر مربع است.  . لیکن با احتساب آمار صادرات چمدانی و صادرات سایر به جرأت می توان گفت که ارزش صادرات فرش بیش از اینها می باشد. به دلیل اینکه فرش  هویت، تاریخ و تمدن و اینکه یک کالای فرهنگی است. 5 قاره جهان، ایران را به نام «پرشین‌کارپت» می‌شناسند ودر این راستا اخیرا با پیگریهای مرکز ملی فرش ایران و استانهای آذربایجان شرقی ؛ غربی و اصفهان پنج نشان جغرافیایی قالی ایران شامل  تبریز، هریس، خوی، قم و اصفهان در سازمان بین اامللی مالکیت معنوی وایپو (wipo)به ثبت جهانی رسید. فرش ایرانی، زیبا و جذاب بوده، برندی بی‌نظیر است و در قلب همه مردم جای دارد. فرش دستباف اولین هنر و اولین صنعت ایرانی است چه در گذشته و چه اکنون. رئیس اتحادیه کشوری تولیدکنندگان، بافندگان و حرف مرتبط با فرش دستباف ایران این جمله‌ها را با حرارت خاصی به زبان می‌آورد. میزان اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم فرش دستباف در سطح کشور را بیش از 4 میلیون نفر بیان می‌کند، چراکه بیش از 20 صنعت و هنر با این محصول در ارتباط هستند. نبود مدیریت واحد بر فرش دستباف کشور را عامل نابسامانی آن می باشد.

یزدان کریمی سپس به عوامل موثر در توسعه صنعت فرش دستباف ایرانی در مناطق روستایی و شهرهای کوچک اشاره می کند و سپس جایگاه فرش را از سه بعد هنری، اشتغال زایی، ارزی و تجاری ارزیابی می کند.

در نتیجه گیری این مقاله از جمله می خوانیم: نتایج مقاله نشان می دهد که نسبت صادرات فرش دستباف کشور طی سال های اخیر با تنزل مواجه شده و به 09/2 درصد صادرات غیرنفتی رسیده است. همچنین سهم صادرات فرش ایران از صادرات فرش دستباف جهان به 8/38 درصد در سال 2010 کاهش یافته که این موضوع نگران کننده است. فرش دستباف ایران این امکان را دارد که در موضوع اقتصاد مقاومتی به یاری اقتصاد و اشتغال در کشور بیاید. با توجه به ابزار و تجهیزات، مواد اولیه و سرمایه از این بابت روی این هنر- صنعت در حوزه اقتصاد مقاومتی می توان تکیه کرد.

خانم نغمه یزدان کریمی در پایان این پژوهش پیشنهاد های سیاست گذاری منتج از نتایج خود را در 75 مورد تشریح می کند که در پیوند زیر می توانید آنها را مطالعه نمایید.

متن کامل فرش دستباف ایرانی در رویکرد اقتصاد مقاومتی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: