به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

همانطور که مدیر وبسایت تاجران پیشتر نوشت، اسامی اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام شده است.  در بررسی پراکندگی جغرافیایی این نمایندگان متوجه شدیم که 12 استان در این کمیسیون نماینده دارند.  از دید کارشناسان اقتصادی وبسایت تاجران یکی از راه های کاهش عدم مساوات میان استان ها افزایش حضور هر چه بیشتر استان ها در روند تصمیمگیری های اقتصادی است.  آذربایجان شرقی و گیلان که هر دو بیش از 5 نماینده در کمیسیون 23 نفره اقتصادی مجلس نهم دارند بخت بهتری برای ارائه مسائل مربوط به استان خود را خواهند داشت. 

در ادامه با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس نهم بیشتر آشنا می شویم.

ارسلان فتحی پور همچنان رییس این کمیسیون است.  نگرانی ما این است که ایشان هنوز متوجه صدماتی که تحریم ها به پیکر اقتادی کشور وارد کرده اند نباشد.  با توجه به سوابق ایشان بعنوان یکی از مدیران نیروهای مسلح این امر قابل درک است چرا که سیاست خارجی کنونی کشور باعث تقویت وضعیت و موقعیت اقتصادی نیروهای مسلح ما شده است. 

ایرج ندیمی، اقتصاددان، با سابقه معاونت وزارت صنایع و معادن به مجلس و این کمیسیون برگشته است.  برخلاف بسیاری دیگر از اعضای پیشین این کمیسیون، ندیمی سابقه و تجاربی در کسب و کار و تجارت دارد و مدیرعامل شرمت های متعددی بوده است.  بعنوان معاون وزیر نیز یکی از معدود مقامات دولتی بود که به زیان های اصلاحات یارانه ها بر بخش صنعت کشور اذعان کرد.  ندیمی از مشکلات عدیده نظام بانکی و تاثیر منفی آنها بر رشد اقتصادی آگاه است و نگرانی های خود را نیز در مورد مدیریت نرخ تبدیل ارز توسط دولت در سال های گذشته بیان نموده.  او همچنین تمایل خود به همکاری با جناح های مختلف در دولت را ابراز نموده است.  امیدواریم ایشان بتوانند در حد انتظاراتی که ما فعالان و تلاشگران اقتصادی داریم و همچنین به ایده های اخیری که اخیرا مطرح کرده است عمل نمایند. 

حجت الاسلام سید جلال یحیی زاده از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم بود.  او از سابقه و تخصص اقتصادی خاصی برخوردار نیست و همانند فتحی پور، به نظر می رسد به سیاست داخلی و خارجی جاری بیشتر از نگرانی های اقتصادی اهمیت بدهد. 

محمد حسن نژاد، جوان ترین عضو مجلس است. او دکترای مدیریت مالی دارد و تخصص مربوطه را با خود به کمیسیون اقتصادی آورده و پشتوانه این تخصص نیز همکاری مستقیم با شرکت های عمده و سازمان های اقتصادی است.  او می تواند آینده سیاستگذاری اقتصادی در مجلس باشد.  شاید بتواند برخی از مشکلات بازار بورس را که آقای فرامرزی در وب سایت تاجران تشریح کرده است حل کند. 

محمدرضا پورابراهیمی، یکی دیگر از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس نهم است که با چالش های بازار بورس و سرمایه آشنا است.  او نیز مانند حسن نژاد دکترای مدیریت مالی دارد و سابقه فعال در کار با شرکت های سرمایه گذاری.  او عضو پیشین شورای عالی بورس بود.  آیا پورابراهیمی قادر خواهد بود از دانش و تجربه خود در برخورد با مسائل استانی استفاده کند و آنرا در برخورد با مسائل ملی به کار گیرد؟ 

محمدحسین میرمحمدی از اصفهان سابقه حقوقی دارد.  چنین سابقه ای می تواند او را عضو مناسبی برای پرداختن به مشکلات کیفی نظارت و قانونمندی کند که باعث شده اند ایران در شاخص حکومت خوب بانک جهانی رتبه ای پایین داشته باشد.  

محمدحسین حسین زاده بحرینی از خراسان رضوی دکترای اقتصاد دارد و در زمینه اقتصاد اسلامی، اقتصاد بین المللی و محیط کسب و کار ایران پژوهش هایی انجام داده است.  باید ببینیم تا چه حد از جامعه فعالان و تلاشگران اقتصادی و صاحبان کسب و کار و سرمایه حمایت خواهد کرد ولی دست کم سابقه و تجربه لازم برای درک مشکلاتی که بخش خصوصی با آن مواجه است را دارد.

عبدالکریم رجبی، از استان گلستان، از پیشینه کار در بخش بهداشت برخوردار است.  با وجودیکه ممکن است کاندید بهتری برای کمیسیون بهداشت می بود ولی در کمپین خود روی مسائل مربوط به اقتصاد و زیرساخت های استان تاکید داشت.  تجربه او در بخش بهداشت نیز با توجه به اینکه این بخش بخش در حال رشد اقتصاد کشور است می تواند مفید واقع شود. 

عطاالله حکیمی از استان گیلان با سابقه عضویت در کمیسیون اقتصادی مجلس هفتم به این کمیسیون بازگشته است.  او دراری دکترای مدیریت بازرگانی است و سابقه کار مدیریت دارد.  در مجلس هفتم بی سر و صدا بود ولی حامی توسعه و رشد بخش خصوصی است.  شاید در این دور شاهد فعالیت بیشتر او در پرداختن به مسائل بخش خصوصی باشیم. 

محمود شکری نیز از استان گیلان است و سابقه کاری او در وزارت اقتصاد و دارایی است.  با وجودیکه این سابقه به وضوح به او پشتوانه درک مسائل مهم اقتصادی را می دهد ولی همین ارتباط به سبب ناکارآمدی وزارتخانه مذکور به حدی است که توانایی شکری در به ثمر رساندن کاری در مجلس را می تواند زیر سوال ببرد.  امیدواریم به جای حمایت از سیاست های شکست خورده پیشین که ما را به وضعیت کنونی اقتصادی رسانده بتواند با ایده ها و برنامه های جدید اقتصادی در این کمیسیون فعالیت کند. 


در مجموع به نظر می رسد بسیاری از اعضای این کمیسیون تجارب و تخصص های اقتصادی خوبی را با خود به کمیسیون اقتصادی مجلس نهم آورده باشند.  این امر می تواند آغاز مطلوبی باشد.  حال بر این اعضا است که تجارب و تخصص خود را در خدمت پی یشرفت اقتصادی واقعی قرار دهند.  این مسئولیت و کار بزرگی است اما برای آینده کشورمان حیاتی است.  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: