به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مسئولان حکومتی ادعا می کنند که صنعت گردشگری گسترش یافته ولی اخراج کارکنان هتل ها و دیگر کارمندان و پرسنل شاغل در آنها نشان می دهد که وضعیت آنطور که دولت تلاش می کند به ما جلوه دهد نیست.  شورای جهانی سفر و گردشگری پیش بینی کرده است که تعداد افرادی که در سال 2012 به ایران سفر خواهند کرد کمی بیشتر از آمار 2011 خواهد بود ولی مقدار پولی که این گردشگران خرج خواهند کرد کمتر خواهد بود.

این انتظار می رود که صنعت گردشگری که 9 درصد تولید ناخالص داخلی در مقیاس جهانی است در بعد جهانی تحت تاثیر مشکلات اقتصادی در دنیا قرار بگیرد ولی بر اساس آمار سازمان جهانی توریسم وابسطه به سازمان ملل متحد، 85 درصد کشورها در سال 2011 شاهد رشد مثبت ورود گردشگران خارجی به کشورشان بوده اند و پیش بینی می شود این روند در سال 2012 ادامه پیدا کند.  شورای جهانی سفر و گردشگری پیش بینی کرده که این صنعت در طی چند سال آینده در سطح جهانی 4 درصد رشد خواهد داشت. کشورهایی که شاهد بیشترین میزان رشد در سال 2011 بوده اند عبارتند از عربستان سعودی، بوتان، گرجستان، سریلانکا، پالائو و میانمار (برمه).
عربستان سعودی 60 درصد افزایش را در جذب گردشگران خارجی در سال 2011 شاهد بود که اکثرا از دیگر کشورهای منطقه به آنجا سفر کرده بودند.  بزرگترین بخش گردشگری عربستان را زائران تشکیل می دهند اما این کشور در تلاش است تا تاجران و صاحبان کسب و کار بیشتری را جذب کند.  دولت عربستان می کوشد تا با استفاده از صنعت گردشگری ابعاد اقتصاد خود را گسترش دهد و برای این کار عربستان را به عنوان یک نقطه توریستی معرفی می کند.  برای مثال، کمیته گردشگری و آثار باستانی عربستان از شبکه های اجتماعی مجازی مثل فیس بوک، توئیتر و یوتوب برای جذب گردشگران خارجی استفاده می کند. 
گرجستان یکی دیگر از این نمونه ها است که سرمایه گذاری دولتی در صنعت توریسم سودآور بوده.  بازدیدکنندگان خارجی این کشور 39 درصد افزایش داشته و اکثرا از ترکیه و یا آذربایجان هستند. در عین حال این کشور 182 درصد افزایش توریست ایرانی را شاهد بوده.  دولت گرجستان برنامه های آموزش حرفه و صنعت گردشگری را حمایت می کند تا به رشد این صنعت کمک کند.
بوتان با افزایش 39 درصدی و پالائو با افزایش 27 درصدی نیز از نمونه های بازارهای کوچکی هستند که روی گردشگری در طبیعت تمرکز کرده اند.  بوتان سهمیه سالانه صدور ویزای خود را افزایش داده تا گردشگران بیشتری بتوانند به این کشور کوچک سفر کنند. 
در مورد سریلانکا که افزایش توریست 31 درصدی را تجربه کرده، شکست ببرهای تامیل توسط دولت در سال 2009 که صلح و آرامش را به کشور بازگرداند همچنان برای این کشور سودآور است. سریلانکا اخیرا پایانه و باند فرودگاه بین المللی جدیدی احداث کرده و در حال کار روی احداث دومین فرودگاه بین المللی است.  این کشور برنامه های وسیعی برای گسترش ظرفیت هتل ها را طی پنج سال آینده اعلام کرده است و برای این کار از جمله از برخی از هتل های زنجیره ای مانند هتل هنگ کنگی شانگریلا دعوت کرده است. 
در میانمار، گشایش فضای سیاسی و بهبود روابط با غرب منجر به افزایش 26 درصدی بازدیدکنندگان و گردشگران خارجی از این کشور شد.  به نقل از وزارت گردشگری میانمار، بیش از 1500 مسافر روزانه به میانمار سفر می کنند و انجمن گردشگری آسیا-اقیانوسیه پیش بینی کرده است شمار گردشگران بین المللی به میانمار در سال 2012 شاهد افزایش 25 درصد دیگر نیز باشد.
پس از آزادی آنگ سان سوچی از حبس خانگی در سال گذشته و حمایت و تایید او از سفر و گردشگری در میانمار، هتل ها در حال حاضر از چندین ماه پیشتر پر شده اند.  بسیاری از این هتل ها نمی توانند جوابگوی متقاضیان سفر به این کشور باشند که همین امر باعث افزایش 300 درصدی قیمت ها در برخی هتل ها شده است.  برخی از گردشگران خارجی به جای اقامت در هتل ها، آپارتمان اجاره می کنند. 
به نقل از الکس روتر، یکی از مدیران هتل های لوکس ساوی، سفر های تجاری نیز در کنار سفرهای تفریحی افزایش داشته است. او می گوید: به خاطر اینکه کشور درهای خود را گشوده و قوانین سرمایه گذاری توسط اتباع دیگر کشورها نیز در حال تغییر است، بسیاری از اتباع خارجی می توانند به میانمار آمده و در اینجا سرمایه گذاری کنند.  شرکت های خارجی نیز به میانمار آمده اند و این کشور روی نقشه جهان جایگاهی متمایز پیدا کرده است. 
به دنبال اصلاحات سیاسی در سال گذشته از جمله آزادی آنگ سان سوچی، آمریکا تحریم های خود علیه میانمار را تعلیق کرد و این کار باعث شده است که میانمار مستعد جذب سرمایه گذاری خارجی از شرکت هایی مانند صنایع سنگین میتسوبیشی ژاپن، جنرال الکتریک، فورد آسیا و همچنین شرکت خدمات انرژی وامار اینترنشنال شود. 
وبسایت تاجران مایل است از تجربه شما در صنعت گردشگری مطلع شود.  آیا آمارهای دولت درست است که صنعت گردشگری ما 50 درصد رشد داشته؟  آیا نشانه هایی از رکود در این صنعت می بینید؟  نظرات خود را در زیر و یا از طریق ایمیل با ما و دیگر فعالان اقتصادی در میان بگذارید.   

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: