به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

از سال 1999 میلادی گروه جی 20 فعالیت خود را آغاز کرد. دولت های 20 اقتصاد پیشرو جهان این مجمع را برای همکاری های اقتصادی در سطح بین المللی و تصمیمگیری تشکیل دادند. 19 کشور در کنار اتحادیه اروپا اعضای اصلی گروه 20 هستند و در همایش های سالانه جی 20 کشورهای دیگری هم به عنوان مهمان دعوت می شوند.

تأسیس جی 20 در سال 1999 در واکنش به بحران مالی آسیا بود و در سطح وزرای اقتصاد و رؤسای بانک مرکزی تشکیل جلسه می داد اما اولین نشست آن در سطح سران در سال 2008 و پس از بحران مالی جهانی صورت گرفت. به شکلی می توان مدل جی 20 را یک الگوی موفق همکاری های بین المللی در جهان امروز دانست.

تلاش ها و وحدت نظر اعضا و اقدامات هماهنگ شده آنها پس از بحران مالی جهانی باعث شد تا به تدریج اعتماد به بازار بازگردد.  تأثیرات این اقدام باعث شد تا دامنه همکاری های اعضای آن به سمت همکاری هایی در خصوص توسعه اقتصادی و دستیابی به رشد اقتصادی پایدار سوق یابد.

مشوق های میلیارد دلاری جی 20 در سطح جهانی باعث شد تا ده ها میلیون فرصت شغلی ایجاد شود یا دست کم از بین نرود و همچنین باعث کاهش تعداد بازارهای در حال سقوط شد.  تجربه جی 20 به شکلی تجربه ای موفق بود و توانست تا حد زیادی چارچوبی برای تلاش های جهانی به منظور احیای روند رشد ایجاد کند و با ساختن مؤسسات مالی و اقتصادهای ملی مقاوم بحران جهانی را محار کند. 

اقتصاد جهان هنوز هم با روند رشد کندتری به نسبت دوران پیش از بحران در حرکت است اما در شرایط کنونی احتمال بروز بحران های اقتصادی یک شبه، به حد اقل رسیده است و این گروه می تواند به راه های بهبود آینده اقتصادی جهان بیاندیشد. 

گروه 20 در این مسیر از همکاری سازمان های بین المللی از جمله،  هیأت ثبات مالی، سازمان بین المللی کار، صندوق بین المللی پول، سازمان همکاری و توسعه، سازمان ملل متحد، بانک جهانی، و سازمان تجارت جهانی بهره می گیرد و از نزدیک با گروه های زیر مجموعه ای خود مانند بی 20، سی 20، ال 20، تی 20، دابلیو 20 و وای 20 کار می کند. این گروه ها به ترتیب از نمایندگان کسب و کار (B20)، جوامع مدنی (C20) ، تشکل های کارگری(L20) ، دانشگاهها(T20) ، زنان(W20)  و جوانان (Y20)  تشکیل شده اند.

W20 یک تشکل وابسته با G20 است و متعهد است تا رشد اقتصادی را به گونه ای تضمین کند که زنان و مردان با برابری جنسیتی در آن مشارکت داشته باشند. 

ریاست ادواری جی 20 امسال به عهده ترکیه است و این کشور مبتکر تشکیل گروه دابلیو 20 (W20) است که به مشارکت زنان در توسعه و رشد اقتصادی توجه دارد. 

اهداف این طرح عبارتند از:

توانمندسازی زنان از طریق ارتباط تحصیل، اشتغال و کارآفرینی

تضمین دسترسی زنان به فاینانس و دارایی های مولد

حمایت از نوآوری و کارآفرینی زنان

افزایش مشارکت زنان در رتبه های ارشد دولتی و بخش خصوصی

حمایت از ساختارهای متعادل کار و زندگی و خدمات اجتماعی

تأمین حمایت اجتماعی مناسب

بهبود شرایط کاری

ترویج حضور زنان در رده های بالای مدیریت برای ایجاد روند مصرفی لازم و رشد سبز

سیاست های امنیت غذایی و کشاورزی با توجه مخصوص به زنان روستایی

هدف دابلیو 20 افزایش مشارکت 100 میلیون زن بیشتر در اقتصاد جهانی است و انتظار می رود با این حرکت اقتصاد مقاومتری با مشارکت بیشتر زنان را شاهد باشیم.

مجمع دابلیو 20 ترکیه امسال 16 تا 17 اکتبر؛ 24 و 25 مهرماه تشکیل می شود.  هر چند ایران در زمره گروه 20 نیست اما به کارگیری اصولی که 20 کشور پیشرو اقتصادی توصیه می کنند می تواند ما را در افزایش همخوانی خود با اقتصاد جهانی کمک کند.

کشورهای گروه 20 عبارتند از آرژانتین، استرالیا، برزیل، کانادا، چین، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی، مکزیک، روسیه، عربستان، آفریقای جنوبی، ترکیه، بریتانیا، آمریکا و اتحادیه اروپا.

جایگاه زنان در دوران پساتحریم کجاست؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: