به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بیش از 200 سال پیش، آدام اسمیت مفهوم تقسیم کار، یا تخصص نیروی انسانی،  را مطرح کرد که باعث بهبود چشمگیر بازده شد و زیربنای اقتصاد مدرن را فراهم کرد.  در مثال مشهورش از سنجاق سازی استفاده کرد.  اگر کارگری به تنهایی بخواهد با دستگاههای خودش سنجاق درست کند باید به سختی کار کند تا بتواند یک سنجاق در روز درست کند.  اما با کمک ماشین آلات (که خود کارگر هم در این مجموعه به عنوان  نیروی انسانی متخصص منظور شده است) وقتی یک گروه 10 تا 15 نفری روی بخشهای خاص کار کنند سازنده سنجاق ها می تواند روزهانه هزاران سنجاق تولید کند. 
پرورش تخصص افراد در زمینه هایی که در آن بیش از سایرین استعداد دارند یا همان مفهوم برتری یا مزیت نسبی آنها را از حداکثر مزیت کاری برخوردار می سازد و در نهایت به نفع گروه تمام می شود. 
مایکل پورتر در کتاب مزیت نسبی ملت ها، این مطلب را به سطح ملت ها بسط می دهد یه این معنی که ملت ها مانند افراد یا شرکت ها از مزیت های نسبی برخوردار هستند.  کشورهایی که دارای مزیت فوق العاده توسعه اقتصادی هستند آنهایی هستند که از مزیت نسبی خود به بهترین وجه استفاده می کنند.  مزیت نسبی اشکال مختلفی دارد، مانند، زیرساخت ها، موسسات آموزشی، منابع طبیعی، شرایط اقلیمی، آب، انرژی ارزان قیمت و از این قبیل. 
کشور ما ایران از موهبت منابع انرژی سرشار برخوردار است. نفت و گاز در صدر آن و البته قابلیت بهره وری از توانایی های انرژی خورشیدی و بادی. 


مسئله انرژی مسئله کلیدی برای رشد اقتصادی آینده ایران است.  صادرات نفت و گاز مهمترین بخش اقتصاد ما هستند و طبیعتا همچنان زمینه ساز برنامه های توسعه اقتصادی بلند مدت ما محسوب می شوند.  در عین حال، برای حداکثر بهره برداری از ارزش آنها، مسیر آینده صنعت نفت و گاز باید به ارزش مواد اولیه اساسی بیافزاید و نه تنها فروش مستقیم نفت و گاز.  برای مثال، محصولات پتروشیمی و کود هر دو به نفت وابسته هستند اما ارزش افزوده ای فراتر از قیمت هر بشکه نفت دارند. 
درحالیکه ما رتبه چهارم ذخایر نفتی و رتبه دوم ذخایر گاز طبیعی جهان را داریم، ارزش نفت که یک کالای سود آور است باید در بازار صادرات و یا به عنوان ماده اولیه پتروشیمی ،حداکثر ممکن باشد.  نباید برای تولید برق آن را به هدر داد.  به همین شکل، گاز طبیعی مصارفی فراتر از تولید برق دارد.  گاز طبیعی یک ماده اولیه عالی برای کود آمونیاک است و می تواند از طریق خطوط گازی و یا تانکرهای گاز طبیعی صادر شود.  با وجود منابع سرشار، گاز طبیعی همچنان برای تولید برق مصرف خواهد شد.  احداث نیروگاه های تولید برق گازی مدرن می تواند میزان برق تولیدی توسط گاز طبیعی را به حداکثر برساند. 
برخورداری از برق ارزان و فراوان لازمه این مقطع از توسعه اقتصادی همراه با ارزش افزوده است.  در حال حاضر برق اکثرا با استفاده از نفت و یا گاز طبیعی تولید می شود ولی این رویکرد با مشکلاتی همراه است. 
انرژی های خورشیدی و بادی جایگزین هایی هستند که به ما امکان خواهند داد از نفت و گاز به شیوه های بیشتر سودآور استفاده کنیم.  تخمین های وزارت انرژی به امکان تولید 6500 مگاوات برق با استفاده از انرژی بادی اشاره می کند.  برای اینکه بهتر متوجه اهمیت این امر بشویم بد نیست بدانیم این میزان بیش از 6 برابر ظرفیت نیروگاه بوشهر است. 
در مورد انرژی خورشیدی، میانگین شدت تابش ایران از سایر کشورهای جهان بالاتر است. کویر لوت و دشت کویر 400 هزار کیلومتر مربع و یا 25 درصد مساحت ایران را تشکیل می دهد.  میانگین تابش در این منطقه 17 درصد بیشتر از آندلس در اسپانیا است که اولین نیروگاه انرژی خورشیدی در آن آغاز به کار کرد و به کار خود ادامه داده است.  پروژه آنداسول در اسپانیا از فناوری حرارت خورشیدی متمرکز با مخازن حرارتی در سه نیروگاه استفاده می کند که هر کدام با ظرفیت 50 مگاوات در مساحت تقریبی 2 کیلومتر مربع فعالیت می کنند.  برای دسترسی به ظرفیت 60 هزار مگاواتی برق که تقریبا ظرفیت موجود تولیدی ما است نیاز به نیروگاه های وسیع حرارتی خورشیدی داریم که حدود 2400 کیلومتر مربع را لازم دارد. این میزان کمتر از 1 درصد کویر مرکزی است. 
بهره برداری از مزیت نسبی منابع بادی و خورشیدی کشور نه تنها برق فراوان برای توسعه اقتصادی فراهم می کند بلکه به بالیدن صنعت جدید انرژی حرارتی خورشیدی می انجامد که ایران با برخورداری از آن می تواند موقعیت فنی برتر در منطقه را در این خصوص از آن خود کند و از مصارف منحصر به فرد آن بهره مند شود.  بر خلاف دیگر صنایع تولید انرژی، انرژی خورشیدی عرصه جدیدی است که هنوز بازیگران شناخته شده ای در آن وارد نشده اند.  این فرصت هم اکنون موجود است تا با سرمایه گذاری بر این مزیت نسبی پیشتاز این صنعت شویم.  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: