اقتصاد

بر اساس گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس در خصوص مصارف صندوق توسعه ملی، بیش ۴۱ درصد کل تسهیلات ارزی و حدود 45 درصد تسهیلات ریالی مسدود شده (1) توسط صندوق، خارج از چارچوب اساسنامه بوده. در ضمن بالغ بر 93 درصد منابع ارزی سپرده گذاری شده صندوق در قالب مصوبات بودجه ای بوده. در این میان سهم بخش خصوصی و عمومی غیر دولتی و تعاونی از منابع صندوق توسعه ملی تنها 19 درصد است.

مرکز پژوهش های مجلسصندوق توسعه ملی که موجودیتش در واقع در تحول حساب ذخیره ارزی تعریف شده، با صندوق های ثروت ملی در دیگر کشورها قابل مقایسه است و با هدف كاهش وابستگی بودجه عمومی به درآمدهای نفتي ايجاد شده تا این درآمدها به جای هزينه در مخارج جاری كشور به ثروتهای ماندگار و بین نسلی تبديل شود. ولی سوء مدیریت ها و فشارهای اقتصادی که در این چند ساله با آن مواجه بوده ایم باعث شده که بسیاری از منابع صندوق توسعه ملی در جهت مصارف اضطراری و غیر توسعه ای صرف شود.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

آخرین آمار رسمی، تعداد حاشیه نشینان کشور را حدود 11 میلیون و 370 هزار نفر عنوان کرده است، اما به گفته معاون امور دهیاری سازمان شهرداری ها، آمار واقعی خیلی بیشتر است و امروز 16 میلیون نفر یعنی معادل یک پنجم جمعیت کشور حاشیه نشین هستند. این در حالی است که اعداد و ارقام دیگر، این تعداد را تا 19 میلیون نیز برآورد کرده است، و افزون بر آن، رئیس سازمان امور اجتماعی کشور 8 میلیون نفر دیگر را نیز ساکن بافت های فرسوده و تاریخی کشور قلمداد کرده.

حاشیه نشینیالبته مهم تر از تعداد حاشیه نشینان، زمینه های شکل گیری این پدیده و پیامد های اجتماعی و فرهنگی آن است. حاشیه نشینان که بعضا زاغه نشین و ساکنین حلبی آباد و آلونک نشین نیز نامیده می شوند، علاوه بر مشکل فقر، با مشکلات عمیق فرهنگی و اجتماعی روبرو هستند و از آسیب پذیری بالایی برخوردارند. به گفته امان الله قرائی، جامعه شناس، اصولا حاشیه نشینی مساوی است با آسیب های اجتماعی، زیرا در چنین محیط هائی تجانس فرهنگی بهم خورده و بسیاری از خلافکاران حاشیه نشین، به علت بی هویتی، ترس از شناخته شدن ندارند. در ضمن، در بسياري از موارد افراد حاشيه  نشين با مشاهده شکاف های طبقاتی، به دشمنی با جامعه ترغیب شده و به عوامل بروز ناآرامی های اجتماعی تبدیل می گردند. 

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

ارتکاب فساد اقتصادی سالهاست که در کشورمان ادامه دارد و در فهرست اخبار روز جایگاهی دائمی یافته. کسی نیست که وجود فساد گسترده در کشور را انکار کند، ولی برخی تاکید دارند فساد، هر قدر هم در کشورمان گسترده باشد، موردی است و ما با پدیده فساد سیستمی روبرو نیستیم. ولی سوال اینجاست که تکرار و گسترش فساد باید به کجا برسد که منکران قانع شوند که اقتصاد و نظام اداری ما از فساد سیستمی رنج می برد؟ بسیاری از دلسوزان نظام از کاربرد فساد سیستمی ابا دارند زیرا وجود فساد سیستمی را به معنی فساد کلیت نظام تلقی می کنند. ولی واقعیت این است علت وجود فساد سیستمی در کشور ما، انحصار اقتصادی و نبود نهادهای مستقل نظارتی است و این امر ارتباطی با کلیت نظام ندارد.

فساددریافت رشوه در وزارت بهداشت در مقابل تخصیص و نوبت دهی ارز، ارزهای دریافتی در وزارت ارتباطات و فناوری که پرونده های بی شماری را تشکیل داده، رشوه گیری برای خبر سازی های جعلی و یا افشاگری در وزارت نفت، بازنگشتن میلیاردها دلار ارز حاصل از صادرات خصولتی ها به کشور تنها قسمتی از دامنه گسترده فساد در کشورمان است. تکرار مکرر فساد موردی، نشان از وجود زیرساخت هایی دارد که به بازتولید فساد می انجامد و این امر چیزی جز فساد سیستمی نیست.

ارسال ديدگاه (3 ديدگاه)

سال گذشته میلادی ایران با نرخ تورم 31.17 درصد، در مقام ششم در جهان قرار گرفت. متاسفانه گزارش ها نشانی از بهبود وضعیت ندارد و نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به عدد  40.4 درصد رسیده است. هرچند هنوز ما به مرحله ابرتورم نرسیده ایم ولی نگرانی ها در این زمینه رو به افزایش است و نبود چشم انداز روشن ثبات اقتصادی و عدم اراده سیاسی برای برخورد اصولی با معضل نقدینگی، به نگرانی ها در این زمینه افزوده است. بانک مرکزی حجم نقدینگی سال 97 را بالغ بر 18 هزار و 828 هزار میلیارد ریال اعلام کرده که نسبت به پایان سال 96 معادل 23.1 درصد افزایش نشان می‌دهد. این در حالی است که این افزایش در دوره مشابه سال گذشته 22.1 درصد بوده است.

حذف صفردر این میان، مقام های دولت دانسته یا نادانسته آدرس غلط میدهند. محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهوری، با اشاره به تاثیر منفی تحریم ها گفته است علت افزایش تورم موجود در جامعه به خاطر هجوم عده‌ای سرمایه‌دار بود که قیمت کالاها را با تهدید آمریکا بالا بردند. تصویب لایحه پیشنهادی بانک مرکزی مبنی بر تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان و حذف چهار صفر هم انتقادهای زیادی را نسبت به تصمیم دولت برانگیخته است. محمدرضا پورابراهیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفته ضعف نظارتی بانک مرکزی و حجم نقدینگی به اقتصاد کشور صدمه زده، بنابراین انتظار از دولت این است که اولویت‌ها باید مبنا باشد و بر اساس آن تصمیم گیری شود و ساختارهایی که لازم است اصلاح شود که در صورت انجام این کارها، حذف ۴ صفر دیگر مطرح نخواهد بود.

ارسال ديدگاه (3 ديدگاه)

شهروز برزگر، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است با شرایط فعلی حقوق بگیران، شانس خانه دارشدنشان ۴۴ سال است.  برزگر نیز مانند دیگر نمایندگان مجلس از دولت خواسته تا اقدامی عاجل در خصوص بحران عرضه و بهای مسکن بکند، ولی راه حل مشخصی ارائه نداده. اصلاح نظام مالیاتی، بهبود وضعیت وام های مسکن و نیز سامان دهی مقررات و مجوزهای ساخت و ساز باید در دستور کار باشد ولی وجود زوایای متعدد و بعضا پنهان در بحث مسکن، مانع از گذار از چالش های موجود شده و بازار مسکن را در وضعیت رکود تورمی قرار داده است.

بانک مرکزی مسکنارائه تسهیلات ۱۶۰ تا ۲۴۰ میلیون تومانی مسکن،  آخرین راهکار دولت بوده ولی همزمان قیمت مسکن هم به سرعت در حال افزایش است. بر اساس گزارش بانک مرکزی، قیمت هر متر مربع مسکن تهران در سه ماه اول سال جاری حدود 20 درصد رشد نشان داده است.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: