به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در حالی که ما به دوران پساتحریم و فضای جدید تجاری در این دوران نزدیک می شویم، وزارت امور خارجه باید تغییر نقش دهد و به جای کاهش دادن فشارهای خارجی، تمرکز اصلی خود را بر توسعه و بهبود روابط دوجانبه و سازنده با شرکای خارجی قرار دهد. بدون شک، رفع تحریم هابه افزایش سرمایه گذاری خارجی در کشور خواهد انجامید، اما ما باید مترصد فرصت هایی هم باشیم که برای رشد واحدهای تجاری و تولیدیمان در خارج از کشور فراهم خواهد شد. در این میان وزارت امور خارجه باید در خط مقدم تلاش ها برای تبلیغ شرکت ها و کارخانه های ایرانی در خارج از کشور باشد. برای اینکه بتوانیم از فرصت های بیشمار اقتصادی استفاده کرده و سرمایه گذاری های خارجی را گسترش دهیم، وزارت امور خارجه باید ایفاگر نقشی نوین و مهم باشد تا از یک سو در جهت تسهیل توافق های جدید بین المللی گام بردارد و از دیگر سو به تبلیغ شرکت ها و کارخانه های ایرانی بپردازد.

نقش وزارت امور خارجه با بهبود جایگاه ایران در صحنه بین الملل بهبود و توسعه خواهد یافت. به گفته دکتر وحید بزرگی، دانشیار موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، دیپلماسی تجاری در دنیای امروز از اولویت بالایی برخوردار است و برای مثال سفرای کشورهایی مثل فرانسه و آلمان اعلام کرده اند که 60 درصد وقتشان مصروف امور اقتصادی می شود. البته باید توجه داشت که وزارت امور خارجه به منابع گسترده و نیروی انسانی حرفه نیاز دارد تا بتواند حضوری فعال در بازارهایی که برای ما فراهم خواهد شد داشته باشد و به گسترش روابط تجاری ایران در این بازارها اقدام کند. متاسفانه وزارت امور خارجه اکنون از ظرفیت های اجرایی برای پیگیری این مهم برخوردار نیست. برای افزایش این ظرفیت، و با همکاری سازمان توسعه تجارت، رایزنان بازرگانی به بعضی از کشورهای منطقه اعزام شده اند. ولی باید توجه داشت که در دوران پساتحریم ما باید به گسترش همکاری ها ورای کشورهای منطقه توجه داشته باشیم. خوشبختانه اینطور به نظر می رسد که تمایل بین المللی برای تجارت با ایران بیشتر و بیشتر می شود. حسین میر محمد صادقی، رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی اتاق بازرگانی، با اشاره به بی نتیجه ماند تلاش قدرت های جهانی برای جلوگیری از توسعه تجاری ایران گفته است همکنون بسیاری از فعالان اقتصادی در کشورهای مختلف در تلاشند تا مناسبات تجاری خود را با ایران افزایش دهند.

با نگاهی به مدلی که کشور چین پیگیری کرده می توان دید که به کارگیری یک راهبرد هماهنگ میان واحدهای تولیدی و تجاری با وزارت امور خارجه تا چه حد می تواند برای کشور سودآور باشد. بر کسی پوشیده نیست که روز به روز شرکت های چینی حضوری پر رنگ تر در بازارهای کشورهای مختلف پیدا می کنند و البته نباید از یاد برد که این شرکت ها رقبای مهمی هم در صحنه بین الملل دارند وموفقیت این شرکت ها ناشی از تلاش های گسترده و جامعی است که از سوی این شرکت ها و نیز دولت پکن هدایت می شود. در واقع یکی از دلایل اصلی این موفقیت اقدامات حرفه ای وزارت امور خارجه چین و اقدامات راهبردی برای تبلیغ شرکت های چینی است. افغانستان نمونه کلاسیکی از موفقیت تلاش های چینی هاست. هماهنگی که میان اهداف دولت پکن از یک سو و منافع شرکتها و کارخانه های چینی از سوی دیگر وجود داشته در افغانستان به خوبی به ثمر رسیده و باعث شده که بخش بزرگی از بازار افغانستان به دست شرکت های چینی بیافتد. تاکنون برغم وجود رقبای دیگر، چین حضوری موفق در بازار افغانستان داشته و هر چند آمریکایی ها هم در این حوزه حضور و نفوذ دارند، ولی چینی ها توانسته اند قراردادهای مهمی در بخش هایی همچون انرژی و معادن به امضا رسانند.

ما با وضعیتی مشابه با چین روبرو هستیم و همچون این کشور باید در محیطی پررقابت حضوری فعال و موفق داشته باشیم. برای این مهم وزارت امور خارجه  باید رایزنان تجاری خود را افزایش دهد تا به توان حرفه ای وزارت در حوزه اقتصاد افزوده شود. حمید زادبوم مدیرکل دفتر امور نمایندگی‌های سازمان توسعه تجارت از فعالیت 11 رایزن بازرگانی ایران در کشورهای مختلف خبر داده و گفت که طی یکی دو سال آینده این رقم به 30 رایزن افزایش خواهد یافت. افزایش تعداد رایزن های بازرگانی ما در کشورهای اروپایی قابل تقدیر است، ولی باید توجه داشت که افزودن تنها 4 پست در این قاره که تنها در سال 2011 نزدیک به 18 میلیارد یورو از ایران کالا خریداری کرده، به هیچ وجه کافی نیست و توان ایران را برای توسعه روابط تجاری با اتحادیه اروپا محدود نگه خواهد داشت. ادامه همکاری ها با وزارت امور خارجه برای سازمان توسعه تجارت و تلاش های این سازمان به منظور افزایش رایزن های بازرگانی بسیار حیاتی است. البته همانطور که زادبوم تاکید کرد افزایش تعداد رایزنان  به 30 نفر لازم است ولی کافی نیست و در واقع تعداد رایزنان بازرگانی باید به 50 نفر افزایش یابد.

ما باید از فرصت های پیش رو استفاده ای بهینه کنیم تا تلاش هایمان در دوران پساتحریم به افزایش نرخ رشد اقتصادی کشور بیانجامد. در این راستا وزارت امور خارجه باید ظرفیت های خود را در حوزه تجارت افزایش دهد و این کار از طریق گسترش استفاده از رایزنان بازرگانی میسر خواهد شد. تلاش های دیپلمات های بازرگانی ما شرایط لازم را برای کشور فراهم خواهد کرد تا نه تنها با چالش های جدید اقتصادی روبرو شویم، بلکه به طور بهینه از فرصت های پیش رو استفاده کنیم. 

موانع دیپلماسی تجاری

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: