به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

ایران از ظرفیت های تجاری بالایی برخوردار است و در صورت فراهم شدن شرایط، بسیاری خواستار سرمایه گذاری در کشور ما هستند. در واقع حتی پیش از توافق ژنو در آذر ماه هم بسیاری از کشورها با ما ارتباط برقرار کرده بودند تا به محض رسیدن به توافقی جامع و رفع تحریم ها، تجارت خود را با ما گسترش دهند. فرانسه یکی از مشتاقترین کشورها برای از سرگیری روابط تجاری با ایران بوده و گسترش روابط با فرانسه برای اقتصاد ما هم بسیار امید بخش خواهد بود. درواقع تمایل فرانسوی ها به عادی سازی روابط تجاری با ایران در سفر بهمن ماه 116 نمایندۀ شرکت های فرانسوی به تهران واضح بود. در این سفر نمایندگان شرکت های توتال، پژو، سیترون، رنو، اورینج، لافارژ، ژ.د.اف. سوئز، سافران، آلکاتل لوسنت، لورئال و آلستوم به تهران آمدند تا فرصت های تجاری با ایران را مورد ارزیابی قرار دهند. حتی نماینده ای هم از باشگاه فوتبال اوسر در این سفر شرکت داشت. پیر موسکویسی، وزیر اقتصاد فرانسه هم اظهار کرده اگر شرایط در رابطه با ایران بهبود یابد، فرصت های مناسبی نیز پیش روی تجارت فرانسه با ایران قرار خواهد داشت. واقعیت اینست که تمایل قوی فرانسه به توسعه روابط تجاری با ایران، فرصت های مناسبی برای بسیاری از صنایع ما فراهم می سازد تا تجارت فرا مرزی را توسعه دهیم و اقتصاد کشور را به حرکت در آوریم.

جای تعجب نیست که روند روابط تجاری ایران با فرانسه طی سال های اخیر بسیار متاثر از تحولات سیاسی بوده است. گزارش های اداره آمار شورای اروپا حاکی از آنست که در بین سال های 2005 تا 2011، صادرات از فرانسه به ایران در سال 2005 به  حداکثر رسیده و بالغ بر 2,75 میلیارد دلار بوده است. اما در سال 2011 صادرات فرانسه به ایران 17,4 درصد کاهش یافت و به 2,27 میلیارد دلار رسید. این رقم در سال 2013 به 1,7 میلیارد دلار رسید. از سوی دیگر طی سالهای 2005 تا 2011، واردات فرانسه از ایران در سال 2007 در حداکثر خود بود و به 3,36 میلیارد دلار رسید.

احیاء روابط تجاری با فرانسه فرصت های زیادی را در صنایع مختلف کشور فراهم خواهد کرد. در ادامه نگاهی می اندازیم به این فرصت ها در برخی از بخش ها و صنایع کشور:

کشاورزی: بخش کشاورزی در ایران بیش از 30 درصد نیروی کار کشور را در خود جای داده، ولی به رغم این میزان نیروی کار، بازده بخش کشاورزی بسیار پائین است و در مقایسه با استانداردهای جهانی بسیار ناکارآمد محسوب می شود. برخلاف ما، کشاورزی فرانسه بازده بسیار بالایی دارد. جالب توجه است که تنها 3 درصد نیروی کار فرانسه در بخش کشاورزی فعال است ولی با این وجود فرانسه ششمین تولیدکنندۀ محصولات کشاورزی در جهان است. ما در تعامل با فرانسه می توانیم از دانش فنی و روش های نوین کشاورزی بهره ببریم.

صنعت هواپیماسازی: شرکت هواپیماسازی ایرباس خواستار افزایش صادراتش به ایران است. مسئولان ایرباس علاقمندند به خلبان ها و خدمه پرواز ایرانی آموزش دهند.

خودروسازی: پس از اعمال تحریم ها، سهم فرانسه در بازار خودروی ایران از 40 درصد به کمتر از 25 درصد کاهش یافت. در سال 2011 از لحاظ حجم معاملات، ایران دومین مشتری پژو بود. در این سال شرکت پژو لوازم 457900 دستگاه خودرو را برای مونتاژ به ایران صادر کرد. اما در فوریه 2012 و پس از شدت گرفتن تحریم ها شرکت پژو سیتروئن تجارت خود با ایران را متوقف کرد و فروش خودرو با 68 درصد کاهش به 144000 دستگاه رسید. در این دوره پژو سیتروئن به علت تحریم ها بالغ بر 2,06 میلیارد درآمد از دست داد. همکنون شرکت رنو صادرات لوازم یدکی به ایران را از سرگرفته و امیدوارست تولید خودروی تندر را افزایش دهد. 

نفت و گاز: شرکت انرژی توتال به سرمایه گذاری در ایران علاقمند است. در سال 2010 و در پی افزایش تحریمها، توتال فروش بنزین و فرآورده های تصفیه شدۀ نفتی به ایران را متوقف کرد. توتال با ایران قراردادی به ارزش 12 میلیارد دلار داشت و قرار بود به توسعه فاز 11 پارس جنوبی بپردازد. ما برای اصلاح بخش نفت و گاز کشور به شدت به فن آوری و تخصص شرکت توتال نیازمندیم.

پیشتر ایران روزانه 75 هزار بشکه نفت به فرانسه می فروخت. هر چند این میزان محدود بود و در واقع تنها 3 درصد مصرف فرانسه را شامل می شد، ولی این صادرات در فوریه 2014 متوقف شد. البته باید توجه داشت که فرانسه بخش کوچکی از تبادلات ایران با اتحادیه اروپا را تشکیل می داد و پیش از اعمال تحریم ها، حدود 18 درصد از نفت ما به اتحادیه اروپا صادر می شد.

مخابرات: آلکاتل که یک شرکت مخابرات فرانسوی است پیشتر قراردادهایی با ایران به امضاء رساند تا در زمینۀ پروژه های مربوط به اینترنت پرسرعت و سیستم ارتباطات سکوهای نفت و گاز همکاری کند. آلکاتل قراردادهایی نیز با دیگر شرکت های ایرانی همچون شرکت ارتباطات زیرساخت به امضا رساند. در همکاری با آلکاتل، ما توانسته ایم به تقویت توان زیرساختی مخابرات کشور بپردازیم و امکان استفاده از فن آوری پیشرفته و اینترنت پرسرعت را فراهم کنیم.

خوشبختانه مقام های کشور وعده داده اند اقدامات جدیدی برای جذب سرمایه گذاری خارجی، به خصوص در بخش نفت و گاز، صورت گیرد. اکنون که کشور خود را برای ورود به دوران پساتحریم آماده می کند، دولت در تلاش است تا با ارائه مشوق ها و پیگیری اصلاحات لازم به جذب سرمایه گذاری بپردازد و تجارت برون مرزی را گسترش دهد. در همین راستا توجه به علاقه زیاد فرانسوی ها به گسترش تجارت با ایران از اهمیت زیادی برخوردار می شود. البته فرانسه تنها یکی از شرکای تجاری مهم ماست، اما قطعا یکی از بهترین و پرظرفیت ترین شرکای اروپایی ما محسوب می شود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: