به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

روحانی سازمان ملل تاجراننطق دکتر روحانی در سازمان ملل با استقبال کم نظیر فراجناحی در داخل کشور روبرو شد. پیام صلح و گفتگوی رئیس جمهور ایران، علاوه بر اینکه مایه غرور و افتخار همه دلسوزان کشور بود، بار دیگر تاکیدی بود بر همان پیامی که مردم را در آخرین انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوق های رای آورد تا به عقلانیت و عملگرایی آری بگویند و به تقابل و پوپولیسم نه. حال سوال اینجاست که دکتر روحانی و دولت دوازدهم تا چه میزان به آرمان هایی که رئیس جمهوری در سازمان ملل مورد تاکید قرار داد پایبند بوده اند و تا چه میزان عقلانیت و قانونمداری و صلح را از دیگر ارکان نظام مطالبه کرده اند؟

متاسفانه طی ماه های گذشته به علت تلاطمات ارزش ریال، دولت از مسیر عقلانیت و برخورد علمی با مسائل اقتصادی خارج شد و به تصدی گری و دستپاچگی در وضع و نقض مقررات پناه برد. جا دارد همانطور که رئیس جمهوری، در صحن مجمع عمومی سازمان ملل پیام آور عقلانیت بود، در داخل هم شاهد همین رویکرد باشیم. همانطور که دکتر روحانی اولین قدم را برای گفتگوی دوباره در سطح بین الملل در نطق سه شنبه خود برداشت، جا دارد با ارتباط نزدیک تر با متخصصین اقتصادی و فعالان بخش خصوصی واقعی، باب گفتگویی عقلانی را در داخل کشور نیز بازد کند.

تعامل تنش زدایی دیپلماسی تجاری تاجرانرئیس جمهوری از احترام به نظام حقوق بین الملل و قدرت بخشیدن به سازمان های بین المللی سخن گفت. ما یک بار در برجام نشان دادیم که چگونه توان تعامل قدرتمند - و در عین حال عقلانی - با قدرتهای جهانی را داریم و شایسته است همین عزم را برای ادامه تعامل با همه نهادهای بین المللی و بین الدولی به کار ببریم. قدرت ما در تعامل است نه تقابل. توطئه های خارجی و داخلی برای بازگرداندن خشونت و تقابل بسیار است و نمی توان از دولت توقع داشت که یک تنه، از پس خنثی سازی این توطئه ها برآید. ولی همانطور که رئیس جمهوری با جامعه بین الملل سخن گفت، باید به طور مستقیم با مردم خود نیز سخن گوید و در خصوص عوامل داخلی که از جنگ و تقابل منفعت می برند و از تحریم ها کاسبی می کنند روشنگری کند.

همانطور که بسیاری از ناظران مسائل بین الملل اشاره کرده اند، سخنرانی و ملاقات های رئیس جمهوری در نیویورک یک پیروزی سیاسی برای دولت بود. ولی باید توجه داشت که اثبات حسن نیت و صلح طلبی تنها با تاکید بر مذاکره حاصل نمی شود، بلکه تعامل نزدیک با نهادهای بی المللی و بین الدولی، حسن نیت ما را در عمل به جامعه جهانی نشان داده و در ضمن راه هایی مشخص و دست یافتنی برای ادامه تعامل سازنده اقتصادی را نیز فراهم می کند. ما به شدت نیازمند سرمایه گذاری مستقیم خارجی و ارتباط با نظام بین المللی بانکی هستیم و تا به این دستاوردها نرسیم، صحبت از تنش زدایی چندان فایده ای برای ما نخواهد داشت.

FATF تاجران پولشوییدر داخل، گروه هایی که «شعار نه شرقی نه غربی» را به شعار «فقط شرقی» تقلیل داده اند، چشم اندازی منفی از تعامل اقتصادی و بانکی ایران با جامعه بین الملل ترسیم می کنند و  دولت هم آنچنان که باید و شاید، اطلاع رسانی لازم را به مردم نکرده. خوشبختانه روشنگری های وزارت امور خارجه درباره ابهامات مربوط به تعامل ایران با گروه ویژه اقدام مالی (FATF) گام مثبتی در این زمینه بود که باید با تلاش های پیگیر نمایندگان دلسوز ملت همراه شود. حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفته پیوستن به FATF به مصلحت کشور نیست و مردم نامحرم نیستند و باید بدانند چه تعهداتی داده اند. البته باید پرسید که آیا منظور جناب دلیگانی مردم عادی کوچه و بازار است که هر روز با مشکلات معیشتی بیشتری دست و پنجه نرم می کنند، و یا اشاره ایشان تنها به طومارنویسانی است که از محافل خاص خط می گیرند؟

جا دارد دولت و نمایندگان دلسوز ملت، هم تعهدات FATF و هم مضرات ناشی از عدم همراهی با گروه ویژه اقدام مالی را به اطلاع ملت برسانند. اگر حقیقتا نگران خواسته ملت هستیم، باید به جای طومارنویسی های نمایشی، به همه پرسی های قانونی و نظرسنجی های عملی روی آوریم. همانطور که رئیس جمهورمان در صحن سازمان ملل، یک پیروزی سیاسی را برای دولت رقم زد، شایسته است با پیگیری تعاملات عقلگرایانه و عملگرایانه با نظام حقوقی و بانکی بین الملل، در جبهه اقتصاد نیز پیروزی هایی را برای ملت به ارمغان آوریم. 

بخش خصوصی برای صلح

مجمع عمومی و مجمع خصوصی برای صلح

از ونزوئلا تا نیویورک

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: