به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مشکلاتی که طی ماه های گذشته در خصوص تامین برق و ظرفیت تولید شاهد بوده ایم حاکی از راه درازی است که ما برای تبدیل شدن به قطب انرژی منطقه داریم. تبدیل شدن به قطب منطقه ای انرژی هدفی است که در برنامه ششم توسعه و افق 1400 پیش بینی شده ولی به قول علیرضا دائمی، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو، تحقق این هدف استراتژیک مستلزم ایجاد بازار برق با همسایگان و نقش آفرینی پررنگ تر بخش خصوصی و امنیت در کشورهای همسایه است. متاسفانه ناکارآمدی در حوزه برق به یک چرخه معیوب می انجامد: از یک سو، نبود منابع لازم یا سوءمدیریت در بکارگیری منابع به کاهش تولید برق می انجامد و از دیگر سو، مشکلات عرضه انرژی، خود به وخیم تر شدن وضعیت تولید منجر می شود.

اردکانی وزارت نیروهرچند وزیر نیرو بارها از بکارگیری منابع تجدید پذیر و افزایش ظرفیت تولید نیروگاه سخن گفته، ولی رسیدن به هدف تبدیل ایران به قطب انرژی منطقه ای بعید به نظر میرسد. مسئولان دلیل عدم دسترسی مستمر و سراسری به برق را کاهش تولید، افزایش مصرف و مسائل فنی عنوان کرده اند. ولی متاسفانه افق روشنی در مرتفع شدن این چالش ها دیده نمی شود.

برای تبدیل شدن به قطب انرژی منطقه ای ما باید علاوه بر منابع متعارف، از اهرم انرژیهای تجدیدپذیر هم استفاده کنیم. ما برای بهینه سازی فن آوری انرژی های تجدیدپذیر نیازمند همکاری ها و سرمایه گذاری های خارجی هستیم و به  گفته مسئولان، 70 تا 75 درصد از تجهیزات نیروگاه های خورشیدی وارداتی است. اما متاسفانه در شرایط کنونی چشم انداز روشنی در اینگونه همکاری ها دیده نمی شود. برای مثال یک پروژه ساخت نیروگاه خورشیدی به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو در حالی متوقف شد که قرار بود این نیروگاه با ظرفیت ۶۰۰ مگاوات به عنوان ششمین نیروگاه خورشیدی بزرگ جهان معرفی شود.

هرچند مسئولین می خواهند ناکامی در جذب سرمایه خارجی را تماما به فشارهای بین المللی تقلیل دهند، ولی واقعیت آن است که وضعیت آشفته ارز در کشور تاثیر بسیار مهمی در دوری گزیدن شرکت های خارجی از ایران داشته است.

همانطور که در ابتدا اشاره شد مشکل تامین برق به حلقه معیوبی می انجامد و چالش های جدی بر سر تولید و اشتغال ایجاد می کند. همانطور که سید رسول رنجبران، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان تاکید کرده، قطعی‌های برق برای بخش صنعت مانند سم مهلک است، چرا که با قطعی برق بسیاری از تجهیزات یک واحد صنعتی از کار می‌افتد؛ بنابراین نخستین آسیب چنین رخدادی، قطع تولید است، ضمن آنکه پس از وصل برق این دستگاه‌ها برای راه‌اندازی دوباره نیازمند زمان هستند که بازهم وقفه در چرخه تولید ایجاد می‌شود.

علاوه بر وقفه در روند تولید، با قطعی برق، به بخشی از تجهیزات نیز شوک الکتریکی وارد می‌شود. اواخر تیر ماه بود که محمود رضا حقی فام سخنگوی صنعت برق کشور گفت 15 میلیارد تومان در طول سال بابت پرداخت خسارات ناشی از نوسانات برق به مشترکین پرداخت شده است. ولی واقعیت این است هزینه هایی که بخش تولیدی کشور بابت مشکلات توزیع برق می پردازد بسیار بیشتر از این ارقام است.

پس از تدابیری که دولت برای کاهش مصرف انرژی ادارات در نظر گرفت، معلوم شد که بخش قابل توجهی از مشکلات مربوطه به علت سوء مدیریت ها و نبود برنامه ریزی در حوزه توزیع برق است. این موضوعی است که ما در حوزه آب هم به شدت از آن رنج می بریم. محمد چالوئی، مدیرکل جذب و سرمایه گذاری استانداری تهران، ضمن اشاره به تاثیر مثبت تغییر ساعات ادارات در مصرف برق گفت در حال حاضر شرایط برای جذب سرمایه گذاری خارجی در تولید و ایجاد نیروگاه های تجدیدپذیر و خرید برق از کشورهای منطقه مهیا شده است لذا اگر این نیروگاه ها راه اندازی شوند برای سال آینده مشکل قطعی برق را نخواهیم داشت.

متاسفانه با ادامه تلاطمات بازار ارز از یک سو، و ادامه تنش های منطقه ای از دیگر سو، صحبتهای محمد چالوئی بیش از حد خوشبینانه به نظر می رسد. در شرایط کنونی، ما با کاهش تنش های منطقه ای می توانیم با یک تیر دو نشان بزنیم و هم وضعیت بازار واردات و صادرات برق را بهبود ببخشیم و هم به طور غیرمستقیم بر بازار ارز تاثیر گذاریم.  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: