به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

یک سال پیش در همین روزها بود که برای مراسم تحلیف حسن روحانی، هیچ دعوتی از نمایندگان بخش خصوصی به عمل نیامد و متاسفانه هنوز هم صندلی بخش خصوصی در جلسه سیاستگذاری های اقتصادی همچنان خالی است. آخرین مورد همانطور که حسین سلاح ورزی اشاره کرده  تصمیمات جناب همتی و بانک مرکزی است که همچون گذشته در تدوین و ابلاغ سیاست ها و تصمیمات جدید ارزی هیچ نظرخواهی و‌ مشورتی با بخش خصوصی نداشته اند. در شرایط کنونی که بسیاری از جنگ اقتصادی سخن می گویند خطر این میرود که اقتصاد بیش از پیش دولتی شود و صحبت های مربوط به حمایت از بخش خصوصی هم تنها به استفاده از این بخش برای دور زدن تحریم ها ختم شود. فعالان بخش خصوصی واقعی اما باید با قاطعیت کامل تاکید کنند که تنها راه نجات اقتصاد کشور، پایان دادن به دخالت های دولت در روند طبیعی اقتصاد و کوتاه کردن دست خصولتی هاست.

اتاق بازرگانی ظریف تاجرانیکی از حوزه هایی که باید شاهد حضور بیشتر بخش خصوصی باشیم، دیپلماسی تجاری و به طور کلی سیاست خارجی است. به طور خاص در شرایط کنونی که آواهای خصمانه بالا گرفته، لازم است وزارت امور خارجه از همکاری نزدیک نظری و عملی اتاق بازرگانی و همه فعالان بخش خصوصی واقعی بهره ببرد. به کارگیری فعالان بخش خصوصی در مقام رایزن بازرگانی و نیز در تعامل های بین المللی دو کارکرد مهم خواهد داشت: از یک سو وزارت امور خارجه از نظرات کارشناسی کسانی که در تجارت بین الملل استخوان خورد کرده اند بهره خواهد گرفت و از دیگر سو این پیام به شرکای منطقه ای و بین المللی ما فرستاده خواهد شد که ایران در پی صلح و تعامل سازنده است که به بهترین وجه در تجارت می تواند نمود بیابد.

همایش سفرای ایران با نمایندگان بخش خصوصی فرصت خوبی برای بازطرح بحث دیپلماسی تجاری و لزوم تعامل نزدیک تر وزرات امور خارجه با بخش خصوصی واقعی بود. غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران، پیشنهادات زیر را در این همایش مطرح کرد که امید است در حد پیشنهاد و یا در حد جلسات و ملاقات های فرمایشی باقی نماند:

شافعی تاجران1- ایجاد کمیته‌ای مشترک بین کارشناسان اتاق ایران و نمایندگان وزارت امور خارجه. این کمیته می تواند زمینه تعاملاتی را در راستای تربیت نیروهای زبده برای پیشبرد مذاکرات بین‌المللی فراهم کند. بحث سیاست خارجی در خدمت اقتصاد هم موضوعی است که نمایندگان اتاق می توانند به دیپلمات ها یادآور شوند و در خصوص راهکارهای تنش زدایی با استفاده از اهرم تجارت روشنگری کنند.

2- زمینه‌سازی برقراری موافقتنامه‌های تجارت ترجیحی و تجارت آزاد بین ایران و کشورهای هدف. در این بحث متاسفانه ما از رقبای منطقه ای خود عقبیم و حتی در تعامل تجاری با کشوری همچون عراق هم با تعرفه های نابرابر روبرو هستیم.

3- تمرکز دیپلماسی اقتصادی بر دو موضوع تجارت و سرمایه‌گذاری. اگر فعالان بخش خصوصی واقعی امکان نقش آفرینی در دیپلماسی تجاری را داشته باشند، تلاش های وزارت امور خارجه برای گسترش تجارت با هوشمندی بیشتری پیگیری خواهد شد و موانع خاص و فنی که فعالان تجاری در جریان آن هستند بهتر و بیشتر مد نظر قرار خواهد گرفت.

شافعی تاجراندر همایش سفرای ایران و نمایندگان بخش خصوصی، دکتر ظریف هم با تاکید بر این نکته که دولت باید از تصدی گری اقتصادی به سمت تسهیل گری برود گفت به همکاری گسترده بین دیپلمات‌ها و فعالان بخش خصوصی نیازمندیم و در این ارتباط دو طرفه، وزارت خارجه باید به نظرات بخش خصوصی توجه کند تا معلوم شود چه نیازهایی وجود دارد و مزیت نسبی و توانمندی رقابت ما در چه حوزه هایی است.

باید توجه داشت که صحبت از نیازها و توانمندی های واقعی اقتصاد کشور موضوعی است که با تصدی گری دولتی سنخیتی ندارد و تا زمانی که حاکمیت از پارادایم اقتصاد دستوری گذار نکند و تا زمانی که خصولتی ها (که نسبتی با نیروهای واقعی و آلی بازار ندارند) برچیده نشوند نمی توان درک درستی از مزیت نسبی اقتصاد کشور داشت. بخش خصوصی واقعی بهترین یاور حاکمیت در رسیدن به این مهم است و پیشرفت در حوزه دیپلماسی تجاری هم تابعی از کلیت سیاست نظام در زمینه کنار گذاشتن اقتصاد دستوری است.    

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: