به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

سائرون تاجرانمقتدی صدر در اظهارنظری که درباره نقش ایران و آمریکا در تشکیل دولت آینده عراق کرده، خواستار عدم دخالت تهران و واشنگتن در امور داخلی عراق شده. صدر که به همراه ائتلاف سائرون موفق به فتح 54 کرسی پارلمان عراق شد سعی دارد با شعارهای ناسیونالیستی رهبری سیاسی خود را در عراق تحکیم کند. در واقع کاهش تهدیدهای امنیتی داعش از یک سو و خستگی مردم عراق از سیاست های فرقه گرایانه باعث شده تا شعارهای ناسیونالیستی طرفداران بیشتری پیدا کند و طبعا روحیه ضدخارجی در عراق تقویت شود.

با توجه به احتمال قدرت گرفتن ناسیونالیسم عراقی و نیز تلاش های رقبای منطقه ای ما برای حضور در بازارهای عراق، لازم است ما تمرکزمان را بر حضور اقتصادی در عراق بگذاریم و با هشیاری از ارائه چهره ای مداخله گرایانه در عراق بپرهیزیم. به یاد داریم که اواخر سال گذشته علی اکبر ولایتی با طرح این مطلب که ایران اجازه حکومت لیبرال ها و کمونیست ها را در عراق نخواهد داد، خشم بسیاری را در آن کشور برانگیخت. لازم است ما در سیاست خارجی خود در عراق، در یک برنامه درازمدت، تمرکز را از حضور سیاسی به حضور اقتصادی سوق دهیم. 

از سوی دیگر شاهدیم که صعودی ها با بهره گیری از امتیازات اتحادیه عرب و قدرت گرفتن روحیه ناسیونالسیم عربی در عراق، حضورشان را در بازارهای عراق افزایش می دهند. در این شرایط ما باید با بازنگری در سیاست خارجی خود در عراق، محور را بر تعاملات تجاری قرار دهیم. هرچند گروه هایی در داخل هستند که با افتخار از نفوذ سیاسی ایران در عراق حمایت می کنند، ولی باید توجه داشت اصرار بر پیگیری این سیاست، یک اشتباه استراتژیک است، زیرا این نگاه عملا در تقابل با حضور اقتصادی ما در عراق قرار گرفته و باعث می شود در این حوزه از رقبایمان عقب بمانیم.

انتخابات عراق تاجراننگاهی به تحولات اخیر عراق، حاکی از آنست که رفته رفته نگاه های وحدت گرایانه بر گرایش های فرقه گرایانه در عراق غلبه می کند و شاید همین امر توجه کننده اقبال بیشتر شعارهای ناسیونالیستی در این کشور باشد. هر چند میزان شرکت مردم در چهارمین انتخابات پارلمانی عراق پائین بود، ولی نتیجه این انتخابات می تواند آغاز دورانی جدید در حیات سیاسی عراق باشد.  گزارش ها حاکی است در مجموع نزدیک به 65 درصد واجدین شرایط در انتخابات شرکت نکردند و این رقم در برخی از مناطق بغداد به 81 درصد هم رسید. به نظر می رسد ناامیدی از روند سیاسی در عراق و فراخوان نزدیک به 200 چهره سیاسی و فرهنگی به تحریم انتخابات، تاثیر خود را داشت و انتخابات با شور و حال لازم برگزار نشد. شاید بتوان گفت تحریم کنندگان انتخابات به طور خواسته یا ناخواسته، با رای عدم اعتماد خود به گروه هایی که از حمایت های خارجی برخوردار بودند، عملا از شعارهای ناسیونالیستی حمایت کردند.

علاوه بر بدبینی نسبت به روند سیاسی عراق، شرکت پائین مردم در انتخابات را می توان تا حدی ناشی از مواضع آیت الله سیستانی هم دانست. ایشان به عنوان پرنفوذ ترین رهبر معنوی در عراق تاکید کرده بود که مردم بر اساس گرایش های فرقه ای عمل نکنند و به سیاستمداران فاسدی که از قدرتشان به درستی استفاده نکرده اند رای ندهند. آیت الله سیستانی از رهبران حشدالشعبی نیز انتقاد کرده بود که از پیروزی هایشان علیه داعش، برای پیگیری مقاصد سیاسی بهره برداری می کنند. این امر می توان دلیلی برای عدم شرکت برخی از جناح های حشدالشعبی در انتخابات و یا عدم همراهی با ائتلاف الفتح باشد.

البته وضعیت برای ائتلاف النور به رهبری حیدرالعبادی هم چندان بهتر نبود. به رغم اینکه حیدرالعبادی و دوستانش عراق را از دو پیچ خطرناک داعش و رفراندوم کردستان عبور دادند، ائتلاف النور آنچنان که پیش بینی می شد نتیجه نگرفت و در واقع مسائل معیشتی و فساد فراگیر بود که مردم را از دادن رای اعتماد به العبادی منصرف کرد.

مقتدی صدر تاجران انتخابات عراق

در این میان مقتدی صدر با ائتلاف سائرون و با همراهی با حزب کمونیست عراق و چند گروه سکولار بود که از ائتلاف و همکاری فراگیر و تشکیل دولتی تکنوکرات سخن گفت و به گونه ای سخنان آیت الله سیستانی را منعکس نمود. توجه به نیازهای معیشتی مردم و همکاری های فراگیر و نیز کاهش تنش های منطقه ای که در سفر صدر به عربستان و دیدار با مقام های کشورهای حاشیه خلیج فارس نمود پیدا کرده، می تواند دلایل موفقیت ائتلاف وی تلقی شود. پیروزی مقتدی صدر که هم در مقابل ایران و هم آمریکا موضع گرفته، می تواند شروع قدرت گرفتن جریانی باشد که به بازتعریف هویت عراقی می پردازد.

اگر وضعیت امنیتی در عراق رو به بهبود برود که منطقا ما هم باید خواستار این امر باشیم، شاهد قدرت گرفتن بیشتر تمایلات ناسیونالیستی در این کشور خواهیم بود. در این شرایط، ما باید تمرکز خود را از نفوذ سیاسی به نفوذ اقتصادی در عراق سوق دهیم تا با ارائه وجه ای غیرمداخله گرایانه، امکان هم پا شدن و حتی سقبت گرفتن از رقبای تجاری خود را در عراق پیدا کنیم.

      

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: