به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه پس از مذاکراتی که در آنکارا داشتند، طی بیانیه ای با تایید بر ادامه روند مذاکرات آستانه، این مذاکرات را تنها ابتکار بین‌المللی مؤثر در برقراری  صلح و ثبات در سوریه خواندند. این مقامات با تاکید دوباره بر عزم خود بر ادامه همکاری درباره در سوریه، بر این باور خود تصریح کردند که مناقشۀ سوریه هیچ راه‌ حل نظامی‌ نداشته و تنها از راه یک فرایند سیاسی همراه با مذاکره می‌توان به آن پایان داد. نشست آنکارا در ادامه نشست های سه جانبه درباره بحران سوریه برگزار می شود و انتظار نمی رود که آخرین نشست هم باشد.

پوتین اوردغان روحانی تاجرانایران و روسیه و ترکیه به عنوان دولت های ضامن روند حل و فصل سیاسی بحران سوریه، نقشی کلیدی در بازگرداندن صلح به سوریه دارند ولی چالش اینجاست که تا زمانی که مذاکرات شمول بیشتری نداشته باشد و همه بازیگران منطقه ای را شامل نشود، به نظر نمی رسد نتیجه قابل توجهی داشته باشد. بیش از چهار ماه پیش بود که سردار سلیمانی در پیامی به مقام معظم رهبری، پایان کار داعش را تبریک گفتند. برغم شور و شوقی که از این پیام برای مردم ایجاد شد، متاسفانه واقعیت این است که به نظر نمی رسد حضور تکفیری ها در منطقه به این زودی ها پایان یابد. ما همواره به درستی تاکید کرده ایم که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد ولی این موضوعی است که باید در عمل با همگرایی منطقه ای به اثبات رسانیم.

نکته مهم دیگری هم که باید مورد توجه قرار داد، برنامه ریزی برای دوران صلح در سوریه و حرکت عملی به سوی فاز اقتصادی در این کشور است. اکنون هفت سال از جنگ داخلی سوریه می گذر ولی آمار و ارقام دقیقی از حمایت های مالی ما از دولت سوریه وجود ندارد. سه سال پیش، استافان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل برآورد کرده بود که ایران سالانه حدود 6 میلیارد دلار به سوریه کمک مالی می کند. برخی، کمک های ایرانی را تا دو برابر رقم فوق هم برآورد کرده اند که اگر درست باشد قابل مقایسه با هزینه های کلان کشور است.

بازسازی سوریه تاجراندر این مرحله، مشکل ما در سوریه بیش از هزینه های مالی که در این کشور صرف می کنیم این است که توجه چندانی به تعامل تجاری با این کشور نداشته ایم و برنامه درازمدتی هم برای حضور در زمان صلح در سوریه نداریم. گویی که فقط توان کمک و مشاوره نظامی به کشورها را داریم و پس از پایان درگیری هم، دیگر بازیگران منطقه ای و بین المللی جای ما را می گیرند. این موضوعی است که در گذشته هم سابقه اش را داشته ایم و مثلا حضور ما در بوسنی، محدود به دوران جنگ شد و برنامه ای برای دوران صلح در آن کشور نداشتیم. این در حالی است که امروز بوسنی می تواند شریک خوبی برای ما در اروپا باشد. البته این نکته در مورد کشورهای منطقه به طور اولی صادق است و شایسته است ما با قدرت دادن به بخش خصوصی واقعی و اولویت دادن به تعاملات تجاری، تمرکز خود را بر اجرایی کردن شعار «سیاست در خدمت اقتصاد» بگذاریم.

در بحث تعامل های منطقه ای و جهانی هم باید موضوع همه جانبه گرایی را جدی بگیریم. همه جانبه گرایی در پیگیری روند صلح منطقه از یک سو موفقیت تلاش ها را بیشتر می کند و از سوی دیگر، همکاری های منطقه ای و بین المللی را از انحصار خارج می سازد. اگر ما در تعامل های خارجی خود به متنوع سازی شرکایمان بپردازیم، می توانیم با دست بازتری وارد مذاکرات می شویم و از توان انحصارگرایی شریکی همچون روسیه خواهیم کاست. طی سال های اخیر، ما با محدود کردن خود به چند کشور از جمله روسیه، عملا قدرت چانه زنی خود را پائین آورده ایم.

پوتین نتانیاهو تاجرانپیش تر هم اشاره کرده بودیم که مسکو رویکردی عملگرایانه در مناسبات بین المللی دارد و بر خلاف ما و به رغم فشارهایی که اکنون از جانب غرب متحمل می شود، توان همکاری با شرکای بسیار متکثری را دارد. این موضوع در سفر اخیر نتانیاهو به مسکو و مذاکرات پنج ساعته مقام های دو کشور مشهود بود. روسیه به اسرائیل اسلحه می فروشد و از آن کشور تکنولوژی پیشرفته وارد می کند. این تعاملات تجاری و امنیتی تاثیر خود را در صحنه آشوب های سوریه هم دارد به گونه ای که مسکو واکنشی در برابر حملات ارتش اسرائیل در خاک سوریه نداشته است. (برای جزئیات بیشر، به مقاله آر تی مراجعه شود. اینجا را کلیک کنید)

با کاهش درگیری ها در سوریه، مقام های این کشور بیشتر و بیشتر بر روی عملیات بازسازی تمرکز خواهند کرد و ما هم باید در همین جهت حرکت کنیم. در این راستا، مناقصه های بسیاری در سوریه در جریان است که ورود به آنها مستلزم داشتن شریک محلی است و این امر هم به نوبه خود مستلزم حضور سازنده و فعال در روند بازسازی سوریه است. لازم است دولت با همکاری نزدیک با اتاق بازرگانی و بخش خصوصی واقعی در راستای تبلیغ برند ایرانی و اعتمادسازی در بازارهای سوریه حرکت کند. باید توجه داشت که دیگر کشورهای منطقه هم بیکار ننشسته اند و نهایتا رقابتی بودن محصولات ایرانی است که موقعیت ما را در بازارهای سوریه تحکیم خواهد کرد.

بخش خصوصی و دروازه های بسته تجارت سوریه

چندجانبه گرایی و سیاست خارجه در خدمت اقتصاد

 

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

کدامیک از موارد زیر باید در محوریت فعالیتهای اتاق نهم باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: