به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

ایران عربستان تاجراندر حالی که برنامه چشم‎‎انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی امیدهای زیادی را برای رشد اقتصادی این کشور ایجاد کرده، ولی عربستان نیز مثل ما با مشکل عبور از اقتصاد متکی به نفت و نداشتن زیرساخت های لازم برای این امر روبروست. در این مسیر چالش های زیادی وجود دارد ولی اگر وضعیت کنونی تقابل و ناامنی های منطقه ای پایان نیابد، مسئله جذب سرمایه گذاری یکی از اصلی ترین موانع در پیشبرد سیاست های توسعه ای خواهد بود. مقام های ریاض امیدوارند طرح چشم انداز 2030، عربستان را به بزرگترین صندوق ذخیره ارزی جهان بدل کند ولی واقعیت این است که هر چند درآمده های نفتی در ابتدا می تواند مقدمات این حرکت را فراهم نماید، در مراحل بعدی عربستان باید به جلب سرمایه گذاری خارجی و توسعه حوزه های درآمدزا همچون گردشگری غیر مذهبی بپردازد. موفقیت این تلاش ها مستلزم فراهم بودن بستر امن سرمایه گذاری است که با توجه به وضعیت کنونی منطقه چندان متصور نیست. هر چند در سالهای اخیر، ایران و عربستان بیش از پیش از هم فاصله گرفته و منافع خود را در تقابل با هم دیده اند، ولی واقعیت این است که منافع درازمدت اقتصادی ما و عربستان به نوعی به هم گره خورده و راه واقعی، تعریف امنیت بر اساس مشارکت و فاصله گرفتن از تقابل است.

با توجه به این پیش زمینه است که اهمیت بحث ساختار جدید امنیتی در منطقه خلیج فارس بیشتر روشن می شود. دکتر ظریف از جمله مقام هایی بوده که بر لزوم ایجاد چهارچوبی مطمئن برای گفتگو و اعتمادسازی تاکید کرده و از اقداماتی همچون ملاقاتهای مقامهای نظامی کشورهای منطقه، اطلاع رسانی درباره مانورهای نظامی، شفافیت در خرید تسلیحات، کاهش هزینه های تسلیحاتی، ترویج گردشگری منطقه ای و سرمایه گذاری های مشترک سخن گفته است. هر چند مقام های ریاض تمایلی برای این تعامل از خود نشان نمی دهند ولی واقعیت این است که ما راهی جز تعامل نداریم و باید تمام تلاش خود را هم در جبهه دیپلماتیک و هم جبهه تجارت انجام دهید تا گام هایی هر چند کوچک برای کاهش تنش ها برداریم.

شایان ذکر است که مقام های ریاض تلاش های قابل توجهی برای جذب سرمایه گذاری و تقویت بخش خصوصی کرده اند. دولت ریاض اخیرا طرحی 19.2 میلیار دلاری را برای تقویت بخش خصوصی این کشور ارائه داد. از جمله تسهیلاتی که در این طرح پیش بینی شده، حمایت مالی از بنگاه های کوچک در حوزه ساختمان سازی است. در واقع این طرح بخشی از برنامه چهارساله تقویت اقتصادی عربستان سعودی است که تسهیلاتی بالغ بر 200 میلیارد ریال عربستان را شامل می شود و طرح های متعددی را برای اشتغال زایی در بر می گیرد.  در همین حال، مقام های ریاض از اصلاحات قانونی برای رقابت پذیرتر کردن اقتصاد این کشور سخن می گویند و در این راستا، به زودی قوانین جدیدی را در حوزه ورشکستگی و فایننس تجاری ارائه خواهند داد. در این میان دکتر ماجد القصبی، وزیر دارایی و تجارت عربستان نیز تاکید می کند بی ثباتی، دشمن سرمایه گذاری است و ریاض باید اعتماد سرمایه گذاران را جلب کند و باید مبنا را بر اساس کشورهای موفق در این حوزه قرار دارد.

به رغم این پیشرفت ها، اقدام محمد بن سلمان در دستگیری و تفتیش تجار ثروتمند عربستان، ضربه سنگینی بر اعتماد سرمایه گذاران نسبت به بازارهای عربستان وارد کرد. بحث بسته تقویت کسب و کار هم هیجان لازم را در میان سرمایه گذاران ایجاد نکرده است و واکنش مقطعی بازار نسبت به این بسته منفی بود ( در روزی که این بسته ارائه شد، ارزش کلی بورس عربستان با کاهش سه دهم درصدی روبرو گشت. برای جزئیات بیشتر می توانید به مقاله بلومبرگ مراجعه کنید)

عربستان روسیه پوتین بن سلمان تاجرانولی به هر حال محمد بن سلمان مصمم است با قدرت بیشتری وارد بازی سرمایه گذاری شود و باید توجه داشت که عربستان، به رغم نداشتن زیرساخت های لازم، روابط خوبی با بازیگران اصلی تجارت بین الملل دارد و تصویر فریبنده ای از خود ارائه داده. نباید فراموش کرد که در عالم تجارت و سرمایه گذاری، این تصویر مثبت بسیار مهم است و می تواند بنای بسیاری از موفقیت ها باشد. برای مثال مذاکرات مقام های گوگل و غول نفتی «آرامکو» برای تقویت زیرساخت های تکنولوژی عربستان با موفقیت پیش می رود و می تواند نوید بخش تحول عمده ای در عربستان باشد ( برای جزئیات بیشتر می توانید به مقاله وال استریت ژورنال مراجعه کنید) در ضمن نباید نزدیک شدن عربستان به روسیه را نیز نادیده گرفت (خبرهای بازار سرمایه، حاکی از سرمایه‌گذاری عظیم صندوق بازنشستگان روسیه در شرکت آرامکو دارد.)

اگر تنش ها میان ایران و عربستان ادامه پیدا کند، هر دو کشور در حوزه سرمایه گذاری متضرر خواهند شد و بهتر است با درک اضطرار وضعیت موجود، هم تلاش های دیپلماتیک و هم تلاش های تجاری برای بازگردادن آرامش به منطقه شدت گیرد. البته واقعیت این است که عربستان به علت روابط نزدیکی که هم با شرق و هم با غرب دارد، دست بالا را در جذب سرمایه خواهد داشت و این ما هستیم که بیشترین آسیب سرمایه گذاری را از ادامه تنش ها خواهیم دید.

از توافق هلسینکی تا مجمع گفتگوی خلیج فارس

عقد اخوت یا پیمان همکاری؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

کدامیک از موارد زیر باید در محوریت فعالیتهای اتاق نهم باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: