به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

تاجران روحانیدو سال از اجرایی شدن توافق تاریخی برجام می گذرد. برجام نمادی از قدرت معنایی ایران است که به تعبیری تجلی انقلابی ترین تصمیم ما ایرانیان در یکی از بزنگاه های مهم تاریخی کشور بوده. رئیس جمهوری در نهمین جشنواره بین المللی فارابی تأکید کرد: در برجام موفقیت‌هایی به دست آوردیم که هیچگاه از بین نمی‌رود و هیچ‌کس نمی‌تواند آنها را از بین ببرد. همانطور که رئیس جمهوری یادآور شده، ما در برجام به دنیا اعلام کردیم که معضلات بزرگ و پیچیده منطقه‌ای و بین‌المللی با میز مذاکره قابل حل است و این از بین نرفته و تا همیشه تاریخ پابرجا خواهد بود.

اکنون در دو سالگی اجرایی شدن برجام، فعالان بخش خصوصی ضمن افتخار به این توافق تاریخی و دستاوردهای دوران پساتحریم، نسبت به فرصت سوزی ها برای جذب سرمایه گذاری خارجی نگرانند. رئیس جمهوری گفته برجام یک آثار دائمی دارد که هیچوقت از بین نمی‌رود و در ضمن یک آثاری دارد که ممکن است بماند یا نماند. همه دلسوزان نظام و توسعه اقتصادی کشور باید نسبت به حفظ آثار مثبت برجام که همانا خنثی کردن روند ایران هراسی و ایجاد اعتماد به سرمایه گذاری در ایران بوده حساس باشند و نسبت به خطر تنش زایی و فرار سرمایه هشدار دهند.

سال گذشته، کارشناسان تاجران در مقاله ای با عنوان اگر برجام نبود، کشور هم نبود تأکید کردند که فرصتی که برجام برای وحدت، پیشرفت و تعامل آفرید، دائمی و ابدی نیست. هر چند برجام در تاریخ ما نقطه عطفی در تعاملات داخلی و رویکرد سیاست خارجی است و به گفته ریاست جمهوری آثارش الی یوم القیامه خواهد ماند اما فرصت هایی که ایجاد کرده و شرایطی که به وجود آورده دائمی و ابدی نیست. در همین راستاست که باید هشیار باشیم تا این فرصت کاملا از دست نرفته،  از آن نهایت استفاده را ببریم و شرایط را برای حفظ دستاوردهای برجام فراهم سازیم.

سلطانی تاجرانکمتر کسی است که رفع موانع سیاسی توسط برجام را به نفع منافع ملی کشور نداند. در عین حال انتظارات اقتصادی بسیاری از فعالان اقتصادی به خصوص در بخش خصوصی در یکسال گذشته برای جذب سرمایه گذاری خارجی برآورده نشده است. پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق ایران که در سال گذشته عنوان کرده بود با اجرایی شدن برجام چالش‌های اصلی بخش خصوصی در انجام فعالیت‌هایش یک به یک در مسیر اصلاح قرارگرفته، امروز معتقد است علیرغم اعلام جذب 27 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در سال جدید، اتاق در خصوص نحوه صرف آنها مورد مشورت دولت قرار نگرفته است. وی همچنین معتقد است خطوط اعتباری نیز نباید به مصرف پروژه های دولتی برسد مگر اینکه این پروژه ها با طرح های توجیهی اقتصادی واقعی همراه باشد.

مسئله عدم امنیت سرمایه گذاری در کشور چالشی بوده که متاسفانه دستاوردهای پسابرجامی را تحت شعاع قرار داده. پدرام سلطانی همچنین در سایت رتبه می گوید: بعد از برجام باید میزان سرمایه‌گذاری خارجی رشد قابل توجهی می‌کرد که این امر رخ نداد. سرمایه‌گذاری تنها به گرفتن مجوز ختم نمی‌شود، بلکه بعد از آن تازه آغاز می‌شود. اقتصاد ناامن به دلیل ریسک بالای سرمایه‌گذاری، نبود چشم‌انداز و قوانین دست و پاگیر داخلی که فرآیند سرمایه‌گذاری در کشور را مخدوش می کند، مانع بزرگی برای جذب سرمایه‌های خارجی است. به همین دلیل شکاف آشکاری بین رقم اخذ مجوزها و تحقق واقعی سرمایه‌گذاری در کشور وجود دارد که بخشی از این تفاوت به دلیل سختی‌ها و مشقت‌های بعد از دریافت مجوز است. از طرفی سرمایه‌گذاران بالقوه به کشور می‌آیند و مجوز می‌گیرند، ولی بعد از تکمیل مطالعات متوجه می‌شوند که اقتصاد ما ناامن است و نمی‌توانند در آن سرمایه‌گذاری کنند و سود ببرند. بنابراین تا زمانی که اقتصاد از امنیت لازم برخوردار نیست و به ثبات نرسیده نمی‌توان انتظار افزایش سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در ایران داشت.

حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز در خصوص خطوط اعتباری بعد از برجام سخن گفته و به طور خاص در مورد استان لرستان اظهار داشته: باتوجه به اهمیت سیاست ‎های اصل 44 و وضعیت بودجه های عمرانی و درآمدی دولت به نظر می ‎رسد که یگانه راه حل مشکل لرستان انجام سرمایه ‎گذاری خارجی است تا شاخص‌‎هایی چون سرانه مردم و اشتغال در این استان بهبود یابد. وی افزود: امید است که اتاق بازرگانی بتواند به عنوان نماینده بخش خصوصی با همکاری دولت، استانداری و سایر دستگاه ‎ها بخشی از این خطوط اعتباری را به سمت بنگاه ‎های صنعتی، معدنی و گردشگری واحدهای اقتصادی استان هدایت کند و از طریق تکمیل طرح ‎های نیمه ‎ تمام شرایطی را برای افزایش توان تولید و بهبود شرایط اقتصادی بنگاه ‎ ها فراهم کند.

جلال پور تاجرانبه اعتقاد کارشناسان تاجران، نکته ای که آقایان سلطانی و سلاح ورزی بر آن تأکید کرده اند حرف دل همه کسانی است که نسبت به روند جذب سرمایه گذاری خارجی نگرانند. محسن جلال پور، رئیس پیشین اتاق بازرگانی ضمن تاکید بر لزوم سرمایه گذاری برای دستیابی به رشد اقتصادی پایدار گفته است: برجام تا اینجا برای ایران منافع زیادی داشته است و دست کم باعث شده تا ایران بتواند نقش قبلی خود را در بازارهای جهانی نفت به دست آورد و از این طریق توانسته رشد اقتصادی ایجاد کند و بر بخشی از چالش‌های اقتصادی‌ کشور فائق آید. هر چند فرصت‌سوزی هم داشتیم و نتوانستیم از فضای به وجود آمده برای افزایش مبادلات بین‌المللی بهره‌برداری کنیم اما به هر حال حداقل‌هایی از این توافق نصیب اقتصاد ایران شد.

سرمایه‌گذاری همواره یکی از موئلفه های کلیدی رشد اقتصادی بوده ولی با توجه به وضعیت تولید و اشتغال کنونی کشور، ما بیش از پیش به جذب سرمایه خارجی نیازمندیم و این مهم به سیاست خارجی ما گره خورده است. اگر نگاه ما معطوف به آینده باشد، متوجه خواهیم شد که عوامل زیادی می‌توانند بر روند سرمایه‌گذاری سال‌های آینده تاثیر منفی بگذارند. در کنار متغیرهای داخلی اثرگذار بر روند سرمایه‌گذاری مثل قیمت نفت، ضعف بنیه مالی دولت، نظام تامین مالی آشفته و فضای نامساعد کسب وکار، نباید از کنار افزایش ریسک ناشی از لغو احتمالی برجام هم به آسانی بگذریم.

نگاهی گذرا به هشتمین گزارش سه ماه اجرای برجام که به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارائه شده نشان می دهد که سیاستگذاران ما آنچنان فضای تردید و در نتیجه اثرگذاری منفی بر بهره مندی کامل ایران از برجام را به کنش ها و واکنش های مقامات و دولت آمریکا وابسته می دانند که از توجه به سایر تحولات و امکانات موجود دور مانده اند. در این راستا تعامل های ما با اتحادیه اروپا و به حداقل رساندن نگرانی های این بازیگر مهم بسیار مهم است. در ضمن در زمانی که افتخار ما به برجام به عنوان الگوی موفق تعامل در مسیر حل مناقشات بین المللی است، هنوز سخنان و رفتار برخی از مسئولان از جنس تقابل است. باید هشیار بود که تحولات و ناآرامی های داخلی و منطقه ای تأثیر شدیدی بر محاسبات و ارزیابی های میزان ریسک تجارت با ایران از سوی سرمایه گذاران بالقوه خارجی دارد. حتی اگر بر این باور باشیم که اتهامات وارده دسیسه های دشمنان ما است باید به شکلی فعالانه و هوشمندانه برای رفع ذهنیت های غلط نسبت به کشورمان بکوشیم.

تا زمانی که ما می توانیم از اتحادیه اروپا به عنوان اهرم اصلی صیانت از برجام استفاده کنیم باید مراقب هرگونه سوء استفاده دشمنان برجام از اقدامات و سیاست های کشور و نظام باشیم و بهانه به دست بدخواهان ندهیم. برای نمونه در این مقطع خاص که وزیر امور خارجه کشورمان با مسئول اتحادیه اروپا و سایر مقامات مربوطه در حال رایزنی است، بدخواهان آینده نظام و کشور می توانند از تحرکاتی همچون خبر دستگیری افراد وابسته به نهادهای امنیتی و یا فراامنیتی کشور به اتهام جاسوسی در آلمان نهایت استفاده را برای پیشبرد مقاصد خود بکنند.

فعالان دلسوز اقتصادی باید با صدای بلندتر این پیام مهم را به گوش سیاستگذاران و مسئولان و نیز مردم برسانند که ما برای نجات اقتصادی و درمان معضلات معیشتی چاره ای جز جذب سرمایه گذاری خارجی نداریم. در صورت بی احتیاطی در سیاست خارجی و نداشتن حساسیت کامل به بحث تنش زدایی، سرمایه لازم برای این نجات اقتصادی مهیا نخواهد شد و متاسفانه هم ملت و هم نظام ورشکست خواهد شد. سرنوشت اقتصادی کشور را نباید به دست سیاست های ایدئولوژی محور و کوته بینانه سپرد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: