به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نوشتار زیر توسط یکی از خوانندگان ما در واکنش به مقاله اخیر سایت تاجران ارسال شده است. کارشناسان تاجران از هم فکری فعالان اقتصادی در مسیر دستیابی به سیاست های بهینه و بسط گفتمان اقتصادی استقبال می کنند.

نویسنده محترم مقاله «تعامل ها و تقابل های بین المللی در بازسازی سوریه» اشاره کرده که با پایان کار افراطگرایان در سوریه، کشورهای بیشتری خواستار از سرگیری روابط خود با دولت دمشق خواهند بود و با توجه به این تحولات و نیز با توجه به حجم خرابی ها در سوریه، بازسازی این کشور مستلزم همکاری های نزدیک منطقه ای و بین المللی است. نویسنده افزوده که ما باید نقش کلید خود را به عنوان متحد سوریه ایفا کرده و در ضمن از کارکرد اقتصادی سازنده کشورهای منطقه در سوریه استقبال کنیم. بنده ضمن اینکه با کلیات صحبت های نویسنده تاجران موافقم ولی می خواهم یادآور شوم که تلاش های  دیپلماتیک ما هم در حوزه سیاسی و هم حوزه تجاری باید بسیار قوی تر پیش رود.

بازسازی سوریه تاجرانبا کاهش تهدیدهای امنیتی علیه سوریه، این کشور با دست بازتری با دیگر بازیگران منطقه ای و بین المللی وارد مذاکره خواهد شد و در این بازی جدید، برگ برنده ما نه مشاوران نظامی، بلکه قدرت دیپلماتیک ایران خواهد بود. جایگاهی که ما در بازسازی سوریه خواهیم داشت به طور اتوماتیک برای ما بدست نخواهد آمد و ما باید در رقابت با دیگر بازیگران منطقه ای و بین المللی به این امتیاز دست پیدا کنیم. برای این منظور، وزارت امور خارجه باید در تعاملی نزدیک با سوریه و دیگر کشورهای منطقه باشد. استقبال از همکاری با کشورهای عرب منطقه برای بازسازی سوریه ضروری است ولی ما باید بتوانیم از تنش ها در روابطمان با آنها بکاهیم و ارتباط دوستانه تری با آنها داشته باشیم تا بتوانیم در رقابت با آنها در سوریه، امتیازات بهتری بگیریم.

باز هم باید تاکید کنم که موفقیت سرمایه گذاری در سوریه بدون تلاش دیپلماتیک و چانه زنی های مربوطه بدست نمی آید. ما باید توازن درستی در توان نظامی و دیپلماتیک خودمان داشته باشیم و با کم شدن خشونت ها در سوریه، کفه دیپلماسی را سنگین تر کنیم تا بتوانیم جای مناسبی برای سرمایه گذارانمان در سوریه باز کنیم. بازار سوریه مملو از کالاهای قاچاق است که این امر صادرکنندگان ما را در وضعیت بدی قرار می دهد. در ضمن قوانین حمایتگرایانه اقتصادی سوریه که در بسیاری از موارد پیش از جنگ هم در این کشور وجود داشته، به ضرر سرمایه گذاران ما عمل می کند و محدودیت های عمده ای را برای صادرات ما ایجاد می کند.

سوریه ایران تاجرانفعالیت های زیرساختی  ما در سوریه می تواند چشم انداز مثبتی داشته باشد. مقام های وزارت نیرو هم می گویند که در حوزه صنعت آب و انرژی، سوری ها بسیار به تعامل با ایران علاقمند هستند. ولی این مقامات هم اذعان می کنند که بزرگترین چالش در فعالیت در سوریه، ضعف دیپلماسی اقتصادی کشور است و لازم است کارهایی جدی در این زمینه صورت گیرد. در این راستا لازم است رایزنهای  اقتصادی در سفارتخانه‌ها را فعالتر و با دانش تر کرد تا بتوانند زمینه کنش مناسب میان اقتصاد با سیاست را فراهم کنند و از این طریق، زمینه حضور شرکت‌های خوب ایرانی در خارج از مرزها را فراهم نمایند.

نویسنده محترم تاجران همچون بسیاری از ناظران مسائل سوریه، وضعیت بعد از جنگ این کشور را با وضعیت آلمان بعد از جنگ دوم مقایسه کرده و به درستی از هزینه های هنگفتی که برای بازسازی سوریه لازم است سخن گفته. ولی باید توجه داشت که وضعیت اروپای پس از جنگ به هیچ وجه با وضعیت کنونی خاورمیانه قابل مقایسه نیست. واقعیت این است که  خطر افراطگرایی از منطقه دور نشده و سایه شوم جنگ همچنان بر سر خاورمیانه است. برای عبور از این وضعیت هم ما چاره ای نداریم جز اینکه تلاش های دیپلماتیک را دو چندان کنیم. هر چند تلاش ها و از خودگذشتگی های سپاه در عقب نشینی های داعش کلیدی بوده ولی به نظر بنده در این مرحله باید نقش دیپلمات های کشورمان قوی تر بشود چون ما برای آینده با ثبات سوریه و موفقیت بازسازی ها در این کشور، به یک اجماع منطقه ای احتیاج داریم که با نظامی گر میسر نخواهد شد.

سوریه صلیب سرخبهار امسال بود که مقام های صلیب سرخ یادآور شده بودند برای اینکه در سوریه از یک برنامه عظیم بازسازی مثل طرح مارشال صحبت کنیم باید یک اجماع سیاسی و ثباتی در سوریه وجود داشته باشد که اکنون شاهدش نیستیم. به رغم شکست و عقب نشینی های داعش، همچنان وضعیت سوریه بی ثبات است و نزدیک به 8 میلیون نفر همچنان از خانه های خود آواره هستند و تنها حدود ده درصد آواره ها به شهرهایشان بازگشته اند. پیگیری موثر بازسازی ها در سوریه مستلزم حل و فصل سیاسی وضعیت موجود است و این مهم هم جز از طریق تلاش های دیپلمایتک و همکاری های جامع منطقه ای حاصل نمی شود. امید بنده این است که با توجه و با تکیه به الگوها و دستاوردهای موفقی که تیم دیپلماتیک دکتر روحانی در دولت یازدهم داشته، بتواند تلاش های خود را در ارتباط با سوریه و دیگر بازیگران صحنه پساداعش با تاثیر بیشتری پیش ببرد.   

تعامل ها و تقابل های بین المللی در بازسازی سوریه

جنگ سوریه، بخش خصوصی و مقررات گمرکی

مخاطرات جبران ناپذیر اشتباه محاسبه در روابط بین المللی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: