به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

پس از ماه ها فعالیت کارشناسی و پیگیری های دیپلماتیک در حوزه نفت و گاز طبیعی، بالاخره تلاش های دولت یازدهم به ثمر نشست و اولین قرارداد جدید نفتی در پساتحریم به ارزش 4 میلیارد و 800 میلیون دلار امضا شد. قرارداد شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم بین المللی به رهبری شرکت نفتی توتال برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی است و در چهارچوب قراردادهای جدید نفتی یا آی پی سی منعقد شده است.

علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت گفته است با در نظر گرفتن ارزش افزوده تولیدات این فاز، می توان درآمدزایی ۸۰ میلیارد دلاری را از این طرح توسعه انتظار داشت.

همانطور که بیژن زنگنه، وزیر نفت تاکید کرده امضای این قرارداد دستاورد برجام و نتیجه اجماع ملی است. دولت یازدهم با حمایت ملت تلاش های دیپلماتیک را پیش برد و به حمدالله کشور وارد دوران پساتحریم شد.

اکنون که مردم با انتخاب مجدد دکتر روحانی، به سیاست های برون گرایی و رشد اقتصادی پاسخ مثبت داده اند، انعقاد قراردادهای جدید نفتی با شرکای منطقه ای و بین المللی نمادی از پیروزی خواست ملت شریف ایران است که به رغم تمامی چالش های داخلی و خارجی، خواستار شکوفایی اقتصادی  و نیز تنش زدایی و صلح و امنیت هستند.

آی پی سی پساتحریم سایت تاجراناقتصاد ایران در برنامه پنجساله ششم توسعه به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت نفت نیاز دارد و از این میزان ۱۳۰ میلیارد دلار برای بخش بالادستی و بقیه برای بخش پایین دستی است. با توجه به این حجم سرمایه گذاری، ما نیاز مبرمی به همکاری با شرکت های خارجی و جلب همکاری آنها داریم و قراردادهای آی پی سی مدل خوبی برای این تعامل فراهم می کند. قرار داد اخیر شرکت نفت آغاز خوبی برای این مشارکتهاست. محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت گفته است این قرارداد در کنار هواپیماهایی که وارد ایران شدند و قرارداد سرمایه‌گذاری در  حوزه صنعت خودرو حاکی از این است که آثار برجام یکی پس از دیگری در حال ظاهر شدن است.

با انعقاد قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی، روزانه 56 میلیون مترمکعب به ظرفیت برداشت ما از این میدان گازی مشترک با قطر افزوده می‌شود. کنسرسیوم طرف شرکت نفت متشکل از شرکت‌های توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین و شرکت پترو پارس ایران است. انتظار می رود با اجرای این طرح در دوره ای 20 ساله، 335 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی غنی و ترش از میدان پارس جنوبی استخراج شود که از آن می توان حدود 290 میلیون بشکه میعانات گازی، 14 میلیون تن گاز مایع، 12 میلیون تن اتان و 2 میلیون تن گوگرد به همراه 315 میلیارد مترمکعب گاز سبک شیرین تولید کرد.

آی پی سی پساتحریم سایت تاجراندر چند روزه اخیر منتقدان باز هم صحبت های قبلی خود مبنی بر مشکلات ساختاری آی پی سی و به خطر افتادن استقلال کشور را عنوان کرده اند و البته انتقادات در حد شعار و بدون ارائه هیچگونه مدرک بوده است. باید یادآور شد که در قرارداد توسعه فاز یازده پارس جنوبی، علاوه بر حضور پتروپارس به عنوان شریک ایرانی در سازمان اجرایی طرف دوم قرارداد، پیمانکار موظف به اجرای قانون «حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات» است. انجام تحقیق و توسعه مشترک در زمینه فناوری‎های ازدیاد برداشت با مرکزهای تحقیقاتی ایران نیز از دیگر الزامات پیمانکار است. در این قرارداد تصریح شده مالکیت مخزن، هیدروکربورها استخراج شده و تاسیسات، همگی از ابتدا تا انتها متعلق به شرکت ملی نفت ایران (از طرف جمهوری اسلامی ایران) است.

شیوه بازپرداخت هزینه ها هم دستاورد خوبی برای ایران است. در واقع بازپرداخت اصل هزینه سرمایه مستقیم طرف دوم، 10 ساله است که در مقایسه با قراردادهای بیع متقابل (با دوره بازپرداخت 4 تا 6 ساله) پیشرفت مهمی محسوب می شود. میزان پرداخت دستمزد به پیمانکار در هر سال، وابسته به مقدار تولید از میدان است و پرداخت هزینه بهره برداری و هزینه سرمایه ای غیرمستقیم به صورت جاری خواهد بود. (برای جزئیات بیشتر اینجا را بخوانید) بیژن زنگنه با تاکید بر اینکه پیش بینی های لازم برای ضمانت های اجرای قرارداد صورت گرفته است گفت در صورت اجرا نکردن قرارداد، طرف مقابل ضرر خواهد دید، زیرا اگر پروژه را تکمیل نکنند، بازپرداختی ها انجام نخواهد شد. در واقع شرکت نفت، تنها از محل بخشی از تولید میدان بازپرداخت را انجام می دهد. زنگنه تاکید کرد این مهمترین ضمانت است تا طرف های سرمایه گذار کاری نکنند که سرمایه گذاریشان به خطر افتد.

آی پی سی تاجران روحانی توتالعلاوه بر منافع اقتصادی مستقیم قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی، نباید منافع درازمدت علمی و زیرساختی این همکاری را نیز از نظر دور داشت. دکتر روحانی در دیدار با پتریک پویانه، مدیر عامل توتال گفت بواسطه وجود استعدادهای خوب و جوانان پرتلاش ایران، قرارداد جدید شرکت نفت نه تنها یک قرارداد اقتصادی، بلکه یک همکاری مهم در انتقال تجربیات علمی، فناوری و مدیریتی خواهد بود. علی بختیار،عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره نتایج مثبت قرارداد برای توسعه صنعت نفت ایران گفت در پسابرجام شاهد اقدامات بسیار خوب در حوزه نفت هستیم و امیدواریم که در دیگر حوزه ها نیز شاهد این اقدامات باشیم. جا دارد دیگر نمایندگان مجلس نیز بدور از سیاست زدگی، نگاهی کارشناسی به قرارداد داشته باشند و ضمن ارائه انتقادات سازنده و فنی، ثمرات میان مدت و درازمدت قرارداد را برای مردم تشریح کنند.

پساتحریم آی پی سی

تامین منافع سیاسی درازمدت نیز از ثمرات قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی و قراردادهایی از این دست خواهد بود. همانطور که نوذر شفیعی، کارشناس مسائل بین الملل یادآور شده، این قرارداد از یک سو ناشی از وجود ثبات و امنیت سرمایه گذاری در کشور است و از دیگر سو به ثبات و امنیت بیشتر کشور نیز می انجامد. با توجه به حضور شرکت فرانسوی و چینی در این قرارداد، این کشورها بیش از پیش خود را در کنار ما خواهند دید و از ادامه امنیت در ایران و منطقه حمایت خواهند کرد. نباید فراموش کرد که اتحادهای سیاسی با همکاری های اقتصادی تضمین می شود و ما بدون مشارکت اقتصادی با بازیگران منطقه ای و بین المللی نمی توانیم از حمایت های سیاسی آنها مطمئن باشیم. اکنون که در دوران پساتحریم شرایط این همکاری های اقتصادی فراهم شده، باید با هشیاری در جهت گسترش و تعمیق این همکاری ها گام برداشت تا هم پیشرفت اقتصادی را تضمین کرد و هم از صلح و امنیت داخلی و منطقه ای مطمئن شد.

نیلی تاجرانمسعود نیلی در یادداشت اخیرش با اشاره به چالش های بزرگ اقتصادی که پیش روی کشور است تاکید کرده راه موفقیت، کینه زدایی از فضای سیاسی و دوری از سیاست زدگی در اقتصاد است. جا دارد منتقدان آی پی سی به طور اعم و قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی به طور اخص، توصیه دکتر نیلی را جدی بگیرند و تمرکز را بر منافع ملت و نظام بگذارند. به قول محمد فاضلی، معاون پزوهشی مرکز بررسی های استراتژیک، تکلیف مخالفان بی ‌توجه به منافع ملی روشن است، اما رفتار منتقدانی که خود را دلسوز معرفی می‌کنند، کردار دست اندرکاران اطلاع‌رسانی و روابط عمومی‌های دستگاه‌های مسئول و نیز سکوت شخصیت‌های حقیقی مسئول در تصمیم‌گیری و نظارت بر این قراردادها قابل قبول نیست.

برجام نفتی، فرجام اوپک؟

آی پی سی ابهام دارد؟

غول های نفتی آهسته و پیوسته می آیند؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: