به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

وقتی صحبت از ورود دوباره ایران به صحنه اقتصاد جهانی می شود، بیشتر توجه ها به بازیگران اصلی همچون روسیه و چین و اتحادیه اروپا معطوف می گردد. در این میان نباید اهمیت متنوع سازی و گسترس روابط تجاری در طیف وسیعی از کشور های جهان را از نظر دور داشت. 

 اخیرادکتر روحانی در گفتگو با سفیران جدید جمهوری اسلامی ایران در نامیبیا، قطر، نروژ، مقدونیه، اوگاندا، غنا، صربستان و بلغارستان، بر تلاش و اهتمام سفرای ایران در راستای توسعه، تقویت و تحکیم روابط و مناسبات همه جانبه ایران با دیگر کشورها تاکید کرد و خاطر نشان ساخت معرفی توانمندی ها و ظرفیت های کشورمان به سرمایه گذاران و بخش های خصوصی و دولتی دیگر کشورها و فراهم کردن زمینه های مناسب برای ارتقا سطح همکاری ها و اجرای پروژه های مشترک از وظایف سفرا در کشورهای خارجی است.

اظهارات رئیس جمهوری تاکید مجددی بر پیگیری دیپلماسی تجاری در دوران پساتحریم است. در ادامه نگاهی می اندازیم به روابط تجاری ایران با کشورهای فوق الذکر و ظرفیت های موجود برای پیگیری دیپلماسی تجاری در این حوزه ها.

مقدونیه

حجم مبادلات تجاری ايران و مقدونيه در سال 2015 با 16 درصد رشد نسبت به سال 2014  به 8. 2 ميليون دلار رسيد كه از اين مقدار، 5. 2 ميليون دلار آن مربوط به صادرات كشورمان به مقدونيه و حدود 300 هزار دلار مربوط به صادرات مقدونيه به ايران بوده است. وزیر امور خارجه مقدونیه در سفر به ایران گفته بود که کشورش به‌ دليل شرايط مناسب در زمينه قوانين مالياتی و تجاری، دروازه ورود تجار ايرانی به اروپا است و از ايرانيان دعوت کرده بود برای بازديد از زيبايی‌های مقدونيه به اين كشور سفر كنند.

بلغارستان

بلغارستان عضو اتحادیه اروپاست و به گفته مقام های بلغارستان در دوران پسابرجام رشد مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا افزایش یافته که این رشد در روابط ایران و بلغارستان 35 تا 40 بوده است. اخیرا سفیر بلغارستان در ایران گفته بود: بانکهای بلغارستان با بانک‌های ایرانی ارتباطات سوئیفت ایجاد می‌کنند و احتمالا در آینده نزدیک هیچ مشکلی در رابطه با ارتباطات تجاری وجود نخواهد داشت. در سال 2014 میزان مبادلات تجاری ایران و بلغارستان بالغ بر 126 میلیون دلار بود. غلامحسین جمیلی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معاون و کشاورزی استان زنجان در دیدار با هیئت تجاری بلغارستان گفته بود: دولت‌ها دو کشور برنامه‌ریزی جدی برای توسعه مبادلات تجاری دارند و در این راستا می توان به ایجاد گذر حمل‌و‌نقل ایران، گرجستان و بلغارستان اشاره کرد. این مسیر مهم ترانزیتی موجب اتصال به بازار اروپا و تسهیل در ارتباطالت اقتصادی خواهد شد.

صربستان

صربستان  بعنوان یکی از اعضای جنبش غیر متعهدها و عضو ناظر، با کشورهای عضو این جنبش از جمله ایران روابط و همکاری های خوبی دارد. از سه سال گذشته دو کشور خواستار گسترش روابط و همکاری های دو جانبه در حوزه های مختلف فرهنگی و اقتصادی بوده اند. اکنون سفارت جمهوری اسلامی ایران با دولت صربستان و سازمان هواپیمایی 'ایرصربیا' رایزنی هایی را برای ایجاد و احیای خط مستقیم هوایی بین تهران و بلگراد شروع کرده است. شروع فعالیت این خط مستقیم، شرایط مناسب گسترش همکاری های دو کشور را فراهم خواهد کرد. سال گذشته  ایران و صربستان در جریان چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور سه یادداشت تفاهم «همکاری اجلاس کمیسیون مشترک»، «همکاری اقتصادی در بازارهای ثالث» و «همکاری مشترک عمومی ـ خصوصی» امضا کردند. در ضمن مقرر شده تا دو کشور در زمینه گردشگری نیز تفاهم‌نامه‌ای امضا کنند.

نامیبیا

اکنون سه سال است که سفارت ایران در نامیبیا بازگشایی شده است. این سفارت برای 16 سال و به علت مسائل اقتصادی فعال نبود. 15 درصد سهام معدن اورانیم روسینگ در نامبیا متعلق به ایران است. به گفته مقام های این معدن، در پی امضای برجام و رفع تحریم ها، این مقام ها در حال بررسی نحوه ارتباط اقتصادی با ایران هستند. طی سال های گذشته، اتخاذ مواضع غرب گرايانه از سوی برخی از مقامات بلندپايه ناميبيائی و نيازهای مالی اين كشور به خارج از مرزهايش سبب گرديده تا دو كشور نتوانند يك روابط واقع گرا داشته باشند و از ظرفیت های اقتصادی موجود بهره برداری لازم را بکنند. دوری راه و سنگين حمل و نقل، جمعيت اندک و وابسته به بازار آفريقای جنوبی، مشكلات قانونی و بانكی و نیز ریسک بالای تجارت با نامیبیا از موانع موجود بر سر تعامل اقتصادی با نامبیا بوده است.

غنا

ظرفیت های خوبی برای تعامل اقتصادی میان ایران و غنا وجود دارد که در دوران پسابرجام باید تولیدکنندگان ایرانی از آن حداکثر بهره برداری را بکنند. در پی سفر سال گذشته رئیس جمهوری غنا به ایران، نشست همکاریهای اقتصادی و تجاری دو کشور برگزار شد. برخی از طرح ها و پیشنهادات مطرح شده در این نشست از این قرار است: پیشنهاد شرکت پارس خودرو برای صادرات محصول پیکاپ برای حمل محصولات کشاورزی، پیشنهاد سرمایه گذاری و همکاری با کارخانه های تولید کننده کنسانتره در غنا، اشاره به پروژه شرکت سهند برای احداث 8 دستگاه مجتمع صنعتی در غنا، و غیره. مشکلات بانکی و فاینانس از جمله موانع تجارت با غنا عنوان شده است. در همین حال الحاجی آیم بیلاه باوا، سفیر غنا گفته است که سرمایه گذاران ایرانی از معافیت مالیاتی در غنا بهره مند می شوند. سفیر غنا تاکید کرده غنا دروازه ورود به آفریقا محسوب می‌شود و اگر در غنا سرمایه‌گذاری شود به طور قطع بازار آفریقا به دست خواهد آمد و در این بازار می توان در قسمت راه‌سازی، معادن، آب، کشاورزی، انرژی و امور زیربنایی سرمایه‌گذاری کرد.

نروژ

دوران پساتحریم شرایط مناسبی را برای ارتباط ایران با نروژ فراهم کرده است. دکتر روحانی در دیدار با ارنا سولبرگ، نخست وزیر نروژ گفته بود امروز در فضای پسابرجام باید هر دو کشور برای توسعه و ایجاد تنوع در مناسبات و همکاری‌های خود به نفع دو ملت استفاده کنند. برگ برند، وزیر خارجه و توسعه همکاریهای بین الملل نروژ، در دیدار با علی طیبی نیا، وزیر اقتصاد کشورمان گفته بود نروژ برای شرکت هایش و به منظور توسعه روابط تجاری با ایران، خط اعتباری یک میلیارد دلاری صادراتی تعیین کرده و تاکنون حدود 400 میلیون از این خط اعتباری برای صادرات فناوری پیش رفته به ایران مورد استفاده قرار گرفته است. آقای طیب نیا هم تاکید کرده است امضای موافقت نامه های پایه ای همچون موافقت نامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، موافقت نامه گمرکی و سرمایه گذاری برای ارتقای سطح همکاریها حایز اهمیت است.

قطر

بر اساس گزارش منتتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت ایران، در سال 94 صادرات ایران به قطر نزدیک به 147 میلیون دلار و واردات بیش از سه میلیون دلار بوده است. آمارهای دولتی حاکی است بیشترین کالاهای صادر شده سیمان، حیوانات زنده و ورق های آهنی و فلزی، و بیشترین سهم واردات را کالاهای الکترونیک و وسائل نقلیه به خود اختصاص داده بودند. طی پنج سال گذشته و به غیر از سال 93، رشد صادرات به قطر تداوم مثبتی داشته است و تراز تجاری هم رو به بهبوده بوده است. برخی از پیشنهادهایی که در گزارش سازمان توسعه برای بهبود روابط تجاری ایران و قطر ارائه شده، از این قرار است: برگزاری اجلاس ششم كميسيون مشترك، تلاش جهت افزايش حجم مبادلات بازرگانی از طریق اعزام و پذیرش هیات های تجاری و برگزاری نمایشگاه، پيگيری پيشنهاد تأسيس شرکت مشترک سرمایه گذاری، همکاری شرکتهای فنی و مهندسی ایران با پيمانکاران بين المللی فعال در قطر از طریق تشکيل کارگروه مشترک بخش های دولتی و شرکت های صادرکننده خدمات مهندسی.

همانطور که از مثال های فوق بر می آید، در دوران پسابرجام تلاش های مثبتی برای رفع موانع موجود برای گسترش تجارت بین الملل صورت گرفته است ولی باید توجه داشت که از امضای تفاهم نامه تا اجرایی شدن نهایی تفاهم گام های زیادی وجود دارد. خواست و اراده لازم برای پیگیری دیپلماسی تجاری به وجود آمده و اکنون این تلاش ها باید با فراهم کردن تسهیلات بیشتر برای صادرکنندگان و نیز ایجاد معافیت های لازم گمرکی برای تشویق سرمایه گذاری خارجی همراه شود. بر اساس آمار نیمه اول سال 94، ده کشور، خریدار 85 درصد از صادرات ایران (بدون احتساب میعانات گازی) بوده اند و چین در صدر فهرست خریداران بوده است. هر چند تحکیم روابط تجاری با کشورهای اصلی خریدار صادرات ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است ولی نباید فراموش کرد که متنوع سازی نه تنها در نوع کالا بلکه در خصوص خریداران کالاهای تولیدی نیز باید صادق باشد. با گسترش شرکای بین المللی نه تنها سود اقتصادی بیشتری برای کشور به ارمغان می آوریم، بلکه فرصت ها برای افزایش شرکا و متحدان سیاسی نیز افزایش می یابد و دیپلماسی تجاری در راستای منافع ملی قرار می گیرد.

بخش خصوصی و دیپلماسی تجاری پیشرو در دوران پساتحریم

بخش خصوصی به کمک دستگاه دیپلماسی بشتابد

افراط گرایی، توسعه پایدار و دیپلماسی تجاری

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: