به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

پیش از برجام، دیدارهای اخیر میان کلود بارتلون، رئیس مجلس ملی فرانسه و مقامات ایرانی که شامل رئیس جمهور، وزیر امور خارجه، رئیس مجلس شورای اسلامی ، مشاور مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور بود قابل تصور نمی بود.  نایب رییس کمیسیون امور خارجه و یکی از اعضای کمیته دفاعی ملی مجلس ملی فرانسه در زمره گروه دوستی پارلمانی باتلون را همراهی کردند.

اهمیت سفر بارتلون نباید با عدم وجود توافقنامه های جدی اندازه گیری شود. اهمیت این سفر در گستره مباحث و موضوعات دوجانبه به ویژه روابط منطقه ای و بین المللی است که در این دیدارها مطرح شد که مقدمه تداوم این گفتگوها را در سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران در چند ماه آینده فراهم خواهد کرد.

ژان مارک آیرو قرار است برای تشکیل کمیته مشترک اقتصادی ایران و فرانسه به کشورمان سفر کند.  پیش از این وزیر محیط زیست این کشور، سگوان رویال، به دعوت معصومه ابتکار به ایران آمد و از جمله  برخی از شرکت های بخش خصوصی که با وزیر محیط زیست فرانسه به ایران آمده بودند مذاکراتی در زمینه همکاری در خصوص آب و انرژی مطرح کردند و قرار شد زمینه همکاری در این مباحث چه در بخش خصوصی و دولتی پیگیری شود.

اهمیت این بازدیدها با توجه به اینکه فرانسه از جمله کشورهای غربی است که شاید پس از توافق برجام بیش از دیگر کشورها نگران برقراری ارتباط کامل بانکی با ایران بوده است، هر چند که این موضوع یکی از تعهدات برجام است که باید به اجرا درآید. به هر حال، تحقق پروژه های بلندپروازانه دو کشور بدون گسترش روابط بانکی دشوار خواهد بود. خوشبختانه نشانه های امیدوارکننده ای در این دیدارها مبنی بر بهبود روابط بانکی میان ایران و فرانسه دیده شد و رئیس کل بانک مرکزی نیز از صدو مجوز برای فعالیت سه شعبه بانکی ایران در فرانسه خبر داد.  بارتلون در دیدارش با ولی الله سیف بر اهمیت همکاری بانکی دو کشور در چارچوب FATF تأکید کرد.  وی در دیدارش با ریاست جمهوری با تأکید بر اهمیت تحقق هدف‌های اقتصادی در روابط دو کشور، گفت:  از تلاش بانک‌های بزرگ فرانسوی برای همکاری و سرمایه‌گذاری در ایران حمایت می‌کنیم.  وی همچنین توافق برجام را شرایطی برد – برد برای طرفین مذاکره‌کننده برشمرد و با تأکید بر تلاش در راستای اجرای کامل تعهدات، گفت: ایران به تعهدات خود پایبند بوده و با توجه به تعهداتی که ایران و جامعه بین‌الملل نسبت به هم دارند، باید تلاش کنیم تا این توافق به درستی و به طور کامل اجرا شود.

نقش جمهوری اسلامی ایران به عنوان عامل مهم ثبات و امنیت در منطقه در دیدارهای متعدد او از جمله با علی اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری مورد تأکید قرار گرفت. رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به هم نظری ایران و فرانسه در مقابله با تروریسم گفت: باید استاندارد واحدی در مقابله با تروریسم وجود داشته باشد.

در دیدارهای بارتلون با دکتر روحانی و وزیر امور خارجه کشورمان نیز این نکته را برجسته کرد که همکاری کامل ایران و فرانسه منوط به اجرای کامل تعهدات برجام از جمله روابط بانکی است.  این موضوع برای فرانسه که بیشترین لطمات را از جانب داعش متحمل شده است بسیار حیاتی جلوه می کند. 

تمام این تحولات نویدبخش آینده ای بهتر برای نظام است. مذاکرات و بازسازی این روابط در سایه اعتماد و احترام متقابل شاید به همان اندازه اجرای برجام، دقت و فراست و صبوری لازم دارد.  کارشناسان تاجران بر این باورند که برای گذار موفق به دوران پساتحریم و استفاده از فرصت های پسابرجام باید آهسته و پیوسته در مسیر تعامل سازنده گام برداریم تا شاهد ثمرات شکوفه های رشد اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی باشیم.  

نگاهی به ترازهای تجاری ایتالیا و فرانسه

صندلی بخش خصوصی در هواپیمای رئیس جمهور

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: