دیپلماسی تجاری

سوالات و ابهامات سرمایه گذاران نسبت به سیاست خارجی کشور ما، چقدر بر میزان ورود سرمایه به ایران تاثیر می گذارد؟ پاسخ به این سوال بخشی از دلایل مربوط به موانع جذب سرمایه خارجی را روشن می کند. کشورهایی مانند آلمان، برقراری روابط تجاری با ما را مشروط بر ایفای نقشی سازنده توسط ایران در منطقه می دانند.

آیا این رویکرد حکایت از سیاست زدگی برخورد کشورهای اروپایی با ما دارد و اینکه آنها با طرح مطالبات سیاسی، به فکر منافع درازمدت اقتصادی خود نیز هستند؟ واقعیت این است که کشورهای قدرتمند علاوه بر منافع اقتصادی، ملاحظات سیاست خارجی را نیز چراغ راه خود قرار می دهند و تصمیماتشان لزوما بر اساس سود اقتصادی کوتاه مدت توجیه پذیر نیست. البته تحلیل کشوری همچون آلمان این است که سود درازمدت اقتصادی در ثبات منطقه نهفته است و در این راستاست که از ما به عنوان یک کشور تاثیرگذار، مطالباتی برای حفظ امنیت و آرامش منطقه ای دارند.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

طی سال های اخیر طرح جاده ابریشم نوین یکی از اصلی ترین طرح های دولت چین بوده که هم ابعاد سیاسی و هم ابعاد اقتصادی دارد و از اصلی ترین تلاش های استراتژیک دولت پکن برای مقابله با چالش های منطقه ای و بین المللی در جهان چند قطبی امروز محسوب می شود. پروژه هایی که به طرح عظیم احیا جاده ابریشم گره خورده، هم می تواند به افزایش نفوذ چین کمک کند و هم برای کشورهایی مثل ایران که در این مسیر قرار گرفته اند سودمند باشد. در این راستا، ما ضمن استقبال از فرصت های پیش رو برای پیگیری دیپلماسی تجاری و جذب سرمایه گذاری خارجی، باید درک درستی از نیات درازمدت دولت پکن داشته باشیم و برونگرایی را با هشیاری و استقلال رای همراه کنیم.

همانطور که اسدالله عسگراولادی، رئیس اتاق مشترک ایران و چین تاکید کرده، گام اول مشارکت در طرح «یک کمربند، یک راه»، شناخت بیشتر کشورهای همکار است و در این میان هشیاری درباره برنامه های درازمدت مهمترین کشور این طرح یعنی چین بسیار حیاتی است.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

کارشناسان اقتصادی به خوبی آگاهند که انزوای اقتصادی و کناره گیری از رقابت های بازار جهانی نتایج وخیمی به دنبال دارد  و به کاهش تولید، گسترش بیشتر بیکاری و نهایتا ورشکستگی اقتصادی می انجامد. در چند سال گذشته کشورمان شاهد تحولات چشمگیری در حوزه راهبردهای دیپلماسی تجاری و اتخاذ رویکردهای تعاملی و برون گرایانه بوده است.

برغم تفکری که سیاست انزوا طلبی و درونگرایی را ترویج می کرد، تلاش های دولت یازدهم در یافتن روزنه هایی برای رهایی از انزوا و گشودن درهای کشور بر روی بازارهای جهانی با امضای برجام به مرحله اجرایی رسید و در دوران پساتحریم شاهد ثمرات این رویکرد جدید بوده ایم. دلسوازن کشور و نظام باید بر ادامه این رویکرد در دولت دوازدهم تاکید داشته باشند.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

هیرمند برای مردم سیستان و بلوچستان زندگی است.  سهم آنها، اما، از این رودخانه تنها سیلاب هائی است که از افغانستان جاری می شود.  بسیاری از روستائیان مجبور به ترک خانه های خود شده اند، و آنها که باقی مانده اند درگیر چالش های معیشتی هستند.  برغم همه مشکلات زیست محیطی در سیستان و بلوچستان که روز به روز نیز وخیم تر می گردد، دیپلمات های کشورمان نیز مانند همتایان پیشین خود هنوز نتوانسته اند با افغانستان بر سر تقسیم عادلانه آب رودخانه هیرمند به توافق برسند. 

از حدود سالهای 1800 میلادی یعنی زمانی که دولت انگلستان حد و مرز میان ایران و افغانستان را به نحوی تعیین نمود که قسمت اعظم این رودخانه بین دو کشور به اشتراک گذاشته شود کشمکش بر سر این رودخانه همچنان ادامه داشته است.  آخرین اقدام دولت انگلستان برای تعیین حدود مرزی که در سال 1905 میلادی انجام شد نهایتا به عقد معاهده ای در سال 1938 انجامید که طی آن دو کشور برای مشارکت در استفاده عادلانه از آبهای پائین تر رودخانه و پرهیز از ایجاد هرگونه ساختاری که به جریان آب رودخانه لطمه بزند به توافق رسیدند. این معاهده با اینکه از جانب افغانستان مورد توافق قرار گرفت هیچگاه به تصویب نرسید.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

در حال حاضر بیش از 1800 منطقه آزاد و ویژه اقتصادی در سراسر جهان فعال هستند. بسیاری از کشورها این مناطق را ابزاری مناسب برای تحریک رشد اقتصادی و تنوع سازی در اقتصاد خود می بینند.  این مناطق با استفاده از نوآوری و فناوری نقشی کلیدی در اشتغالزایی، توسعه اجتماعی و اقتصادی نیز بازی می کنند.

یونیدو سایت تاجرانپائیز امسال (اکتبر 2017م) نخستین مجمع مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جهان در ژنو برگزار خواهد شد. سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، یونیدو، نیز از جمله حامیان این کنفرانس است. همانگونه که پیشتر نیز اشاره کرده ایم ایران بیش از سی سال پیش همکاری خود با این نهاد سازمان ملل را آغاز کرد و  تا امروز همکاری های مفیدی در حوزه های مختلف با کمک این نهاد بین الللی صورت گرفته است. هدف یونیدو در ایران، پشتیبانی از اولویت های صنعتی کشور و ارتباط نزدیک با وزارتخانه ها، ارگان های دولتی، بخش خصوصی، مؤسسات مدنی و تحقیقاتی بوده است. خوب است دست اندرکاران مناطق ازاد و همچنین فعالان اقتصادی از چنین نشست هایی استقبال کرده و با حضور خود بتوانند از تجربه و دانش دیگر کشورها برای بهبود وضعیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور بهره ببرند.

ارسال ديدگاه (3 ديدگاه)

نظرسنجی

آیا سیاست ها و رویکردهای منطقه ای ما نیاز به بازبینی دارد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: