دیپلماسی تجاری

شرکت ملی نفت ایران و شرکت دانا انرژی، قراردادی را برای توسعه میادین آبان و پایدار غرب با شرکت زاروبژنفت روسیه امضا کردند. این قرارداد که در چهارچوب آی.پی.سی است با هدف اجرای طرح بهبود بازیافت و افزایش تولید و بهره‌برداری این دو میدان برای یک دوره ۱۰ ساله امضا شد. وزیر نفت کشورمان پس از امضای قرارداد گفت الگوی جدید قراردادهای نفتی ریسک های خودش را دارد که باید پذیرفت. زنگنه افزود در این قرارداد برای نخستین بار یک شرکت معتبر روسی برای توسعه میادین نفتی ایران حضور یافته است. هزینه ‌های مستقیم سرمایه‌ای طرح توسعه میدان‌های آبان و پایدار غرب ۶۷۴ میلیون دلار و هزینه‌های غیرمستقیم  ۶۸ میلیون دلار برآورد شده است. هدف قرارداد کنونی، دستیابی به تولید روزانه حداکثر ۴۸ هزار بشکه نفت و تولید تجمعی اضافی حدود ۶۷ میلیون بشکه ظرف ۱۰ سال آینده است. سهم مشارکت رازوبژنفت در این قرارداد ۸۰ درصد می باشد.

زاروبژنفت تاجرانزاروبژنفت که از آن به بازوی نفتی دولت روسیه در خارج از این کشور یاد می شود، در دهه شصت میلادی تاسیس شده و صد درصد سهامش در دست دولت مسکوست. این شرکت در صنایع بالادستی و پائین دستی نفت و گاز در خارج از روسیه فعالیت دارد و در کشورهای کوبا، بوسنی، کرواسی، اردن، ترکمنستان، ازبکستان و هند سرمایه گذاری کرده است. مدیر کل شرکت زاروبژنفت، سرگی کادریاشوف است. وی که از سال 2012 در این سمت فعالیت می کند، در دیگر شرکت های نفتی روسیه (از جمله رزنفت) هم مقام های مهم مدیریتی دارد. نیکولای پتروویچ توکارف هم که رئیس هیئت مدیره رازوبژنفت است در شرکت ترانس نفت مقام مدیریتی دارد. توکارف از اعضای پیشین کا گ ب بوده و جزئی از حلقه قدرت در مسکو محسوب می شود.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

در حالی که بازیگران قدرتمند اقتصاد جهانی با کنجکاوی تحولات عربستان را پیگیری می کنند، ولیعد این کشور در سفرش به بریتانیا تلاش کرد تا به مقامهای لندن اطمینان خاطر دهد که اصلاحات کشورش واقعی است و شرکتهای خارجی نباید نگران عدم امنیت سرمایه گذاری درعربستان باشند. فعلا به نظر می رسد این تلاشها موفقیت آمیز بوده. به گزارش فایننشال تایمز، علاوه بر توافقها برای خرید جنگنده، ارزش توافق های تجاری بریتانیا و عربستان بالغ بر 65 میلیارد پوند می شود.

در همین حال پیشتر گاردین گزاش داده بود که خالد الفالح وزیر انرژی و صنایع و معادن عربستان اظهار کرده کشورش می تواند بازیگر مهمی در تعامل های جدید برای بریتانیا باشد. الفالح با لحنی که برای استعمارگران آشناست گفته که دولت لندن باید به عربستان به عنوان راه دستیابی به آفریقا بنگرد زیرا که آفریقا سرحدهای جدید خواهد بود.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

ایران عربستان تاجراندر حالی که برنامه چشم‎‎انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی امیدهای زیادی را برای رشد اقتصادی این کشور ایجاد کرده، ولی عربستان نیز مثل ما با مشکل عبور از اقتصاد متکی به نفت و نداشتن زیرساخت های لازم برای این امر روبروست. در این مسیر چالش های زیادی وجود دارد ولی اگر وضعیت کنونی تقابل و ناامنی های منطقه ای پایان نیابد، مسئله جذب سرمایه گذاری یکی از اصلی ترین موانع در پیشبرد سیاست های توسعه ای خواهد بود. مقام های ریاض امیدوارند طرح چشم انداز 2030، عربستان را به بزرگترین صندوق ذخیره ارزی جهان بدل کند ولی واقعیت این است که هر چند درآمده های نفتی در ابتدا می تواند مقدمات این حرکت را فراهم نماید، در مراحل بعدی عربستان باید به جلب سرمایه گذاری خارجی و توسعه حوزه های درآمدزا همچون گردشگری غیر مذهبی بپردازد. موفقیت این تلاش ها مستلزم فراهم بودن بستر امن سرمایه گذاری است که با توجه به وضعیت کنونی منطقه چندان متصور نیست. هر چند در سالهای اخیر، ایران و عربستان بیش از پیش از هم فاصله گرفته و منافع خود را در تقابل با هم دیده اند، ولی واقعیت این است که منافع درازمدت اقتصادی ما و عربستان به نوعی به هم گره خورده و راه واقعی، تعریف امنیت بر اساس مشارکت و فاصله گرفتن از تقابل است.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

بر اساس برآورد شرکت بی پی، ایران با دارا بودن ۳۳.۵ تریلیون متر مکعب ذخایر گاز طبیعی، بزرگترین منابع این سوخت فسیلی را در جهان در اختیار دارد. اما همکنون ذخایر قابل برداشت و قابل سرمایه  گذاری ما کمتر از نیمی از رقم فوق است که این امر ضرورت جذب سرمایه گذاری در حوزه گاز طبیعی را بسیار ضروری می کند. با توجه به اینکه بر اساس سند چشم انداز، سهم ایران در تجارت گاز جهانی باید به حدود ۰۱ درصد افزایش پیدا کند، علاوه بر اهمیت سرمایه گذاری در صنایع بالادستی، بحث بازاریابی و صادرات و طبیعتا بحث صنعت ال ان جی هم از اولویت برخوردار می شود.

تاپی گاز طبیعی تاجران باید توجه داشت که در نبود سیاستی منسجم برای جذب سرمایه از یک سو، و نیز افزایش تعامل ها در حوزه انرژی با همسایگان از دیگر سو، ما از رقبای خود در صادرات گاز طبیعی عقب خواهیم افتاد و این حوزه ای نیست که بتوان فرصت های از دست داده را به راحتی جبران کرد. برای نمونه، در شرایطی که ما با تعلل در تجارت با پاکستان عمل کردیم، اکنون پروژه خط لوله تاپی، معروف به «خط لوله صلح» افتتاح شده و قرار است سالانه ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و هند انتقال دهد.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

ظریف کنفرانس هلسینکی تاجران مونیخمحمدجواد ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ تاکید کرد حل اختلافات منطقه ای، تنها با پیگیری گفتگو، تکیه بر اصول مشترک و تقویت اعتماد سازی میسر خواهد شد. دکتر ظریف با اشاره به تجربه های موفقی همچون توافق هلسینکی، خواستار تشکیل «مجمع گفتگوی منطقه ای» شد تا چهارچوبی قابل اعتماد برای مذاکرات و حل اختلافات فراهم شود.

پیشتر هم دکتر ظریف با اشاره به لزوم ایجاد مکانیسم پایدار حل اختلافات منطقه ای، از تجربه موفق روندی که به توافق تاریخی هلسینکی منجر شد و به کاهش اختلافات در دوران جنگ سرد در اروپا انجامید سخن گفته و ابراز امیدواری کره بود اگر این مکانیسم در کاهش تنش میان کشورهای اروپایی موفق بوده، می تواند برای منطقه خلیج فارس هم کارآمد باشد. باید توجه داشت که موفقیت چنین رویکردی قبل از هر چیز مستلزم اثبات حسن نیت است که تنها از طریق تلاشی عملی برای گذار از فاز امنیتی به فاز دیپلماتیک عملی خواهد شد. از منظر اقتصادی، پیگیری سیاست و دیپلماسی اقتصادمحور بسیار کارساز خواهد بود و شایسته است دستگاه دیپلماسی کشور با استفاده از ظرفیتهای بخش خصوصی، با قدرت بیشتری روند تعمیق روابط منطقه ای را پیگیری کنند. در این میان، واگذاری طرح های تجاری و عمرانی در عراق و سوریه به بخش خصوصی واقعی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ارسال ديدگاه (2 ديدگاه)

نظرسنجی

به نظر شما کدام گزینه باید در اولویت اقدامات بخش خصوصی برای پیگیری مطالبات معیشتی قرار بگیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: