دیپلماسی تجاری

خبر استعفای دکتر ظریف به عنوان یکی از کارآمدترین دیپلماتهای تاریخ معاصر کشور، با گمانه زنی های فراوانی همراه بوده. برخی با نگاهی موشکافانه به عکسهای ملاقات بشار اسد با مقامات ارشد کشور پرداخته اند و در حالیکه حضور پر رنگ سردار سلیمانی و علی اکبر ولایتی را در آن شاهد بودند، اثری از «مصدق زمان» و «معمار برجام» و مبین مفهوم «جهان پساغربی» و «قدرت معنایی» جمهوری اسلامی ایران ندیدند. دیپلمات ارشد ما کجا بود و چرا رفت؟

ظریف سلیمانی اسد روحانیشاید محمد جواد ظریف در مردادماه سال گذشته دلایل استعفای امروز خود را پیشبینی کرده بود. دکتر ظریف در برنامه پیشنهادی خود برای دولت دوازدهم از چالش های درونی سیاست خارجی کشور سخن گفته بود که به نظر می رسد همان چالش ها، او را از ادامه خدمت به نظام و ملت شریف ایران باز داشته باشد.

دکتر ظریف در طرح پیشنهادی خود با اشاره به تصمیم گیری های نامتمرکز، اقدامات تخریبی و غلبه منافع جناحی بر منافع ملی تلویحا از دولت پنهان و تشکیلاتی موازی سخن گفته بود و همین چالش ها، در این مقطع حساس، دستگاه دیپلماسی کشور را عملا ناکارآمد کرده و ظریف را به جایی رسانده که در پیامکی به سایت انتخاب گفته: «بعد از عکس های ملاقاتهای امروز دیگر جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه در جهان اعتباری ندارد.»

ارسال ديدگاه (3 ديدگاه)

برگزاری آیین های بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی هر ساله با حضور میلیونی مردم برگزار می شود، یادآور این واقعیت است که نظام جمهوری اسلامی برآمده از خواست مردم بوده و پایه های مشروعیت خود را از حمایت های گسترده مردمی گرفته و خواهد گرفت. انقلاب اسلامی ما با شعار استقلال و آزادی همراه بود و طی چهار دهه گذشته هم شاهد تلاش های گسترده ای برای تحقق این دو شعار بوده ایم. در بحث استقلال به حمدالله ما موفقیت های زیادی داشته ایم و توانسته ایم گفتمان جدیدی را در میان گفتمان های حاکم بین المللی مطرح سازیم. ولی سوال اینجاست که در سال های آینده، گفتمان استقلال ما تا چه میزان باید در شکل تقابلی ادامه پیدا کند و تا چه حد در شکل تعاملی؟

حسن روحانی انقلاب استقلالرئیس جمهور در پیامی با قدردانی از حضور حماسی مردم در مراسم یوم الله ۲۲ بهمن گفت مردم غیرتمند ثابت کرند که در هیچ شرایطی بر سر استقلال و عزت و سربلندی خود معامله نکرده و نخواهند کرد و از آرمان‌های بلند انقلابی که برای به ثمر رسیدن و استقرار آن عزیزترین اعضای خانواده خود را نثار کردند، با هیچ تهدید و توطئه و تحریمی دست نخواهند کشید...واقعیت این است که تقابل با نظام سلطه یکی از موئلفه های گفتمان استقلال ما بوده و در این مسیر هزینه های زیادی را هم پرداخت کرده ایم. اما اکنون ما با دو چالش روبرو هستیم: از یک سو، انباشت هزینه های که ملت پرداخت کرده، به بار مشکلات معیشتی افزوده و در درازمدت میتواند بر ضد خود عمل کند. از سوی دیگر، ما با تکیه بر تقابل با غرب، در بسیار از موارد حساس، ناچار به باج دهی به شرق شده ایم و عملا بر ضد گفتمان استقلال عمل کرده ایم.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

آیا روابط ایران و روسیه راهبردی و استراتژیک است؟ یا تنها تابعی از تحولات گذرای منطقه ای و بین المللی است و جنبه تراکنشی دارد؟ «مشارکت استراتژیک» مفهومی نسبتا جدید در روابط بین الملل است و هنوز هم یک اجماع نظری در خصوص مفهوم و مصدایق آن وجود ندارد. به اعتقاد برخی، نمی توان با بررسی یک سری فاکتورهای خاص از مشارکت استراتژیک میان دو کشور سخن گفت ولی از دید برخی، اگر همکاری ها در راستای تامین منافع مشترک و درازمدت اقتصادی و امنیتی باشد، میتوان آن رابطه را استراتژیک یا راهبردی توصیف کرد. از این منظر، توافقات و یا معاهدات تجاری و یا امنیتی-دفاعی می تواند یکی از مؤلفه های اینگونه مشارکت ها باشد. 

فارغ از اختلاف ها در تعریف مفاهیم و پیش شرط ها، به نظر می رسد که «موقعیت جغرافیایی» و «اشتراکات هویتی» دو عامل تعیین کننده برای تبدیل شدن دو کشور به شرکای استراتژیک است. اگر از این منظر به موضوع بنگریم، به استثنای اشتراکات هویتی، پایه هایی برای تبدیل شدن روابط ایران و روسیه به نوعی از روابط راهبردی وجود دارد. در عین حال از آنجا که شدت و ضعف روابط ما با روسیه تابعی از تحولات بین المللی و منطقه ای نیز هست، می توان در ماهیت راهبردی آن شک کرد و آنرا رابطه ای تراکنشی و کوتاه مدت در مقابل تحریم های غرب و یا مواضع منطقه ای ایران دانست.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

وزیر امور خارجه کشورمان که در عراق به سر می برد در گفتگو با روزنامه الوفاق بار دیگر بر مواضع پیشینش تاکید کرد و یادآور شد بر خلاف برخی ادعاها ایران به دنبال ابرقدرتی در منطقه نیست چرا که اساساً دوره ابرقدرت‌ها گذشته است. ظریف تأکید دارد تهران به دنبال منطقه قوی و همکاری‌های جمعی است. این سخنان ظریف تاکید مجددی است بر لزوم نگاه چندجانبه گرایانه منطقه ای و لزوم تلاش برای همگرایی یا دستکم تعادل با همه قدرت های منطقه ای.

چندجانبه گراییمتاسفانه در چند سال گذشته این چندجانبه گرایی به درستی به اجرا در نیامده. هرچند ما در تجارت با همسایه ای همچون عراق توفیق داشته ایم ولی باید توجه داشت که در این حوزه هم، اگر یکجانبه گرایانه برخورد کنیم، در درازمدت حتی در بازارهای عراق هم شکست خواهیم خورد. خوشبختانه همکنون تجارت ما با عراق رشد خوبی داشته بطوری که به گفته یحیی آل اسحاق، روابط تجاری بین دو کشور ظرف 8 ماه گذشته 33 درصد رشد داشته.  آل اسحاق ابراز امیدواری نموده که تا پایان سال صادرات کشورمان به عراق به میزان 12 تا 13 میلیارد دلار برسد.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

یکی از علل ناآرامی های تابستان اخیر در عراق مشکل برق بود که به عنوان نقطه ضعفی، دولت آن کشور را به همسایگان خود از جمله ایران متکی کرده است و می توان آن را پاشنه آشیل دولت عراق دانست.

به رغم آمادگی کشورمان برای اجرای قرارداد صادرات گاز به عراق که سال ها به دلیل مسائل امنیتی و بانکی به تاخیر افتاده بود، نهایتا در تابستان سال گذشته این قرارداد اجرایی شد. چند ماه پیش حمید رضا عراقی، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران گفت در حال حاضر کشورمان 27 میلیون متر مکعب گاز به دو نقطه در عراق صادر می کند و این برابر با میزان گازی است که به ترکیه صادر می شود. افزون بر این، در ابتدای سال جاری، خط لوله جدیدی برای صادرات گاز کشور به عراق در منطقه خرمشهر و شلمچه آماده بهره برداری شد.

به گفته حمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی، برق و گاز ایران در حال حاضر 20 درصد نیاز عراق را تامین می کند، و اگر صادرات برق و گاز ایران به عراق قطع شود شرایط برای مردم عراق بسیار سخت می شود و منجر به اعتراض آنها خواهد شد. ماه گذشته، حسینی با تاکید بر اینکه صادرات گاز به عراق از بغداد و بصره همچنان ادامه دارد، گفت که آن کشور با درخواست معافیت 45 روزه برای ادامه تعامل با ایران در حال بررسی شرایط برای تامین احتمالی برق و گاز خود از کشورهای دیگر است، اما با توجه به اینکه هیچ یک از قراردادهای تامین برق و گاز عراق تا سال 2022 میلادی اجرائی نخواهد شد، و ساعات خاموشی در آن کشور مشکلاتی برای مردم فراهم می کند، ایران امیدوار است که بتواند به صدور برق و گاز به آن کشور ادامه دهد، و به نظر می رسد که با توجه به نیازعراق برای تامین انرژی و عدم توانائی آن کشور برای خود کفائی در این زمینه، کشور ما نباید نگران قطع شدن صادرات گاز به عراق باشد. 

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

نظرسنجی

کدامیک از موارد زیر باید در محوریت فعالیتهای اتاق نهم باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: