دیپلماسی تجاری

نوشتار زیر توسط یکی از خوانندگان سایت تاجران ارسال شده است. کارشناسان تاجران از هم فکری فعالان اقتصادی در مسیر دستیابی به سیاست های بهینه و بسط گفتمان اقتصادی استقبال می کنند.

دیپلماسی تجاری و اقتصادی مفهوم تازه ای نیست، اما وعده هایی که دولت دوازدهم برای پیشبرد این حوزه داده و موضوع را در قالب بازنگری سازمانی وزارت امور خارجه طرح کرده، می تواند فصل تازه ای برای تلاش های دیپلماسی تجاری ایران باشد. در دهه های گذشته معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه فعالیت هایی در حوزه دیپلماسی تجاری داشت که بعضا با معاونت امور بین الملل همکاری هایی می کرد. ولی در دولت محمود احمدی نژاد این معاونت منحل شد و جای خود را به یک اداره کل داد و سپس مسئولیت های آن به عهده قائم مقام وزیر گذاشته شد.

وزارت امور خارجه تاجرانبه دنبال رفع تحریم ها و ورود کشور به دوران پسابرجام، نیازهای اقتصادی کشور ایجاب کرد که معاونت دیپلماسی اقتصادی به عنوان یکی از تغییرات ساختاری وزارت امور خارجه مد نظر قرار گیرد. از دیگر تغییرات در این حوزه، تشکیل یک میز اقتصادی در همه سفارتخانه های ایران در کشورهای دیگر خواهد بود. در این راستا انشاالله دولت از همکاری نزدیک بخش خصوصی بهره ببرد زیرا هدف دیپلماسی تجاری باید تسهیل فعالیت های بخش خصوصی در داخل و خارج از مرزهای کشور باشد و در ضمن نمایندگان این بخش هستند که می توانند به گونه ای منطقی و عملگرایانه، واقعیت های صحنه تجارت بین الملل را برای دولت تشریح کنند و مشاور امینی در این حوزه باشند تا انشاالله تلاش های دولت به جذب سرمایه خارجی و نیز رونق گرفتن صادرات محصولات کشور بیانجامد.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

نوشتار زیر توسط یکی از خوانندگان ما در واکنش به مقاله اخیر سایت تاجران ارسال شده است. کارشناسان تاجران از هم فکری فعالان اقتصادی در مسیر دستیابی به سیاست های بهینه و بسط گفتمان اقتصادی استقبال می کنند.

نویسنده محترم مقاله «تعامل ها و تقابل های بین المللی در بازسازی سوریه» اشاره کرده که با پایان کار افراطگرایان در سوریه، کشورهای بیشتری خواستار از سرگیری روابط خود با دولت دمشق خواهند بود و با توجه به این تحولات و نیز با توجه به حجم خرابی ها در سوریه، بازسازی این کشور مستلزم همکاری های نزدیک منطقه ای و بین المللی است. نویسنده افزوده که ما باید نقش کلید خود را به عنوان متحد سوریه ایفا کرده و در ضمن از کارکرد اقتصادی سازنده کشورهای منطقه در سوریه استقبال کنیم. بنده ضمن اینکه با کلیات صحبت های نویسنده تاجران موافقم ولی می خواهم یادآور شوم که تلاش های  دیپلماتیک ما هم در حوزه سیاسی و هم حوزه تجاری باید بسیار قوی تر پیش رود.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

 مشارکت در اقتصاد جهانی و همگامی تجاری با دنیا نیازمند وجود یک دیپلماسی کارآمد است. در این راستا دکتر ظریف برنامه ای مشخص برای سیاست خارجی دولت دوازدهم تدوین نموده که جنبه های گوناگونی دارد و از مشکلات زیست محیطی تا بهبود روابط منطقه ای و پررنگ نمودن نقش ایران در یک نظم جهانی چند قطبی را مورد توجه قرار می دهد. اما مرکز توجه در دیپلماسی دولت دوازدهم اقتصاد و تجارت است. محوریت تجارت در رویکرد سیاست خارجی ما تحولی مثبت در رستای تقویت برونگرایی و توجه به نیازهای ضروری برای تحقق اقتصاد مقاومتی است. 

ظریف  سایت تاجراندیپلماسی تجارت محور تنها یک حرکت تاکتیکی نیست بلکه رویکردی درازمدت و زیرساختی است که نمایانگر درک ضرورتهای تاریخی در جهان چند قطبی است. در جهان به هم تنیده امروز، رفاه اقتصادی داخلی به تقویت روابط تجاری بین المللی گره خورده و این تعاملات عملا اجتناب ناپذیر شده است. هر چند درونزایی اقتصادی و توجه به ظرفیتهای بومی همواره باید مد نظر قرار گیرد، ولی باید توجه داشت که تمرکز بر تجارت بین المللی و جذب سرمایه گذاری خارجی نیز از ارکان اصلی امنیت اقتصادی است و دیپلماسی تجارت محور یکی از هوشمندانه ترین سیاستها در این راستا تلقی می شود.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

طی سالهای اخیر ملت ایران نشان داده که خواستار تعاملی سازنده با جهان و دوستی با همسایگان است. این موضوعی است که بارها در میدانهای انتخاباتی مختلف به نمایش گذاشته شده و در انتخابات ریاست جمهوری هم تبلور پیدا کرد. همانطور که دکتر روحانی پس از پیروزی اش تاکید کرد، پیروز اصلی انتخابات ریاست جمهوری، آزادی و استقلال و حاکمیت ملی بود و در واقع انتخابات، صحنه پیروزی صلح و آشتی بر تنش و خشونت بود. با توجه به تحولات منطقه ای و بین المللی و خطراتی که صلح و امنیت منطقه را تهدید می کند، دولت و دیگر نهادهای مرتبط با روابط خارجی باید با قدرت در پی تحقق مطالبات صلح طلبانه مردم ایران باشند و این مهم را در چهارچوب دیپلماسی برد برد و سیاست خارجی اقتصادمحور پیگیری کنند.

امنیت تاجرانهمانطور که دکتر ظریف در پیام خود به همایش امنیت ملی و کشورهای پیرامونی تاکید داشت، ایران امنیت و پیشرفت خود را به گونه ای درونزا و برونگرا تعریف می کند و در این راستا زیستن در منطقه ای امن حیاتی است. تحقق امنیت پایدار منطقه ای از یک سو در گرو تلاشهای دیپلماتیک برای کاهش تنش و رویارویی و از دیگر سو در پیگیری صلح مثبت و گسترش و تعمیق همکاری های منطقه ای می باشد.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

نوشتار زیر توسط یکی از خوانندگان سایت تاجران در واکنش به مقالات اخیر همکاران تاجران و در ارتباط با نظرسنجی سیاستگذاری های منطقه ای کشور برای ما ارسال شده است. کارشناسان تاجران از هم فکر و هم افزایی فعالان اقتصادی در مسیر دستیابی به سیاست های بهینه و بسط گفتمان اقتصادی استقبال می کنند.

انتخاب یک کشور به عنوان شریک تجاری تصمیمی استراتژیک است که به عوامل مختلفی فراتر از تجارت و اقتصاد مربوط می شود. تعامل اقتصادی با یک کشور به ایجاد امنیت و ثبات در روابط فی مابین می انجامد. در ضمن کشورها ممکن است با استفاده از روابط تجاری بر نفوذ سیاسی خود در کشور شریک هم بیافزایند.

خاورمیانه تاجرانایران در منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی حضور موثری دارد و هر دو اهرم اقتصادی و نظامی می تواند در تحولات منطقه ای تعیین کننده باشد. ولی سوال اینجاست که در منطقه پر آشوب خاورمیانه آیا استراتژی و رویکرد اقتصادی کارآمدتر است یا نظامی؟ و یا آمیزه ای از هر دوی این رویکردها؟ برای پاسخ به این سوال بد نیست به دو نمونه چین و عربستان سعودی نگاهی بیاندازیم.

آیا چین در پشت پرده روابط تجاری، مقاصد نظامی دارد؟

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

نظرسنجی

آیا از روند همکاری های دولت با بخش خصوصی راضی هستید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: