دیپلماسی تجاری

سفر دکتر ظریف به نیویورک و مصاحبه با شبکه های مختلف خبری، فرصتی به ایشان داده تا از حداقل های امکانات برای ارتباط غیر مستقیم دیپلماتیک استفاده کند و به تشریح و دفاع از مواضع برحق ما بپردازد. ولی دکتر ظریف حتما به خوبی می دانند که اینگونه پیام رسانی های غیر مستقیم، جایگزین ارتباط و گفتگوی مستقیم دیپلماتیک نمی شود. زمانی که ما از مذاکره مستقیم یک تابو می سازیم، ابتکار عمل را به رقبایمان واگذار می کنیم و هرنوع امکان تاثیرگذاری مستقیم دیپلماتیک را از میان می بریم.

دیپلماسی تجاری امنیتدکتر ظریف با شعار «سیاست خارجی در خدمت اقتصاد» به میدان آمد و در عمل هم نشان داد که توان و شجاعت عملگرایی را دارد. ولی همکنون این عملگرایی کمرنگ شده و گفتمان اعتدال در هیاهوی گفتمان تقابل در حال فراموش شدن است. دکتر نیلی اخیرا در مصاحبه ای گفته که در کشور ما، اقتصاد و سیاست از یکدیگر جداست و سیاست، اهداف مستقلی را دنبال می‌کند که نه‌تنها کمک به اقتصاد نمی‌کند، بلکه در غالب موارد برای آن هزینه‌زا است. هرچند تلاش های دکتر ظریف برای حفظ کانال ارتباطی با اروپا قابل تحسین است، ولی ایشان هم عملا در جمع دیگر سیاستمداران ما قرار گرفته اند که سیاست را از اقتصاد جدا کرده و از حل تناقضات میان آرمان ها و واقعیت ها باز مانده اند.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

تعامل روسیه و اوپک که طی چند روز گذشته روندی جدید به خود گرفت از ابعاد مختلفی قابل بررسی است. روسیه و عربستان قبل از آغاز نشست اوپک از توافق برای ادامه کاهش تولید نفت خبر دادند که این امر نارضایتی وزیر نفت کشورمان را به دنبال داشت. مهندس زنگنه با هشدار نسبت به تضعیف اوپک گفت من مشکلی با کاهش تولید ندارم؛ مشکل اصلی اوپک در حال حاضر، یکجانبه‌گرایی است و این بزرگترین خطری است که اوپک را تهدید می کند.  واقعیت این است که نگرانی بیژن زنگنه منطقی است و تعامل روسیه و عربستان میتواند عملا تصمیمات دیگر اعضای اوپک را بی خاصیت کند.

عربستان روسیهولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، روز شنبه اعلام کرده بود با عربستان سعودی برای تمدید کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه در روز یا معادل ۱.۲ درصد تقاضای جهانی به مدت شش تا ۹ ماه به توافق رسیده است. هرچند این تصمیم در اجلاس اوپک مورد قبول اعضا قرار گرفت ولی بسیاری از ناظران این روند را صوری قلمداد می کنند و از تقویت محور اتحاد روسیه و عربستان به عنوان اصلی ترین تولید کنندگان نفت سخن می گویند.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

سال ها است که رابطه تاریخی ایران و عراق با استحکام روز افزون همواره از آزمون نشیب و فراز های داخلی و خارجی سر بلند و موفق بیرون آمده و روابط مذهبی و تعاملات تجاری بین دو کشور نیز منجر به افزایش تعامل دو کشور شده.  اخیرا، اما با افزایش تنش میان تهران و واشنگتن، بغداد در موقعیت دشواری قرار گرفته که درعین حفظ منافع ملی خود، باید رابطه اش با تهران و واشنگتن را نیز در حال تعادل نگهدارد.

ظریف صالحگروه های شیعه نزدیک به ایران بر حمایت خود از ما تاکید داشته اند ولی در همین حال بسیاری از رهبران عراقی هشدار می دهند که مردم عراق نباید قربانی مخاصمات دیگر کشورها شوند و در همین رستاست که بیش از پیش بر تنش زدایی تاکید دارند. ما باید هشیار باشیم و نزدیکی خود به عراق را به معنی حمایت بلاشرط این کشور از خود قلمداد نکنیم و با همه جانبه گرایی، در پی رسیدن به معادله ای برد-برد باشیم.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

نمایندگان مجلس با جزییات لایحه موافقت‌نامه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا موافقت‌ کرده اند و بدین ترتیب، صدها قلم کالای وارداتی و صادراتی ایران و کشورهای روسیه، قزاقستان، بلاروس، ارمنستان و قرقیزستان از تعرفه ترجیحی یا صفر برخوردار خواهد شد. هرچند امضاء توافقنامه های تجاری گام مهمی برای رونق اقتصادی منطقه ای است ولی برای اینکه توافقنامه اوراسیا به جذب سرمایه گذاری خارجی و رونق تولید بومی بیانجامد، ما باید، هم در درونزایی و هم برونگرایی، رویکردی هوشمندانه داشته باشیم و با ایجاد فضای لازم برای تولید کننده و صادرکننده داخلی، از مزیت های اقتصادی خود بهره ببریم.

سنایی روسیهدر این میان رابطه اقتصادی ایران و روسیه زیر ذره بین قرار دارد. به گفته مهدی سنایی، سفیر کشورمان در روسیه، در شرایطی که تحریم های موجود علیه ایران و روسیه، محدودیت هایی برای فعالیت های اقتصادی این دو کشور بوجود آورده، توافقنامه اوراسیا برای هر دو طرف از اهمیت ویژه ای برخوردار است و میتواند عاملی برای توسعه روابط اقتصادی ایران و روسیه باشد. هرچند در چند سال اخیر، شکاف تجاری ما با روسیه کاهش یافته، ولی تراز تجاری ما با روسیه همچنان منفی است و سوال اینجاست که آیا امکان تغییر این موازنه فراهم خواهد شد؟

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

رتبه گازی ایران   تاجراندر وضعیت کنونی که تکلیف فروش نفت و صادرات آن معلوم نیست، برخی از کارشناسان بر این باورند که با توجه به حجم قابل توجه ذخایر گاز طبیعی در کشور، ما میتوانیم صادرات گاز را جایگزین نفت کنیم. اما باید توجه داشت که ما با داشتن 18 درصد از منابع گازی دنیا، تنها 1.5 درصد از بازار جهانی گاز را در اختیار داریم. نبود دیپلماسی تجاری موفق، فشار تحریم ها و اشتباهات محاسبه ما در قدرت رقبایمان، مشکلات مهمی را برای توسعه خطوط انتقال و توسعه تکنولوژی ال ان جی ایجاد کرده و متاسفانه بنظر نمی رسد در آینده نزدیک زیرساخت های لازم برای بهره گیری از ظرفیت های ذخایر گاز کشورمان فراهم باشد.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: