دیپلماسی تجاری

وزیر امور خارجه کشورمان که در عراق به سر می برد در گفتگو با روزنامه الوفاق بار دیگر بر مواضع پیشینش تاکید کرد و یادآور شد بر خلاف برخی ادعاها ایران به دنبال ابرقدرتی در منطقه نیست چرا که اساساً دوره ابرقدرت‌ها گذشته است. ظریف تأکید دارد تهران به دنبال منطقه قوی و همکاری‌های جمعی است. این سخنان ظریف تاکید مجددی است بر لزوم نگاه چندجانبه گرایانه منطقه ای و لزوم تلاش برای همگرایی یا دستکم تعادل با همه قدرت های منطقه ای.

چندجانبه گراییمتاسفانه در چند سال گذشته این چندجانبه گرایی به درستی به اجرا در نیامده. هرچند ما در تجارت با همسایه ای همچون عراق توفیق داشته ایم ولی باید توجه داشت که در این حوزه هم، اگر یکجانبه گرایانه برخورد کنیم، در درازمدت حتی در بازارهای عراق هم شکست خواهیم خورد. خوشبختانه همکنون تجارت ما با عراق رشد خوبی داشته بطوری که به گفته یحیی آل اسحاق، روابط تجاری بین دو کشور ظرف 8 ماه گذشته 33 درصد رشد داشته.  آل اسحاق ابراز امیدواری نموده که تا پایان سال صادرات کشورمان به عراق به میزان 12 تا 13 میلیارد دلار برسد.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

آیا روابط ایران و روسیه راهبردی و استراتژیک است؟ یا تنها تابعی از تحولات گذرای منطقه ای و بین المللی است و جنبه تراکنشی دارد؟ «مشارکت استراتژیک» مفهومی نسبتا جدید در روابط بین الملل است و هنوز هم یک اجماع نظری در خصوص مفهوم و مصدایق آن وجود ندارد. به اعتقاد برخی، نمی توان با بررسی یک سری فاکتورهای خاص از مشارکت استراتژیک میان دو کشور سخن گفت ولی از دید برخی، اگر همکاری ها در راستای تامین منافع مشترک و درازمدت اقتصادی و امنیتی باشد، میتوان آن رابطه را استراتژیک یا راهبردی توصیف کرد. از این منظر، توافقات و یا معاهدات تجاری و یا امنیتی-دفاعی می تواند یکی از مؤلفه های اینگونه مشارکت ها باشد. 

فارغ از اختلاف ها در تعریف مفاهیم و پیش شرط ها، به نظر می رسد که «موقعیت جغرافیایی» و «اشتراکات هویتی» دو عامل تعیین کننده برای تبدیل شدن دو کشور به شرکای استراتژیک است. اگر از این منظر به موضوع بنگریم، به استثنای اشتراکات هویتی، پایه هایی برای تبدیل شدن روابط ایران و روسیه به نوعی از روابط راهبردی وجود دارد. در عین حال از آنجا که شدت و ضعف روابط ما با روسیه تابعی از تحولات بین المللی و منطقه ای نیز هست، می توان در ماهیت راهبردی آن شک کرد و آنرا رابطه ای تراکنشی و کوتاه مدت در مقابل تحریم های غرب و یا مواضع منطقه ای ایران دانست.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

ظریف امارات تاجرانطی سال های اخیر دکتر ظریف چندین بار بر لزوم پیگیری گفتگوها میان ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس تاکید کرده و حتی از تشکیل مجمع گفتگوی منطقه ای برای مقابله با تروریسم و افراطی گری سخن گفته است. برغم حسن نیت ما در مقابله با تروریسم و افراطی گری و به رغم این حقیقت که کشورهای منطقه تنها در تعامل سازنده با هم خواهند توانست ریشه خشونت و تروریسم را بخشکانند، اما متاسفانه چشم انداز چنین تعاملاتی مثبت نبوده و واکنش های مثبتی به پیشنهاد گفتگوی منطقه ای داده نشده. در واکنش به اظهارات دکتر ظریف، همتای اماراتی ایشان هر گونه گفتگو با ایران را، به بهانه حمایت ما از حوثی ها، منتفی دانست.( برای پوشش این خبر در گلف نیوز، اینجا را کلیک کنید)

ما با وضعیت ساده ای روبرو نیستیم ولی همانطور که دکتر ظریف بارها تکرار کرده، باید پذیرفت که مشکلات منطقه راه حل نظامی ندارد و کوبیدن بر طبل جنگ ما را به جایی نخواهد رساند. در این راستاست که باید قبول کرد دیپلماسی یک گزینه نیست، بلکه یک ضرورت است.

ارسال ديدگاه (2 ديدگاه)

یکی از علل ناآرامی های تابستان اخیر در عراق مشکل برق بود که به عنوان نقطه ضعفی، دولت آن کشور را به همسایگان خود از جمله ایران متکی کرده است و می توان آن را پاشنه آشیل دولت عراق دانست.

به رغم آمادگی کشورمان برای اجرای قرارداد صادرات گاز به عراق که سال ها به دلیل مسائل امنیتی و بانکی به تاخیر افتاده بود، نهایتا در تابستان سال گذشته این قرارداد اجرایی شد. چند ماه پیش حمید رضا عراقی، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران گفت در حال حاضر کشورمان 27 میلیون متر مکعب گاز به دو نقطه در عراق صادر می کند و این برابر با میزان گازی است که به ترکیه صادر می شود. افزون بر این، در ابتدای سال جاری، خط لوله جدیدی برای صادرات گاز کشور به عراق در منطقه خرمشهر و شلمچه آماده بهره برداری شد.

به گفته حمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی، برق و گاز ایران در حال حاضر 20 درصد نیاز عراق را تامین می کند، و اگر صادرات برق و گاز ایران به عراق قطع شود شرایط برای مردم عراق بسیار سخت می شود و منجر به اعتراض آنها خواهد شد. ماه گذشته، حسینی با تاکید بر اینکه صادرات گاز به عراق از بغداد و بصره همچنان ادامه دارد، گفت که آن کشور با درخواست معافیت 45 روزه برای ادامه تعامل با ایران در حال بررسی شرایط برای تامین احتمالی برق و گاز خود از کشورهای دیگر است، اما با توجه به اینکه هیچ یک از قراردادهای تامین برق و گاز عراق تا سال 2022 میلادی اجرائی نخواهد شد، و ساعات خاموشی در آن کشور مشکلاتی برای مردم فراهم می کند، ایران امیدوار است که بتواند به صدور برق و گاز به آن کشور ادامه دهد، و به نظر می رسد که با توجه به نیازعراق برای تامین انرژی و عدم توانائی آن کشور برای خود کفائی در این زمینه، کشور ما نباید نگران قطع شدن صادرات گاز به عراق باشد. 

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

صادرات تاجرانتولید و صادرات دو روی یک سکه هستند و حمایت از تولیدکننده، مستلزم حمایت از صادرکننده است. در واقع موفقیت کالای ایرانی در بازارهای خارجی محک خوبی برای رقابت پذیری کالاهای ماست. این موفقیت اما برآیند یک سلسله عوامل اقتصادی و سیاسی است که از تسهیل شرایط برای تولید آغاز میشود و به تسهیل شرایط برای صادرات می انجامد. در این مسیر فاکتور پیش بینی پذیری نقش بسیار مهمی هم در موفقیت تولید و هم موفقیت صادرات بازی می کند.

بحث پیش بینی پذیری موضوعی است که وجه اقتصادی و سیاسی توسعه صادرات را به هم گره می زند و با بحث حکمرانی خوب هم مرتبط می شود. لزوم پیش بینی پذیری هم در بحث بخشنامه ها و سیاستهای اقتصادی مطرح می شود و هم در بحث دیپلماسی تجاری و سیاست خارجی. اما متاسفانه به علت غلبه اقتصاد دولت محور در کشور ما، سیاستگذار ابایی از سردرگم کردن صادرکننده و معطل کردن روند تجارت ندارد.

ارسال ديدگاه (2 ديدگاه)

نظرسنجی

کدامیک از موارد زیر باید در محوریت فعالیتهای اتاق نهم باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: