دیپلماسی تجاری

پس از سال ها بحران و درگیری در سوریه و قربانی شدن صدها هزار انسان بیگناه ویرانی زیرساخت های این کشور، اکنون بازیگران خارجی دخیل در بحران سوریه در پی بازتعریف نقش خود در آینده این کشور می باشند. دراین فرایند، اما کدام یک از بازیگران شرکت خواهند داشت و کدام یک نقش کلیدی ایفا خواهند کرد؟   

از آغاز بحران سوریه، ما به عنوان بزرگترین حامی بشار اسد در صحنه حضور داشته ایم و با حمایت های مالی و نظامی، پشتیبانی خود را از دولت قانونی سوریه به اثبات رسانده ایم. هر چند حمایت ما از رژیم اسد، دلایل استراتژیکی بسیار فراتر از حضور اقتصادی در سوریه داشته، ولی اکنون با آرام تر شدن درگیری ها در این کشور، طبیعی است که ما خواستار مشارکت در بازسازی سوریه باشیم. واقعیت این است که انعقاد قراردادهای درازمدت در حوزه های مختلف اقتصادی و زیرساختی کم اهمیت تر از فداکاری های ما طی هفت سال گذشته نخواهد بود. ولی به رغم وعده های اولیه بشار اسد که ایران بزرگترین شریک اقتصادی سوریه در بازسازی آن کشور پس از جنگ خواهد بود، اکنون ما درمواجهه با مشکلات اجرای قراردادها و انعقاد قرارداد های تازه با این سئوال روبروئیم که آیا ما خواهیم توانست با وجود رقبایی چون روسیه، در بازارهای سوریه باقی بمانیم؟   

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

سائرون تاجرانمقتدی صدر در اظهارنظری که درباره نقش ایران و آمریکا در تشکیل دولت آینده عراق کرده، خواستار عدم دخالت تهران و واشنگتن در امور داخلی عراق شده. صدر که به همراه ائتلاف سائرون موفق به فتح 54 کرسی پارلمان عراق شد سعی دارد با شعارهای ناسیونالیستی رهبری سیاسی خود را در عراق تحکیم کند. در واقع کاهش تهدیدهای امنیتی داعش از یک سو و خستگی مردم عراق از سیاست های فرقه گرایانه باعث شده تا شعارهای ناسیونالیستی طرفداران بیشتری پیدا کند و طبعا روحیه ضدخارجی در عراق تقویت شود.

با توجه به احتمال قدرت گرفتن ناسیونالیسم عراقی و نیز تلاش های رقبای منطقه ای ما برای حضور در بازارهای عراق، لازم است ما تمرکزمان را بر حضور اقتصادی در عراق بگذاریم و با هشیاری از ارائه چهره ای مداخله گرایانه در عراق بپرهیزیم. به یاد داریم که اواخر سال گذشته علی اکبر ولایتی با طرح این مطلب که ایران اجازه حکومت لیبرال ها و کمونیست ها را در عراق نخواهد داد، خشم بسیاری را در آن کشور برانگیخت. لازم است ما در سیاست خارجی خود در عراق، در یک برنامه درازمدت، تمرکز را از حضور سیاسی به حضور اقتصادی سوق دهیم. 

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

نوشتار ذیل توسط یکی از خوانندگان وبسایت تاجران ارسال شده است. همکاران تاجران از همفکری و همراهی فعلان اقتصادی استقبال می کنند.

شمخانی روسیه ایران تاجراناخیرا دوستان عزیز تاجران در مقاله ای به نشست اندیشکده روسی والدای در تهران اشاره کرده بودند که طی آن فیودور لوکیانوف گفته بود ایران و روسیه باید برای ساختن یک نظام جهانی جدید مشترکا اقدام کنند. دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور هم در سفر خود به سوچی از روسیه و چین خواست تا به همراه ایران راهبرد مشترکی برای مقابله با اقدامات همه جانبه آمریکا اتخاذ کنند. با توجه به تحولاتی که در پی خروج آمریکا از برجام پیش آمده، بنظر حقیر باید ما با هشیاری اتحادهای منطقه ای خودمان را بازتعریف کنیم و ضمن همکاری با شرق، نسبت به پیامدهای دور شدن از اروپا هشیار باشیم.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

دریای خزر، این نمود زیبائی شمال ایران، اکنون با آلودگی روز افزون در بستر بیماری است.  مدت ها است که این پیکر پاک محل انباشت زباله و فاضلاب شده است.  روسیه و آذربایجان بزرگترین عوامل آلودگی این دریا هستند، ما نیزاما با تخریب اکو سیستم طبیعی در این آلودگی زیست محیطی شریکیم.

حجم بالای پسماند های خانگی و صنعتی بزرگترین دریاچه دنیا را آلوده نموده و با کاهش میزان اکسیژن نه تنها زیست گونه های آبزی، که سلامت انسان ها را نیزدر شناگاه ها به خطر انداخته است.   صنعت نفت، به ویژه در آذربایجان، بزرگترین منبع آلودگی است.  پوشش سطح آب دریا توسط جلبک و علف های هرزه، به همراه ماهیگیری های بی رویه تهدیدی برای نسل بسیاری از آبزیان و انقراض برخی نسل های دیگربه ویژه ماهی خاویار شده است.  

با وجود گزارش هائی که سهم ایران از آلودگی دریای خزر را تنها 12 درصد می داند و قسمت عمده آلودگی را بر دوش همسایگان شمالی ما می گذارد، خانم پروین فرشچی، معاون محیط زیست دریائی سازمان حفاظت محیط زیست، می گوید هیچ کس نمی‌تواند در مورد آلودگی دریای خزر ادعا کند که چند درصد آلودگی دریا مربوط به ایران و چند درصد ناشی از فعالیت سایر کشورها از جمله ترکمنستان و آذربایجان است،آنچه در این زمینه اهمیت دارد، سیاهه آلودگی‌ها و تعیین سهم هر آلودگی، همچنین تشریح اقدامات صورت گرفته برای کنترل و رفع این آلودگی ها است.  خانم فرشچی آلودگی قسمت های جنوبی دریای خزر را ناشی از فعالیت های کشاورزی، فاضلاب و پسماند ها می داند، و می گوید آلودگی های نفتی بیشتر در بخش های شمالی دریا دیده می شود. 

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

ظریف شش منهای یک تاجراندر شرایطی که آرایش قدرت در سطح جهانی به سرعت در حال تغییر است، لازم است ما با هشیاری بیشتری به رمزخوانی دوستی ها و دشمنی ها بپردازیم و در مقابل مواضعی که له یا علیه کشورمان اتخاذ می شود با آینده نگری عمل کنیم. پس از خروج آمریکا از برجام، دکتر ظریف وظیفه خطیر تعامل دیپلمایتک با کشورهای شش منهای یک را بر عهده گرفته و امید همه دلسوزان ملت و نظام این است که این کشورها با خردگرایی، تعامل سازنده با ایران را ادامه دهند. اما باید متوجه خطر کاهش گزینه ها بود. ضمن اینکه باید رهنمون مقام معظم رهبری را مبنی بر عدم اعتماد به شرکای اروپایی جدی گرفت، همزمان باید همراهی آنها را غنیمت شمرد و مبنا را بر افزایش شرکای سیاسی قرار داد.

همانطور که به درستی در بررسی دنیای اقتصاد اشاره شده، مقام های ما باید درخصوص جنس مطالبه‌گری، مکانیزمی را مورد هدف قرار دهند که دستیابی به منافع برجامی را از «حالت کیفی و روی کاغذ» به «حالت عملی و مبتنی‌بر نتیجه» تغییر دهد. اما در این چانه زنی ها باید متوجه بود که همراهی اروپا برای ما بسیار گرانبهاست و اگر این همراهی را از دست دهیم، چین و روسیه با دست بازتری با ما تعامل خواهند کرد و ما قدرت چانه زنی لازم را در ارتباط با پکن و مسکو نخواهیم داشت.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

نظرسنجی

آیا از پیوستن ایران به کارگروه مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: