دیپلماسی تجاری

انرژی های تجدید پذیر تاجران پساتحریمدوران پساتحریم و لغو تحریم های ظالمانه بین المللی برای ما فرصت های تاریخی فراهم کرده تا بتوانیم با سهولت به جذب فناوری، تخصص و سرمایه گذاری خارجی در حوزه انرژی های تجدیدپذیر بپردازیم. در پائیز سال جاری تهران با برگزاری کنفرانس بین المللی انرژی های تجدید پذیر که با هدف جذب سرمایه گذاران خارجی صورت گرفت میزبان 70 کشور اروپایی و آسیایی بود. این همایش فرصتی برای ملاقات شرکت های ایرانی با متخصصین خارجی در زمینه فناوری انرژی های تجدیدپذیر و پیگیری گفتگوها برای تعاملات بین المللی در حوزه های انرژی بادی، خورشیدی، زمین گرمایی و زیست توده بود.

کنفرانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر ایران در شرایطی برگزار شد که توافق های امیدبخشی برای جذب سرمایه گذاری های خارجی صورت گرفته است. از میان توافق های اخیر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارسال ديدگاه (2 ديدگاه)

وزارت امور اقتصادی و دارایی در گزارش «صد روز صد اقدام» خروج ایران از فهرست سیاه پولشویی را به عنوان یکی از دستاوردهای سال 95 و تلاش های چهارساله دیپلماسی دولت یازدهم ذکر کرده است. این وزارتخانه در کنار امضای برجام، از توافق با کارگروه اقدام مالی به عنوان دستاورد سرنوشت ساز دولت یاد کرده که در چهارچوب دیپلماسی اقتصادی می گنجد و راه ورود به نظام بانکی جهانی را فراهم می کند. در دوران پسابرجام حضور بانک های ایرانی در خارج از کشور افزایش چشمگیری داشته و ادامه همکاری ها با کارگروه اقدام مالی به تعمیق این تعامل ها و حضور بانک های خارجی در ایران کمک خواهد کرد.

تابستان امسال گروه اقدام مالی درخواست خود از کشورها برای انجام اقدامات مقابله ای علیه جمهوری اسلامی ایران را به مدت یک سال به حالت تعلیق در آورد. این تعلیق، نتیجه اقدامات متعدد دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه در سالهای اخیر بود. از جمله این اقدامات می توان به تصویب قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم و التزام ایران به اجرای برنامه اقدام برای رفع کاستی های چارچوب مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم اشاره کرد.

ارسال ديدگاه (2 ديدگاه)

با آغاز سال جدید میلادی، برای اولین بار قطار باربری چین از این کشور عازم اروپا شد و پس از گذشت از کشورهای  قزاقستان، روسیه، بلاروس، لهستان، آلمان، بلژیک و فرانسه وارد بریتانیا شد. دولت پکن امیدوار است با احیاء مسیری که به جاده ابریشم جدید تعبیر شده، ارتباط تجاری نزدیک تر و مطمئن تری با اروپا داشته باشد. در این میان ایران هم به عنوان یکی از کشورهای راه ابریشم جدید از اهمیت زیادی برخوردار است.

برنامه های پکن برای احیاء کریدور جاده ابریشم به سال 2013 باز می گردد، زمانی که شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، از طرح موسوم به «کمربند اقتصادی جاده ابریشم» و احیای «جاده ابریشم دریایی در قرن بیست و یکم» خبر داد.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

سیزدهمین نشست سازمان همکاری های اقتصادی در شرایطی به کار خود پایان داد که رهبران اکو با نگرانی از مسائل امنیتی و امید به همکاری های درون منطقه ای به آینده می نگردند. حوزه همکاری اکو شامل منطقه ای است که کریدورهای بسیار مهمی را برای تجارت و همکاری های شرق و غرب فراهم می کند و با تبدیل اقتصادهای نوظهور آسیا به قدرت های منطقه ای و بین المللی، این منطقه بیش از پیش اهمیت پیدا خواهد کرد.

همانطور که دکتر روحانی در نشست اکو یادآور شد، قلب اقتصاد جهان از نیمه قرن حاضر به بعد در قاره آسیا خواهد تپید و با تغییر جایگاه اقتصادی برخی اعضای موثر اکو در دهه آینده، این سازمان در آسیای آینده بار دیگر کلید تعامل شرق و غرب خواهد شد.

ارسال ديدگاه (2 ديدگاه)

مذاکرات بین المللی صلح سوریه که در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار است بهانه ای است برای فعالان و سیاستگذاران اقتصادی تا به هزینه های اقتصادی تنش و عدم ثبات در منطقه بیاندیشند و راهکاری سازنده برای خروج منطقه از بحران بیابند.

یکی از چالش های اصلی  در چشم انداز مخاطرات جهانی در گزارش سال 2017م مجمع جهانی اقتصاد، چالش تداوم و تحکیم سیستم ها در همکاری های جهانی است.  نمونه های روز افزونی از گرایش کشورها برای خروج از سازوکارهای همکاری های بین المللی به چشم می خورد. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی تغییر رویکرد برون گرا به درون گرا یکی از این تحولات مخرب است.  یکی از نمونه های بارز این نوع تحولات مخرب تداوم بحران سوریه است.

ماهیت به هم پیوسته سیستم جهانی سیلاب مخاطرات را در سطوح داخلی جاری می کند. برای نمونه، در سوریه، نبود حاکمیت، منجر به جنگ های داخلی و بحران مهاجرت شد که این امر فشارهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بسیاری را به کشورهای دیگری که خودشان رشد کند و شکاف طبقاتی را تجربه می کردند تحمیل کرده است. این موضوع بیش از پیش به آتش افراطی گرایی و خشونت دامن زده است.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

نظرسنجی

شما به کدامیک از گزینه های زیر برای اشتغالزایی اولویت می دهید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: