دیپلماسی تجاری

نوشتار ذیل توسط یکی از خوانندگان وبسایت تاجران ارسال شده است. همکاران تاجران از همفکری و همراهی فعلان اقتصادی استقبال می کنند.

شمخانی روسیه ایران تاجراناخیرا دوستان عزیز تاجران در مقاله ای به نشست اندیشکده روسی والدای در تهران اشاره کرده بودند که طی آن فیودور لوکیانوف گفته بود ایران و روسیه باید برای ساختن یک نظام جهانی جدید مشترکا اقدام کنند. دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور هم در سفر خود به سوچی از روسیه و چین خواست تا به همراه ایران راهبرد مشترکی برای مقابله با اقدامات همه جانبه آمریکا اتخاذ کنند. با توجه به تحولاتی که در پی خروج آمریکا از برجام پیش آمده، بنظر حقیر باید ما با هشیاری اتحادهای منطقه ای خودمان را بازتعریف کنیم و ضمن همکاری با شرق، نسبت به پیامدهای دور شدن از اروپا هشیار باشیم.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

ظریف شش منهای یک تاجراندر شرایطی که آرایش قدرت در سطح جهانی به سرعت در حال تغییر است، لازم است ما با هشیاری بیشتری به رمزخوانی دوستی ها و دشمنی ها بپردازیم و در مقابل مواضعی که له یا علیه کشورمان اتخاذ می شود با آینده نگری عمل کنیم. پس از خروج آمریکا از برجام، دکتر ظریف وظیفه خطیر تعامل دیپلمایتک با کشورهای شش منهای یک را بر عهده گرفته و امید همه دلسوزان ملت و نظام این است که این کشورها با خردگرایی، تعامل سازنده با ایران را ادامه دهند. اما باید متوجه خطر کاهش گزینه ها بود. ضمن اینکه باید رهنمون مقام معظم رهبری را مبنی بر عدم اعتماد به شرکای اروپایی جدی گرفت، همزمان باید همراهی آنها را غنیمت شمرد و مبنا را بر افزایش شرکای سیاسی قرار داد.

همانطور که به درستی در بررسی دنیای اقتصاد اشاره شده، مقام های ما باید درخصوص جنس مطالبه‌گری، مکانیزمی را مورد هدف قرار دهند که دستیابی به منافع برجامی را از «حالت کیفی و روی کاغذ» به «حالت عملی و مبتنی‌بر نتیجه» تغییر دهد. اما در این چانه زنی ها باید متوجه بود که همراهی اروپا برای ما بسیار گرانبهاست و اگر این همراهی را از دست دهیم، چین و روسیه با دست بازتری با ما تعامل خواهند کرد و ما قدرت چانه زنی لازم را در ارتباط با پکن و مسکو نخواهیم داشت.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه پس از مذاکراتی که در آنکارا داشتند، طی بیانیه ای با تایید بر ادامه روند مذاکرات آستانه، این مذاکرات را تنها ابتکار بین‌المللی مؤثر در برقراری  صلح و ثبات در سوریه خواندند. این مقامات با تاکید دوباره بر عزم خود بر ادامه همکاری درباره در سوریه، بر این باور خود تصریح کردند که مناقشۀ سوریه هیچ راه‌ حل نظامی‌ نداشته و تنها از راه یک فرایند سیاسی همراه با مذاکره می‌توان به آن پایان داد. نشست آنکارا در ادامه نشست های سه جانبه درباره بحران سوریه برگزار می شود و انتظار نمی رود که آخرین نشست هم باشد.

پوتین اوردغان روحانی تاجرانایران و روسیه و ترکیه به عنوان دولت های ضامن روند حل و فصل سیاسی بحران سوریه، نقشی کلیدی در بازگرداندن صلح به سوریه دارند ولی چالش اینجاست که تا زمانی که مذاکرات شمول بیشتری نداشته باشد و همه بازیگران منطقه ای را شامل نشود، به نظر نمی رسد نتیجه قابل توجهی داشته باشد. بیش از چهار ماه پیش بود که سردار سلیمانی در پیامی به مقام معظم رهبری، پایان کار داعش را تبریک گفتند. برغم شور و شوقی که از این پیام برای مردم ایجاد شد، متاسفانه واقعیت این است که به نظر نمی رسد حضور تکفیری ها در منطقه به این زودی ها پایان یابد. ما همواره به درستی تاکید کرده ایم که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد ولی این موضوعی است که باید در عمل با همگرایی منطقه ای به اثبات رسانیم.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

زمانی که فریادهای خشمگین و انفجارهای مهیب فضای منطقه را پر می کند، شنیدن صدای عقلانیت دشوار می شود و حامیان جنگ طلبی و نظامی گری به این توهم دچار می شوند که تنها صدای موجودند. در این شرایط ، بیش از پیش اهمیت می یابد که کارشناسان مسائل اقتصادی به مردم و مسئولین یادآوری شوند که رقابت اصلی در منطقه، یک رقابت اقتصادی است و پیروز نهایی میدان کشوری است که دست بالا تر را در تجارت و اقتصاد داشته باشد. همانطور که چند ماه پیش دکتر سریع القلم گفته بود، برخلاف نظر کسانی که اولویت کشور را بر محور امنیت می دانند، باید یادآوری کرد که اگر کشوری ثروت تولید نکند، نمی تواند از امنیت و هویت خود دفاع کند.

مشکلات اقتصادی تاجراندر سالی که حمایت از کالای ایرانی نام گرفت، شایسته بود شاهد حمایت از تولید کننده و صادرکننده ایرانی می بودیم که متاسفانه تاکنون نشانی از این حمایت های اصولی دیده نمی شود. تلاطمات بازار ارز و تحلیل ها و تصمیم های اشتباه اقتصادی هم مزید بر علت شده و صورت مسئله را دشوار تر کرده است. همانطور که همکار گرامی جناب حسین سلاح ورزی در پیام توئیتری خود اشاره کرده بود، از ابتدای امسال، دولت با دو تصمیم مداخله گرایانه در اقتصاد، یعنی دخالت در تعیین دستمزد و ابلاغ سیاست ارزی دستوری، عملا به تولید و صادرات ضربه زد، زیرا اولی باعث کاهش اشتغال و گسترش بیکاری می شود و دومی موجب کاهش شدید صادرات می گردد. واقعیت این است که چالش های درازمدت ما نه تقابل های نظامی و نه توطئه های خارجی، بلکه  تحولات و تصمیماتی در داخل خواهد بود که ضد نیروهای بازار بوده و علیه تولید و صادرات عمل می کند.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

بحث «حمایت از کالای ایرانی» هم مثل بحث «استقلال» با خطر سوء برداشت روبروست. استقلال یکی از آرمان های اصلی انقلاب بود ولی متاسفانه این آرمان را به معنی خودکفایی تعبیر کردیم، درونزایی را در مقابل برونگرایی قرار دادیم و از تعامل سازنده به عنوان اولویتی در اقتصاد و سیاست غافل شدیم. اکنون هم بحث حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی می تواند با همین سرنوشت روبرو شود. اگر این حمایت ها به حمایت اصولی از تولیدکنندگان و کارآفرینان ایرانی ترجمه نشود و فقط در حذف رقبای خارجی خلاصه شود، تنها به تضعیف بیشتر کیفیت کالای ایرانی خواهد انجامید. اگر تولیدات ایرانی در بازارهای منطقه ای و بین المللی رقابت پذیر باشند، می توان انتظار داشت که در داخل هم خریدار داشته باشند. نمی توانیم انتظار داشته باشیم کالایی که ارزش صادرات ندارد را با موفقیت در بازار داخلی تزریق کنیم.

علم الهدی تاجرانمتاسفانه به فاصله کوتاهی از بیانات رهبری، شاهد سوء تعبیرها نسبت به مفهوم حمایت از کالایی ایرانی بودیم. آیت الله علم الهدی در نمازجمعه مشهد گفت اگر دروازه‌های کشور را به روی کالای خارجی نبندند نمی توان از کالای ایرانی حمایت کرد. حجت الاسلام ابوترابی هم به درستی از لزوم بهبود کیفیت و کاهش هزینه های تمام شده برای تولیدات داخلی سخن گفته ولی راه حل را در ممنوع شدن خرید کالاهای غیر ایرانی جسته است. واقعیت این است که انتقاد از واردات کالا، آدرس غلط دادن در این زمینه است و چشم پوشی به مشکل اصلی.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

نظرسنجی

مؤثرترین راهکار حمایت از کالای ایرانی چیست؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: