دیپلماسی تجاری

بصره کنسولگری عراق تاجراندر پی تخریب کنسولگری کشورمان در بصره این سوال پیش آمد که چه دست ها و چه انگیزه هایی پشت این حملات بود؟ دلایل واقعی و توطئه آمیز این تحولات فراوان و پیچیده است و درک موضوع مستلزم نگاهی دقیق به تحولات یک دهه گذشته است. نقش پررنگی که ایران به طور خاص در روی کار آمدن دولت دوم نوری المالک داشت و اعمال نفوذی که ما در هشت سال گذشته انجام دادیم متاسفانه باعث شد که فساد و سوء مدیریت دولتمردان عراق با ایران پیوند بخورد و خشمی که عراقی ها باید نسبت به سیاستمدران فاسد خود می داشتند شامل حال ایران نیز شد.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

مشکلاتی که طی ماه های گذشته در خصوص تامین برق و ظرفیت تولید شاهد بوده ایم حاکی از راه درازی است که ما برای تبدیل شدن به قطب انرژی منطقه داریم. تبدیل شدن به قطب منطقه ای انرژی هدفی است که در برنامه ششم توسعه و افق 1400 پیش بینی شده ولی به قول علیرضا دائمی، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو، تحقق این هدف استراتژیک مستلزم ایجاد بازار برق با همسایگان و نقش آفرینی پررنگ تر بخش خصوصی و امنیت در کشورهای همسایه است. متاسفانه ناکارآمدی در حوزه برق به یک چرخه معیوب می انجامد: از یک سو، نبود منابع لازم یا سوءمدیریت در بکارگیری منابع به کاهش تولید برق می انجامد و از دیگر سو، مشکلات عرضه انرژی، خود به وخیم تر شدن وضعیت تولید منجر می شود.

اردکانی وزارت نیروهرچند وزیر نیرو بارها از بکارگیری منابع تجدید پذیر و افزایش ظرفیت تولید نیروگاه سخن گفته، ولی رسیدن به هدف تبدیل ایران به قطب انرژی منطقه ای بعید به نظر میرسد. مسئولان دلیل عدم دسترسی مستمر و سراسری به برق را کاهش تولید، افزایش مصرف و مسائل فنی عنوان کرده اند. ولی متاسفانه افق روشنی در مرتفع شدن این چالش ها دیده نمی شود.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

اوائل سال جاری بود که ایرج مسجدی، سفیر کشورمان در عراق هشدار داد که با وجود مطلوب بودن مناسبات ایران و عراق در سال 96، رقابت اقتصادی در بازار عراق طی سال 97 با رقبای خارجی و منطقه ای جدی تر خواهد بود. به رغم دشواری ها، خوشبختانه طی سه ماه اول سال جاری، صادرات ما به عراق افزایش یافت. به گفته سید حمید حسینی، دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، افزایش صادرات ایران به عراق بالغ بر ۴۰۰ میلیون دلار بوده. اما چالش تعرفه بر کالاهای ایرانی و مشکلات حواله به ایران و امور صرافی همچنان باقی است و متاسفانه شدید تر هم می شود. گزارش ها حاکیست عراق تعرفه واردات 10 گروه کالایی (از البسه و مواد شوینده گرفته تا بلوک ساختمانی و کتب درسی) را 20 تا 200 درصد افزایش داده است.

افزایش تعرفه عراق

در شرایط کنونی ما با دو چالش روبرو هستیم: از یک سو افزایش فشارهای بین المللی، روی روابط تجاری عراق با ما نیز تاثیر منفی می گذارد و از دیگر سو، رقبای تجاری ما تلاش می کنند از خلاء ایجاد شده استفاده کرده و جای پای محکم تری در بازارهای عراق پیدا کنند. در این شرایط، ضمن ادامه مذاکرات با قدرت های جهانی، چندجانبه گرایی منطقه ای و کاهش تنش با همه همسایگان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. سیاستمداران بغداد که با اعتراض های معیشتی عراقی ها روبرو هستند، بیش از پیش رابطه ای عملگرایانه با ما خواهند داشت و عقد اخوتی با ما نبسته اند.   

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

یک سال پیش در همین روزها بود که برای مراسم تحلیف حسن روحانی، هیچ دعوتی از نمایندگان بخش خصوصی به عمل نیامد و متاسفانه هنوز هم صندلی بخش خصوصی در جلسه سیاستگذاری های اقتصادی همچنان خالی است. آخرین مورد همانطور که حسین سلاح ورزی اشاره کرده  تصمیمات جناب همتی و بانک مرکزی است که همچون گذشته در تدوین و ابلاغ سیاست ها و تصمیمات جدید ارزی هیچ نظرخواهی و‌ مشورتی با بخش خصوصی نداشته اند. در شرایط کنونی که بسیاری از جنگ اقتصادی سخن می گویند خطر این میرود که اقتصاد بیش از پیش دولتی شود و صحبت های مربوط به حمایت از بخش خصوصی هم تنها به استفاده از این بخش برای دور زدن تحریم ها ختم شود. فعالان بخش خصوصی واقعی اما باید با قاطعیت کامل تاکید کنند که تنها راه نجات اقتصاد کشور، پایان دادن به دخالت های دولت در روند طبیعی اقتصاد و کوتاه کردن دست خصولتی هاست.

اتاق بازرگانی ظریف تاجرانیکی از حوزه هایی که باید شاهد حضور بیشتر بخش خصوصی باشیم، دیپلماسی تجاری و به طور کلی سیاست خارجی است. به طور خاص در شرایط کنونی که آواهای خصمانه بالا گرفته، لازم است وزارت امور خارجه از همکاری نزدیک نظری و عملی اتاق بازرگانی و همه فعالان بخش خصوصی واقعی بهره ببرد. به کارگیری فعالان بخش خصوصی در مقام رایزن بازرگانی و نیز در تعامل های بین المللی دو کارکرد مهم خواهد داشت: از یک سو وزارت امور خارجه از نظرات کارشناسی کسانی که در تجارت بین الملل استخوان خورد کرده اند بهره خواهد گرفت و از دیگر سو این پیام به شرکای منطقه ای و بین المللی ما فرستاده خواهد شد که ایران در پی صلح و تعامل سازنده است که به بهترین وجه در تجارت می تواند نمود بیابد.

ارسال ديدگاه (2 ديدگاه)

پس از سال ها بحران و درگیری در سوریه و قربانی شدن صدها هزار انسان بیگناه ویرانی زیرساخت های این کشور، اکنون بازیگران خارجی دخیل در بحران سوریه در پی بازتعریف نقش خود در آینده این کشور می باشند. دراین فرایند، اما کدام یک از بازیگران شرکت خواهند داشت و کدام یک نقش کلیدی ایفا خواهند کرد؟   

از آغاز بحران سوریه، ما به عنوان بزرگترین حامی بشار اسد در صحنه حضور داشته ایم و با حمایت های مالی و نظامی، پشتیبانی خود را از دولت قانونی سوریه به اثبات رسانده ایم. هر چند حمایت ما از رژیم اسد، دلایل استراتژیکی بسیار فراتر از حضور اقتصادی در سوریه داشته، ولی اکنون با آرام تر شدن درگیری ها در این کشور، طبیعی است که ما خواستار مشارکت در بازسازی سوریه باشیم. واقعیت این است که انعقاد قراردادهای درازمدت در حوزه های مختلف اقتصادی و زیرساختی کم اهمیت تر از فداکاری های ما طی هفت سال گذشته نخواهد بود. ولی به رغم وعده های اولیه بشار اسد که ایران بزرگترین شریک اقتصادی سوریه در بازسازی آن کشور پس از جنگ خواهد بود، اکنون ما درمواجهه با مشکلات اجرای قراردادها و انعقاد قرارداد های تازه با این سئوال روبروئیم که آیا ما خواهیم توانست با وجود رقبایی چون روسیه، در بازارهای سوریه باقی بمانیم؟   

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

نظرسنجی

آیا از پیوستن ایران به کارگروه مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: