دیپلماسی تجاری

ظریف امارات تاجرانطی سال های اخیر دکتر ظریف چندین بار بر لزوم پیگیری گفتگوها میان ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس تاکید کرده و حتی از تشکیل مجمع گفتگوی منطقه ای برای مقابله با تروریسم و افراطی گری سخن گفته است. برغم حسن نیت ما در مقابله با تروریسم و افراطی گری و به رغم این حقیقت که کشورهای منطقه تنها در تعامل سازنده با هم خواهند توانست ریشه خشونت و تروریسم را بخشکانند، اما متاسفانه چشم انداز چنین تعاملاتی مثبت نبوده و واکنش های مثبتی به پیشنهاد گفتگوی منطقه ای داده نشده. در واکنش به اظهارات دکتر ظریف، همتای اماراتی ایشان هر گونه گفتگو با ایران را، به بهانه حمایت ما از حوثی ها، منتفی دانست.( برای پوشش این خبر در گلف نیوز، اینجا را کلیک کنید)

ما با وضعیت ساده ای روبرو نیستیم ولی همانطور که دکتر ظریف بارها تکرار کرده، باید پذیرفت که مشکلات منطقه راه حل نظامی ندارد و کوبیدن بر طبل جنگ ما را به جایی نخواهد رساند. در این راستاست که باید قبول کرد دیپلماسی یک گزینه نیست، بلکه یک ضرورت است.

ارسال ديدگاه (2 ديدگاه)

صادرات تاجرانتولید و صادرات دو روی یک سکه هستند و حمایت از تولیدکننده، مستلزم حمایت از صادرکننده است. در واقع موفقیت کالای ایرانی در بازارهای خارجی محک خوبی برای رقابت پذیری کالاهای ماست. این موفقیت اما برآیند یک سلسله عوامل اقتصادی و سیاسی است که از تسهیل شرایط برای تولید آغاز میشود و به تسهیل شرایط برای صادرات می انجامد. در این مسیر فاکتور پیش بینی پذیری نقش بسیار مهمی هم در موفقیت تولید و هم موفقیت صادرات بازی می کند.

بحث پیش بینی پذیری موضوعی است که وجه اقتصادی و سیاسی توسعه صادرات را به هم گره می زند و با بحث حکمرانی خوب هم مرتبط می شود. لزوم پیش بینی پذیری هم در بحث بخشنامه ها و سیاستهای اقتصادی مطرح می شود و هم در بحث دیپلماسی تجاری و سیاست خارجی. اما متاسفانه به علت غلبه اقتصاد دولت محور در کشور ما، سیاستگذار ابایی از سردرگم کردن صادرکننده و معطل کردن روند تجارت ندارد.

ارسال ديدگاه (2 ديدگاه)

روحانی سازمان ملل تاجراننطق دکتر روحانی در سازمان ملل با استقبال کم نظیر فراجناحی در داخل کشور روبرو شد. پیام صلح و گفتگوی رئیس جمهور ایران، علاوه بر اینکه مایه غرور و افتخار همه دلسوزان کشور بود، بار دیگر تاکیدی بود بر همان پیامی که مردم را در آخرین انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوق های رای آورد تا به عقلانیت و عملگرایی آری بگویند و به تقابل و پوپولیسم نه. حال سوال اینجاست که دکتر روحانی و دولت دوازدهم تا چه میزان به آرمان هایی که رئیس جمهوری در سازمان ملل مورد تاکید قرار داد پایبند بوده اند و تا چه میزان عقلانیت و قانونمداری و صلح را از دیگر ارکان نظام مطالبه کرده اند؟

متاسفانه طی ماه های گذشته به علت تلاطمات ارزش ریال، دولت از مسیر عقلانیت و برخورد علمی با مسائل اقتصادی خارج شد و به تصدی گری و دستپاچگی در وضع و نقض مقررات پناه برد. جا دارد همانطور که رئیس جمهوری، در صحن مجمع عمومی سازمان ملل پیام آور عقلانیت بود، در داخل هم شاهد همین رویکرد باشیم. همانطور که دکتر روحانی اولین قدم را برای گفتگوی دوباره در سطح بین الملل در نطق سه شنبه خود برداشت، جا دارد با ارتباط نزدیک تر با متخصصین اقتصادی و فعالان بخش خصوصی واقعی، باب گفتگویی عقلانی را در داخل کشور نیز بازد کند.

ارسال ديدگاه (3 ديدگاه)

دو راهی تاجراناز قدیم گفته اند دوست و دشمن را در دوران سختی می توان شناخت و اکنون که تحریم ها، آینده اقتصادی و تجاری کشور را تهدید می کند، دوستان و دشمنان کشور بهتر قابل تشخیص می شوند. البته این نوع نگاه شاید در رابطه با کشورها چندان صادق نباشد چون به هرحال کشورها اصولا دوست و دشمن همیشگی ندارند بلکه متحد و شریک استراتژیک دارند و در دوران سختی ها هم، اگر کشوری به ما یاری برساند، تنها به خاطر منافع خود آن کشور است.

اکنون سالهاست که تفکری در کشورمان وجود دارد که روسیه شریک استراتژیک ماست و ما می توانیم در شرایط دشوار روی حمایت مسکو حساب کنیم. با توجه به اینکه این نوع تفکر، برخی از مهمترین مواضع نظام را شکل داده، خوب است اصل این تفکر را مورد مداقه قرار دهیم و ببینیم که آیا روسیه واقعا شریک استراتژیک ماست؟

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

بصره کنسولگری عراق تاجراندر پی تخریب کنسولگری کشورمان در بصره این سوال پیش آمد که چه دست ها و چه انگیزه هایی پشت این حملات بود؟ دلایل واقعی و توطئه آمیز این تحولات فراوان و پیچیده است و درک موضوع مستلزم نگاهی دقیق به تحولات یک دهه گذشته است. نقش پررنگی که ایران به طور خاص در روی کار آمدن دولت دوم نوری المالک داشت و اعمال نفوذی که ما در هشت سال گذشته انجام دادیم متاسفانه باعث شد که فساد و سوء مدیریت دولتمردان عراق با ایران پیوند بخورد و خشمی که عراقی ها باید نسبت به سیاستمدران فاسد خود می داشتند شامل حال ایران نیز شد.

ارسال ديدگاه (5 ديدگاه)

نظرسنجی

آیا از پیوستن ایران به کارگروه مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: