دیپلماسی تجاری

سوریه ایران سایت تاجراندر نشست اخیر کمیته پیگیری همکاری های اقتصادی ایران و سوریه سند دیگری برای تقویت همکاری های اقتصادی مشترک دو کشور به امضا رسید و قرار است هفته آینده یک هیات اقتصادی از سوریه به تهران بیاید.  سعید اوحدی، مشاور معاون اول رئیس جمهور و رئیس کمیته پیگیری همکاری های اقتصادی دو کشور پس از این نشست گفت: با توجه به موفقیتهای اخیر ملت و ارتش سوریه در حوزه های میدانی و سیاسی، و نیز پیرزویهای اخیر در جنگ علیه گروه های تکفیری صهیونیستی که منجر به آزادسازی بسیاری از مناطق اشغالی شده ، بنظر می رسد که زمینه برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور فراهم شده است.

ارزیابی جناب اوحدی در نگاه نخست مثبت به نظر می رسد اما حاوی حقیقت تلخی است که هر سرمایه گذاری می تواند درک کند که زمینه برای توسعه روابط دو کشور در حالی که هیچ امیدی به پایان یافتن سریع درگیری های داخلی سوریه نیست محیا نشده است.  ایشان با اطمینان افزوده است: در شرایط کنونی بستر امنیتی و سیاسی به خوبی رو به جلو می رود و زمینه مناسبی برای فعالیت های اقتصادی فراهم می شود!

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

قدرت معنایی سایت تاجران پساتحریم پساغربینظم جهانی پساغربی کلیدواژه ای است که پس از انتشار کتاب «دوران گذار روابط بین‌الملل در جهان پساغربی» که توسط محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به همراه محمدکاظم سجادپور و عبادالله مولایی به رشته تحریر درآمده بیشتر مورد توجه محافل سیاسی و دیپلماتیک قرار گرفته است.  محور این تفکر، نظم نوظهور چند قطبی در جهان است. سال گذشته در کنفرانس امنیت مونیخ نیز این موضوع مورد توجه بود و پدیده های نظام پساغربی مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان هم در این گفتگوها شرکت داشت و در بحث ها به موشکافی مفهوم نظام جهانی پساغربی پرداخت و این مفهوم را در چارچوب رویکرد سیاست خارجی خود تشریح کرد. با توجه به اهمیت این مفهوم دراین نوشتار سعی خواهیم کرد به این سوال پاسخ دهیم: نتایج و تبعات این نظم جهانی پساغربی برای بخش خصوصی کشور ما چه می تواند باشد؟

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

ظریف ایتکار محیط زیست پساتحریم

این مقاله را یکی از خوانندگان محترم سایت تاجران برای ما ارسال کرده اند. ضمن تشکر از ایشان برای مشارکت ایشان در بسط گفتمان اقتصادی باید ذکر شود که تأکید نگارنده بر ابعاد امنیتی بحران های زیست محیطی باید مورد توجه کانون های سیاست گذاری و تصمیم سازی کشور قرار بگیرد. در همین راستا، کارشناسان تاجران از پیشنهاد محمد جواد ظریف، و معصومه ابتکار مبنی بر تشکیل یک کارگروه ویژه کاری منطقه ای با همکاری کشورهای منطقه برای رسیدگی به معضلات زیست محیطی استقبال می کنند.

در طول تعطیلات نوروزی مقاله شما در خصوص احیای دریاچه ارومیه را خواندم. هرچند از اینکه به تعبیر شما که تا حد زیادی هم درست است دریاچه ارومیه به نماد ملی حفظ زیست بوم شده است خوشحال شدم اما با خودم افسوس خوردم که چرا دریاچه هامون نتوانسته مانند دریاچه ارومیه مورد توجه قرار بگیرد.  متن زیر را به شما و خوانندگان محترم تقدیم می کنم.

تلاش های زیست محیطی مستلزم همکاری های پی گیر و چندجانبه است و حضور و همکاری بخش دولتی و خصوصی و تشکل های مردم نهاد برای چنین کارزارهایی بسیار ضروری است.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

کشور ما با دارا بودن بیش از 30 تریلیون متر مکعب گاز طبیعی، دومین ذخیره گاز طبیعی را در جهان دارد. در دوران پسابرجام و پس از رفع تحریم های ظالمانه علیه صنعت انرژی کشور، ما توانسته ایم با قدرت بیشتری صادرات گاز طبیعی را افزایش دهیم ولی هنوز راه زیادی در این زمینه در پیش داریم و در این راه باید علاوه بر مسائل فنی، نسبت به تاثیر سیاست و دیپلماسی بر معادلات انرژی هشیار باشیم.

فاتح بیرول سایت تاجرانبه رغم اهمیت انرژی های بدیل و تجدید پذیر، سوخت های فسیلی و به طور خاص گاز طبیعی همچنان از جایگاه ویژه ای در تامین انرژی برخوردارند. همانطور که فاتح بیرول، مدیر عامل آژانس بین المللی انرژی در زمان آغاز به کارش گفته بود در چند دهه آینده، روند تامین انرژی های نو با سرعتی نخواهد بود که جایگزین سوخت های فسیلی به عنوان منابع اولیه انرژی شود و باید در نظر داشت که سهم گاز طبیعی در بازارهای انرژی افزایش نیز خواهد یافت. این روند تاکیدی است مجدد بر لزوم اصلاحات در حوزه صنعت گاز طبیعی و به کارگیری بهینه سرمایه گذاری و کارشناسی در این زمینه. باید توجه داشت که روند افزایش تقاضا برای گاز طبیعی هم در بازارهای منطقه ای و هم در بازارهای فرامنطقه ای برای ما سود سرشاری در پی خواهد داشت.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

به دنبال اجرایی شدن برجام و توسعه برنامه های گردشگری، ایران در صدد گشودن درهای خود به روی گردشگران غربی می باشد. در بهمن ماه گذشته دکتر روحانی در هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری گفت که درهای ایران نسبت به دهه گذشته به روی میهمانان خارجی بازتر است. روحانی همچنین خاطرنشان ساخت که دوران دیوارکشیدن گذشته است. رئیس جمهوری آماری از ورود گردشگران خارجی به ایران در شش ماه گذشته ارائه نمود که نمودار رشد چشمگیری در این زمینه می باشد.  به طور مثال حضور گردشگران از فرانسه 104 درصد، از جمهوری چک 53.4 درصد، از هلند 43.3 درصد و از کشورهای دیگر مثل سوئیس، ایتالیا، دانمارک، انگلستان، فنلاند، آلمان، بلژیک، اتریش، اسپانیا، یونان و روسیه نیز به همان ترتیب افزایش یافته است.

ضمن برشمردن منافع گردشگری در توسعه اقتصادی و اشتغال آفرینی برای ایران و برای صلح و امنیت بین المللی، رئیس جمهوری به راهنمایان گردشگری خاطر نشان ساخت که ایران همه تلاش خود را برای بهبود زیرساخت های لازم در جذب گردشگران خارجی به کار خواهد برد از جمله ناوگان هوایی کشور را اصلاح کرده، ریل قطار را نوسازی نموده و ساختن اتوبان های کشور را به عنوان یکی از اهداف خود قرار می دهد.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

نظرسنجی

آیا سیاست ها و رویکردهای منطقه ای ما نیاز به بازبینی دارد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: