به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

با افزایش جمعیت و رشد صنایع، تقاضا برای انرژی افزایش می یابد و در ضمن مردم و مسئولان بیش از پیش نسبت به اثرات زیست محیطی سوخت های فسیلی آگاه می شوند. برآیند این دو روند طی سال های اخیر باعث شده که مسئولان کشور بیش از پیش به انرژی های تجدیدپذیر به ویژه انرژی خورشیدی و باد توجه کنند. اکنون که در دوران پساتحریم به سر می بریم  فرصت های بیشتری برای تعامل منطقه ای و بین المللی فراهم شده و ما می توانیم از سرمایه گذاری های خارجی و تعامل نزدیکتر با شرکای خارجی بهره برده و خود را به آخرین فن آوری ها در عرصه انرژی های تجدیدپذیر مجهز کنیم. توجه به توسعه انرژی های پاک یکی از وجوه سیاست های کلی محیط زیستی بوده و و در همین راستا سال گذشته رهنمون های مربوطه از سوی رهبر معظم انقلاب به روسای قوا ابلاغ شده است. این حکم رهبری فصل الخطابی بود بر اختلافات احتمالی جناحی در این زمینه و حمایت قاطع معظم اله از برنامه ای تنظیم شده برای سرمایه گذاری در حوزه انرژی.

سازمان انرزی های نو ایراناواخر تابستان گذشته حمید چیت چیان، وزیر نیرو اظهار داشت که در پی خشکسالی های پی در پی، کمبود با انرژی هیدروالکتریک روبروست و در همین راستا ایران در پی تولید انرژی خورشیدی و بادی است. وزیر نیرو امیدوار است تا سال 2020 میلادی 5000 مگاوات برق از طریق انرژی های پاک تولید شود. رهنمون های مقام معظم رهبری و توجه مدیران اجرایی کشور به انرژی های پاک تحولی دلگرم کننده است. ولی علاوه بر عزم سیاسی، توجه به نظرات کارشناسی و تشکل های حرفه ای در حوزه انرژی های تجدیدپذیر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این رستا شایسته است فعالیت های سازمان انرژی های نو ایران به عنوان متولی هماهنگی و گسترش انرژی های پاک و تجدیدپذیر بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. گزارش ها حاکی است اخیرا مجلس بازسازی این سازمان را به عنوان یک سازمان دولتی مرتبط با وزارت نیرو و تحت نام «سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی» تصویب کرده است. بر اساس مصوبه مجلس، تشکیل این سازمان در راستای ارتقاء بهره‌وری انرژی و استفاده هر چه بیشتر از منابع تجدیدپذیر و پاک از طریق فراهم نمودن زیرساخت‌های لازم در کشور و افزایش بهره‌وری عرضه انرژی و کاهش تلفات انتقال، توزیع و مصرف انرژی و استفاده از روش‌های تولید برق تجدیدپذیر و پاک بوده است. این سازمان با ارائه مشوق هایی چون تسهیل در صدور مجوز و تسریع امور مربوط به سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت های اقتصاد و نیرو در پی جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی خواهد بود.

همانطور که در ابتدای این مطلب عنوان شد، ما باید در شرایط پسابرجام از فرصت های تعامل منطقه ای و بین المللی و جذب سرمایه گذاری خارجی کمال استفاده را ببریم. جای خوشحالی است که امسال با تشویق وزارت نیرو، چندین کشور از جمله دانمارک، نروژ، آلمان و اسلواکی تمایل خود را برای مشارکت در پروژه های انرژی تجدیدپذیر ابراز نموده اند. در همین حال طبق مذاکرات مدیران شرکت Shanxi Energy  چین با مسئولان سازمان انرژی های نوی ایران مقرر شده تا این شرکت چینی برای احداث و راه اندازی 600 مگاوات نیروگاه انرژی خورشیدی ر ایران سرمایه گذاری کنند. گزارش ها حاکی است ایتالیا هم برای ساخت چند نیروگاه انرژی تجدیدپذیر در زمینه های زیست توده، خورشیدی و زمین گرمایی با مجموع 500 مگاوات تفاهمنامه ای با ایران امضا نموده است.

در همین حال مهندس چیت چیان، وزیر نیرو گفته است ایران در حال برنامه ریزی برای برگزاری اولین مناقصه پروژه های مربوط به انرژی های تجدید پذیر تا پایان سال 1395 است. وزارت نیرو بسته به نوع تکنولوژی و اندازه نیروگاه، ۱۲ پروژه مجزای زیر ۱۰۰ مگاوات را برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر تعریف کرده که قرار است به مناقصه گذاشته شود. به گفته مهندس چیت چیان، احتمالا در چند مرحله مناقصه یک گیگاوات انرژی بادی و تا ۳ گیگاوات انرژی خورشیدی برگزار خواهد شد. چیت چیان اظهار داشته که کلیه سرمایه های این پروژه توسط بخش خصوصی و شرکت های داخلی و خارجی تامین خواهد شد و وزارت نیرو در حال مذاکره با برخی از بزرگترین شرکت های فعال در زمینه انرژی های تجدید پذیر از جمله وستاس ویند سیستمز و زیمنس ویندپاور می باشد.

واقعیت این است که ظرفیت های گسترده محیطی ایران در رابطه با انرژی های تجدیدپذیر باعث جلب سرمایه گذاران خارجی می شود و شرایطی که در دوران پسابرجام برایمان پیش آمده این روند را تسهیل کرده است. تولید برق ایران در حال حاضر نزدیک به 74000 مگاوات می باشد، ولی در بهار 1395 سازمان انرژی های تجدیدپذیر در اظهارنظری خوش بینامه ای اعلان کرد ما می توانیم حدود 35 تا 40 هزار مگاوات برق را از طریق انرژی باد و 74 هزار مگاوات را از طریق انرژی خورشیدی تولید کنیم. به گفته ستار محمودی، معاون وزیر نیرو، ایران ظرفیت تولید 60 هزار مگاوات انرژی خورشیدی، 15 هزار مگاوات انرژی باد و 2500 مگاوات زیست انرژی را دارد. این در حالی است که تولید انرژی ما از منابع تجدیدپذیر تنها 243 مگاوات می باشد که از این رقم 158 مگاوات از طریق انرژی بادی و بقیه آن از انرژی خورشیدی و منابع زیست توده به دست می آید.

همانطور که شرکای خارجی ما متوجه ظرفیت های محیطی ایران هستند، ما نیز باید از این ظرفیت ها حداکثر استفاده را بکنیم و در این راه به رفع موانع اداری و قانونی بپردازیم. جایلز دیکسون، مدیر عامل انجمن علمی انرژی بادی اروپا تاکید داشته پتانسیل تولید انرژی بادی در ایران می تواند تا میزان 30 گیگاوات باشد ولی برای مشارکت شرکت های اروپایی موانع اداری وجود دارد. دیکسون توصیه کرده که ما می توانیم با تهیه قراردادهای ساده و روشن، زمینه تشویق مشارکت شرکت های خارجی را فراهم سازیم. آقای دیکسون با بیان اینکه هنوز موانع تعاملات بانکی با ایران برطرف نشده، عنوان نموده که موسسات اعتبار صادرات تمایلی برای تامین اعتبار پروژه های آنان را ندارند.

نباید از یاد برد که کلید اقتصاد مقاومتی متنوع سازی اقتصادی در عرصه تولید و توزیع و مصرف است. خوشبختانه متولیان امور انرژی کشور به این امر وافقند و می دانند که تمرکز و اتکای بیش از حد ما به انرژی های فسیلی نه تنها اثرات نامناسب زیست محیطی داشته، بلکه اقتصاد ما را آسیب پذیر کرده است. با توجه به این وضعیت واضح است که هر قدمی که به سوی تولید انرژی های تجدیدپذیر برداریم، اقتصاد کشور را مقاوم تر کرده ایم.     

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:
«امنیت اقتصادی؛ مؤلفه‌ها و پیش‌نیازها»
شبکه مطالعات سیاستگذاری عمومی
داشته های اقتصاد ایران
بولتن مرکز تحقیقات و بررسی‌های اقتصادی اتاق ایران
شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی
اتاق بازرگانی ایران - ویژه نامه نوروزی